Mattias Eriksson, Svensk Handel i Lindesbergs ordförande, tänker inte dra hela lasset själv i framtiden. Sommarsaluten är viktig för staden – men priset är mycket högt.-Det handlar om att utveckla – eller lägga ner, säger han konsekvent.
I stort sett hela ansvaret för Sommarsaluten, har i år lagts på f d Köpmannaföreningen, Svensk Handel i Lindesberg. Lindesbergs kommun står som medarrangör och finansiär. Mattias Eriksson ser mycket stora brister i hela upplägget och ser inte någon framtid för saluten om man inte gör det ordentligt från grunden.
-Jag anser att saluten är en angelägenhet för väldigt många, såväl företagare som invånarna. Just därför bör saluten arrangeras på ett bättre sätt med fler engagerade bakom. Som det har varit nu, har jag dragit större delen av lasset själv och tagit på mig uppgifter som ligger på andras bord. Resultatet är att man legat vaken sent och stressat över hur allt skall lösas. Ohållbart. Och evenemanget blir ju inte mer än så här, säger Mattias och syftar på att man kört samma upplägg alldeles för länge.
I sammanhanget riktar Mattias ett stort tack till Bo Karlsson och Bo Müller som hjälpt honom på resan med det pyrotekniska och musiken.
Sommarsaluten arrangeras nu på torsdag med start klockan 20. Ett nytt inslag är att handlarna håller butikerna öppna fram till 20. Men för övrigt finns inget nytt krut att bränna av.
-Det kostar ca 100 000 kronor att få ihop hela saluten och då har vi ändå lyckats banta ner kostnaderna genom att inte trycka upp programblad och affischer. Men det är ändå väldigt mycket pengar även om kommunen hjälper till. Jag ser bara en utväg och räddning för evenemanget, vilket är att utveckla det. Man måste göra den här dagen till någon mer än bara en ”avslutning”, säger Mattias Eriksson.
En spontan idé är att göra saluten till en heldag, något av en festival. Men det är bara hämtat ur luften och inget som ens kan diskuteras förrän man styrt upp arbetet.
-Det behöver tillsättas en arbetsgrupp där alla drar sitt strå till stacken. Jag skulle önska ett samarbete mellan handlarna, kommunen och andra intressegrupper. Då kan vi göra saluten till en festdag med en rejäl avslutning på kvällen, förklarar han.
I helgen spelades tenniscupen, Thomas Erikssons Cup 2022, på Lindesbergs Tennisklubbs enda grusbana. Segern gick till Joakim Karlsson, som i sin fjärde cupfinal tog en storslagen seger mot kamraten Thomas Waern och kan därmed stoltsera med titeln ”Cupens femte vinnare” i en turnering som är gjord för att hedra en långvarig ordförande.
Det var högljudda och häftiga hästkrafter som visades upp när SHRA arrangerade sin första tävling på Linde Raceway efter pandemin. Fri entré lockade till sig en stor publik som äntligen fick dragracing som den var förr.
– Det är riktigt skönt att få komma igång igen. Man kände att vi var ringrostiga som fan, men nu är vi igång, säger tävlingsgeneral Mikael ”Blomman” Blomberg.
Det var i maj som den allvarliga fallolyckan inträffade på ett äldreboende i de södra delarna av Lindesbergs kommun. En äldre kvinna föll utför en stentrappa med sin rullstol och landade så illa att hon avled av sina skador fyra dagar senare. Olyckan anmäls nu till IVO, inspektionen för vård och omsorg, som en Lex Maria.
Som LindeNytt rapporterat tidigare, utbröt natten till midsommardagen ett större bråk vid Flugparken i centrala Lindesberg . Totalt sju personer misshandlades – varav en grovt. Nu vänder sig polisen till allmänheten för att få kontakt med vittnen till händelsen.
– Vi vill gärna ha fler vittnen och det finns säkert de som har filmat också, som vi gärna vill få kontakt med, kommenterar Emma Löthgren, förundersökningsledare vid polisen i Lindesberg.
Under en klarblå himmel och strålande sol genomförde Trygg Vuxen sin trivseldag under söndagen. På schemat stod en rad olika lekar och aktiviteter där fokus låg på att ha så roligt som möjligt.
– Det här är varför jag gör sådant här, säger Sara Aspling glatt och tittar bort på några ungdomar som närmast kiknar av skratt.
Natten till midsommardagen fick polisen in flera samtal från allmänheten gällande oroligheter i centrala Lindesberg. Enligt uppgift skall ett 15-20-tal personer ha befunnit sig i Flugparken där ett verbalt bråk eskalerade till fysiska våldsamheter.
– En person skall ha blivit slagen i huvudet med vad han uppfattade som ett järnrör, kommenterar Diana Qudhaib, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter ett långt pandemiuppehåll kan nu Ramsbergs idrottsförening äntligen bjuda in till sin traditionsenliga karneval som tågar genom byn på midsommardagen. Festligheterna fortsätter sedan en bit in på kvällen vid festplatsen med musikunderhållning, café och olika typer av lotterier.
– Eftersom vi inte har någon anmälan har vi inte en aning hur många bidrag det blir, det kan bli alltifrån ett till tjugo, skrattar Hanna Toumisto, ordförande i föreningen.
INSÄNDARE/DEBATT: Kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka (S) svarar på moderaternas debattsvar som publicerades under måndagen i LindeNytt.