Till helgen arrangeras klassikern ”Novemberfestivalen” i Lindesberg. Arrangemanget startades redan 1995 av och för lokala musiker och har under åren haft riktigt ”tunga” gästartister som t ex Entombed. I årets festival har man en gästartist som väger minst lika tungt – i alla fall om man var frälst i attitydsgenren ”punk” på 70-80-talet. Johan Johansson från KSMB är nämligen redo för festivalen.
Novemberfestivalen anno 2011 är intressantare än någonsin tidigare. Åtminstone om man ser till intresset från artisterna. Arrangören uppger att det aldrig har varit så ”lätt” att få till en festival som nu.
-Det är ett väldigt stort intresse, många band står på kö för att vara med så vi har inga problem att fylla scenen, även om det är svårt att sålla bland alla bra band, berättar Christer Pilblad som dragit i novembertrådarna sedan starten.
Novemberfestivalens grund är dock lika solid som alltid. Scenen är i första hand dedikerad lokala musiker och med lokala menar man även grannkommunerna.
-Det känns som att lokala musiker är väldigt aktiva just nu, de är ständigt på hugget och vill fram, säger Pilblad.
Trots dessa grundlagar har man ändå utrymme för artister utifrån. Två akter är redo för Lindesberg och det är Generalerna från Örebro samt den forne KSMB-medlemmen Johan Johansson från Stockholm som gästar scenen på Hillstreet.
-Johan Johansson känner säkert många igen om man nämner KSMB, ler Pilblad.
-Han lirar numera som soloartist och framför samhällskritiska låtar i trubadurtappning.
Johan Johansson spelade i det svenska punkbandet KSMB som var på hugget mellan åren 1977-1982.
Novemberfestivalen har under alla år varit en mångfaldens scen. Så blir det även i år.
-Vi har egentligen aldrig haft någon direkt inriktning, det har alltid varit öppet för alla genres, förklarar Pilblad. (Se lista nedan)
Festivalen arrangeras lördag 5 nov. mellan kl. 16-01. Platsen är som vanligt musikhuset ”Hillstreet” på Kullgatan. Entré 60 kr.
Lokala trupper
BBPO (fordonspunk)
Armageddon Sunset (mellankolisk poprock)
Science Fixion (hip hop)
Clean Attic (Rock med punk- och grungeinfluenser)
Youel and the Artifacts (pop/rock med 60-70-talstoner)
Dazed (hårdrock)
Avocation (metal i klassiskt 80-talssnitt)
My Endless Wishes (melodisk hårdrock)
Escort the Princess (hardcore metal)
Utsocknes
Generalerna, Örebro (Pop)
Johan Johansson, Stockholm. (Punktrubadur)
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.