Sharon Almström, Arenachef, har tillsammans med Jeanette Andersson, på Näringsliv, jobbat dag som natt med det här evenemanget. Foto: Ida Lindkvist

Såhär ser det ut inför hyllningen av Martin

När det stod klart att Martin Almgren skulle hyllas på hemmaplan i Lindesberg Arena, nu på fredag, var intresset och engagemanget stort. När biljetterna släppts, och därtill tagit slut, reagerade många starkt på bland annat antalet biljetter varje person fick hämta ut, att de var gratis samt åldersgränsen. Här berättar nu Jeanette Andersson, Näringslivsavdelningen, tillsammans med Sharon Almström, Arenachef, varför man valt att göra si eller så, och lite matnyttig information inför morgondagen.

Arbetet och förberedelserna för att ta emot den nuvarande Idolvinnaren Martin Almgren började för omkring en månad sedan. Jeanette Andersson, Näringslivskontoret, berättar att man inte haft någon direkt kontakt med idolen, utan att den skett genom vänner till Martin.

– Vi har varit väldigt angelägna att det ska bli som Martin själv vill, säger Jeanette och fortsätter:

– Det första han ville var att det skulle vara gratis. Och vi vill hylla honom och få visa vad han betytt. Han vill ge tillbaka för det stöd som han har fått. Men vi har i alla fall hela tiden hållit på att det ska vara gratis, även om det nu är många som tycker att vi skulle tagit betalt för biljetterna.

Att man valde att låta varje person plocka ut fem biljetter berodde helt enkelt på att de många barnfamiljer som stöttat Martin skulle kunna hämta till hela sin familj. Samtidigt spreds rykten att människor roffat åt sig fler än vad man behövt, och därtill sålt dem.
– Det tycker vi är hemskt olyckligt. Vi har skannat av och inte kunnat hitta att någon säljer, så vi tror inte att det problemet är så stort, säger Jeanette.

Innan det stod klart att Martin vunnit Idol och planerna bara kunnat smidas i en mycket begränsad utsträckning rådde stor sekretess och man jobbade i en väldigt liten grupp. Och det var först i fredags, när segern var ett faktum, som man kunde köra igång på riktigt. Jeanette berättar att de olika samarbetspartnerna, utan att egentligen veta vad de ställer upp på, tackat ja när de hört Martins namn nämnas. Så tack vare de generösa samarbetspartnerna landar budgeten på en total summa av 250 000 kronor.
– Reklamen Martin har gjort för Lindesberg är ovärderlig, säger Jeanette.

Inför kvällsföreställningen släpptes 2600 biljetter och det totala antalet platser uppgår i 3500, vilket är ett maximum som innefattar såväl besökare som vakter, personal och allt däremellan.
– Den här gången tar arenan in fler än vad den någonsin kommer göra igen. Det monteras ner grejer som inte är lätta att montera ner för att man ska kunna utrymma, berättar Sharon.

Att arenan blir så välfylld är också anledning till att man satt en åldersgräns på fem år, vilket inte föll i god jord hos alla.
– Då ska man veta att det var länge tal om att ha åttaårsgräns, poängterar Jeanette som tillägger att man jobbat stenhårt med det här och att inte några beslut har tagits lättvindigt.

– Säkerheten är viktigast!, säger Sharon.

Till matinéföreställningen klockan 15 går det ut betydligt fler biljetter; 3200 stycken.

Det kommer att finnas ett begränsat antal sittplatser, och dessa är för de som av exempelvis hälsoskäl inte klarar av att stå genom hela programmet.

Det kommer att bli kö, men Sharon och Jeanette uppmuntrar alla att ta det lugnt, ha förståelse och tålamod. Då scenen dessutom är hög så kommer alla att se, oavsett plats i lokalen. Att lämna bilen hemma om man kan är också till fördel, då parkeringen kommer att bli full.

– Det här är ett av de största eventen i Lindesbergs historia!, avslutar Jeanette.

Publicerad 10 december 2015 klockan 11:39

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons



Linda Sköldenström. Foto: Anna Fryxell

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.

26 november 2025 klockan 15:13 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.

25 november 2025 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

extra


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med ...
24 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Arkivfoto: Jennie Einarsson

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida julstämning i bygden. Hos Frövifors Pappersbruksmuseum är förberedelserna i full gång. Här väntas en av de största julmarknaderna i regionen, som årligen lockar tusentals besökare. I år är man helt fullbokad, med närmare 90 försäljare på plats i den historiska industrimiljön på pappersbruket.
– Under min tid som museichef har vi aldrig haft så här många utställare. Vi är faktiskt fullbokade, vilket är väldigt roligt, berättar Mikael Tiderman.

21 november 2025 klockan 12:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell ...

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?

INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insä...

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster...

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat

Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset...

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för ...

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både ...

Foto: Lindesbergs kommun

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.

18 november 2025 klockan 14:13 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”
Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det var under lunchtid på tisdagen som det utlöstes - men varför är ...
18 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Sju föreningar stöttar kulturskolan – över 100 000 kronor insamlat: ”Gör skillnad”
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan ...
18 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in ...
17 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-13

2025-11-13

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-12

2025-11-27 11:39