Sharon Almström, Arenachef, har tillsammans med Jeanette Andersson, på Näringsliv, jobbat dag som natt med det här evenemanget. Foto: Ida Lindkvist

Såhär ser det ut inför hyllningen av Martin

När det stod klart att Martin Almgren skulle hyllas på hemmaplan i Lindesberg Arena, nu på fredag, var intresset och engagemanget stort. När biljetterna släppts, och därtill tagit slut, reagerade många starkt på bland annat antalet biljetter varje person fick hämta ut, att de var gratis samt åldersgränsen. Här berättar nu Jeanette Andersson, Näringslivsavdelningen, tillsammans med Sharon Almström, Arenachef, varför man valt att göra si eller så, och lite matnyttig information inför morgondagen.

Arbetet och förberedelserna för att ta emot den nuvarande Idolvinnaren Martin Almgren började för omkring en månad sedan. Jeanette Andersson, Näringslivskontoret, berättar att man inte haft någon direkt kontakt med idolen, utan att den skett genom vänner till Martin.

– Vi har varit väldigt angelägna att det ska bli som Martin själv vill, säger Jeanette och fortsätter:

– Det första han ville var att det skulle vara gratis. Och vi vill hylla honom och få visa vad han betytt. Han vill ge tillbaka för det stöd som han har fått. Men vi har i alla fall hela tiden hållit på att det ska vara gratis, även om det nu är många som tycker att vi skulle tagit betalt för biljetterna.

Att man valde att låta varje person plocka ut fem biljetter berodde helt enkelt på att de många barnfamiljer som stöttat Martin skulle kunna hämta till hela sin familj. Samtidigt spreds rykten att människor roffat åt sig fler än vad man behövt, och därtill sålt dem.
– Det tycker vi är hemskt olyckligt. Vi har skannat av och inte kunnat hitta att någon säljer, så vi tror inte att det problemet är så stort, säger Jeanette.

Innan det stod klart att Martin vunnit Idol och planerna bara kunnat smidas i en mycket begränsad utsträckning rådde stor sekretess och man jobbade i en väldigt liten grupp. Och det var först i fredags, när segern var ett faktum, som man kunde köra igång på riktigt. Jeanette berättar att de olika samarbetspartnerna, utan att egentligen veta vad de ställer upp på, tackat ja när de hört Martins namn nämnas. Så tack vare de generösa samarbetspartnerna landar budgeten på en total summa av 250 000 kronor.
– Reklamen Martin har gjort för Lindesberg är ovärderlig, säger Jeanette.

Inför kvällsföreställningen släpptes 2600 biljetter och det totala antalet platser uppgår i 3500, vilket är ett maximum som innefattar såväl besökare som vakter, personal och allt däremellan.
– Den här gången tar arenan in fler än vad den någonsin kommer göra igen. Det monteras ner grejer som inte är lätta att montera ner för att man ska kunna utrymma, berättar Sharon.

Att arenan blir så välfylld är också anledning till att man satt en åldersgräns på fem år, vilket inte föll i god jord hos alla.
– Då ska man veta att det var länge tal om att ha åttaårsgräns, poängterar Jeanette som tillägger att man jobbat stenhårt med det här och att inte några beslut har tagits lättvindigt.

– Säkerheten är viktigast!, säger Sharon.

Till matinéföreställningen klockan 15 går det ut betydligt fler biljetter; 3200 stycken.

Det kommer att finnas ett begränsat antal sittplatser, och dessa är för de som av exempelvis hälsoskäl inte klarar av att stå genom hela programmet.

Det kommer att bli kö, men Sharon och Jeanette uppmuntrar alla att ta det lugnt, ha förståelse och tålamod. Då scenen dessutom är hög så kommer alla att se, oavsett plats i lokalen. Att lämna bilen hemma om man kan är också till fördel, då parkeringen kommer att bli full.

– Det här är ett av de största eventen i Lindesbergs historia!, avslutar Jeanette.

Publicerad 10 december 2015 klockan 11:39

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet

FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.

15 maj 2026 klockan 19:24 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Annons

Stefan och Maria Larsson, Rose-marie, Fredrik Hedin och Bodil Evertsson från Titt-In. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildextra: JA-Galan 2026

Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.

14 maj 2026 klockan 15:21 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Premiärsuccé för Jäklar anamma-galan i Lindesberg

Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin...

Vi säger nej till Marknadshyror och fri hyressättning!

INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar s...

Artikel innehåller bildspel Högtryck på maskinmässa när regnet slog till

Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar...

Kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) och kommundirektör Henrik Arenvang. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen bjuder in till demokratikväll: ”Lindesbergs Almedalen”

Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

13 maj 2026 klockan 12:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Håkan Risberg, Region Örebro län

Drop-in-vaccination mot HPV på Lindesbergs vårdcentral

Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.

13 maj 2026 klockan 11:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Så skall 20 år runt Lindessjön firas
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Krogarnas vårfester drog storpublik
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main ...
11 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vägarbeten på Schröders backe påverkar trafiken i centrum
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad ...
11 maj 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Willhelm Sundman. Foto: Liberalerna

Låt dem inte lura dig igen

INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.

11 maj 2026 klockan 09:52 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Folkfest under Vårmönstringens cruising

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.

10 maj 2026 klockan 13:07 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2026 i bilder

I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På ...

FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen

FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av ...

Så blir Vårmönstringen – nya reglerna för cruising

SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande...

Martin Almgren, Jesper Hugosson, Niklas Dahlgren, Andreas Wård och Nicklas Jansson utgör Rock N Roll Experience. Foto: Camilla Lagerman

Lindebandet återförenas för spelning under Vårmönstringen

Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.

7 maj 2026 klockan 18:02 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Garage med fordon och solpaneler i brand

Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden...

Kvinna skadad i explosion på fabrik

UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avfö...

Artikel innehåller bildspel Här övas krigets logistik i skogarna utanför Lindesberg

Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen trä...

Artikel innehåller bildspel Enastående prestationer prisades under årets BEL-ceremoni

Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket ...

Fullspäckat sommarlov väntar – gratis aktiviteter för barn och unga

Tryck en t-shirt, gå på arkeologisk utgrävning eller åk på äventyrliga läger – ...

24Livs i Vedevåg är drabbade av stöldvåg. Foto: Jennie Einarsson

Stöldvåg mot obemannad butik i Vedevåg – vädjar om hjälp

Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.

4 maj 2026 klockan 10:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Våren är här och naturen vaknar på riktigt
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt...
1 maj 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Till minne: Greger Nilsson
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
1 maj 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-05-01

2026-04-30

2026-04-29

2026-04-28

2026-04-28

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-27

2026-04-25

2026-04-25

2026-04-24

2026-04-24

2026-04-23

2026-04-23

2026-05-17 04:55