Till helgen arrangeras klassikern ”Novemberfestivalen” i Lindesberg. Arrangemanget startades redan 1995 av och för lokala musiker och har under åren haft riktigt ”tunga” gästartister som t ex Entombed. I årets festival har man en gästartist som väger minst lika tungt – i alla fall om man var frälst i attitydsgenren ”punk” på 70-80-talet. Johan Johansson från KSMB är nämligen redo för festivalen.
Novemberfestivalen anno 2011 är intressantare än någonsin tidigare. Åtminstone om man ser till intresset från artisterna. Arrangören uppger att det aldrig har varit så ”lätt” att få till en festival som nu.
-Det är ett väldigt stort intresse, många band står på kö för att vara med så vi har inga problem att fylla scenen, även om det är svårt att sålla bland alla bra band, berättar Christer Pilblad som dragit i novembertrådarna sedan starten.
Novemberfestivalens grund är dock lika solid som alltid. Scenen är i första hand dedikerad lokala musiker och med lokala menar man även grannkommunerna.
-Det känns som att lokala musiker är väldigt aktiva just nu, de är ständigt på hugget och vill fram, säger Pilblad.
Trots dessa grundlagar har man ändå utrymme för artister utifrån. Två akter är redo för Lindesberg och det är Generalerna från Örebro samt den forne KSMB-medlemmen Johan Johansson från Stockholm som gästar scenen på Hillstreet.
-Johan Johansson känner säkert många igen om man nämner KSMB, ler Pilblad.
-Han lirar numera som soloartist och framför samhällskritiska låtar i trubadurtappning.
Johan Johansson spelade i det svenska punkbandet KSMB som var på hugget mellan åren 1977-1982.
Novemberfestivalen har under alla år varit en mångfaldens scen. Så blir det även i år.
-Vi har egentligen aldrig haft någon direkt inriktning, det har alltid varit öppet för alla genres, förklarar Pilblad. (Se lista nedan)
Festivalen arrangeras lördag 5 nov. mellan kl. 16-01. Platsen är som vanligt musikhuset ”Hillstreet” på Kullgatan. Entré 60 kr.
Lokala trupper
BBPO (fordonspunk)
Armageddon Sunset (mellankolisk poprock)
Science Fixion (hip hop)
Clean Attic (Rock med punk- och grungeinfluenser)
Youel and the Artifacts (pop/rock med 60-70-talstoner)
Dazed (hårdrock)
Avocation (metal i klassiskt 80-talssnitt)
My Endless Wishes (melodisk hårdrock)
Escort the Princess (hardcore metal)
Utsocknes
Generalerna, Örebro (Pop)
Johan Johansson, Stockholm. (Punktrubadur)
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.