Till helgen arrangeras klassikern ”Novemberfestivalen” i Lindesberg. Arrangemanget startades redan 1995 av och för lokala musiker och har under åren haft riktigt ”tunga” gästartister som t ex Entombed. I årets festival har man en gästartist som väger minst lika tungt – i alla fall om man var frälst i attitydsgenren ”punk” på 70-80-talet. Johan Johansson från KSMB är nämligen redo för festivalen.
Novemberfestivalen anno 2011 är intressantare än någonsin tidigare. Åtminstone om man ser till intresset från artisterna. Arrangören uppger att det aldrig har varit så ”lätt” att få till en festival som nu.
-Det är ett väldigt stort intresse, många band står på kö för att vara med så vi har inga problem att fylla scenen, även om det är svårt att sålla bland alla bra band, berättar Christer Pilblad som dragit i novembertrådarna sedan starten.
Novemberfestivalens grund är dock lika solid som alltid. Scenen är i första hand dedikerad lokala musiker och med lokala menar man även grannkommunerna.
-Det känns som att lokala musiker är väldigt aktiva just nu, de är ständigt på hugget och vill fram, säger Pilblad.
Trots dessa grundlagar har man ändå utrymme för artister utifrån. Två akter är redo för Lindesberg och det är Generalerna från Örebro samt den forne KSMB-medlemmen Johan Johansson från Stockholm som gästar scenen på Hillstreet.
-Johan Johansson känner säkert många igen om man nämner KSMB, ler Pilblad.
-Han lirar numera som soloartist och framför samhällskritiska låtar i trubadurtappning.
Johan Johansson spelade i det svenska punkbandet KSMB som var på hugget mellan åren 1977-1982.
Novemberfestivalen har under alla år varit en mångfaldens scen. Så blir det även i år.
-Vi har egentligen aldrig haft någon direkt inriktning, det har alltid varit öppet för alla genres, förklarar Pilblad. (Se lista nedan)
Festivalen arrangeras lördag 5 nov. mellan kl. 16-01. Platsen är som vanligt musikhuset ”Hillstreet” på Kullgatan. Entré 60 kr.
Lokala trupper
BBPO (fordonspunk)
Armageddon Sunset (mellankolisk poprock)
Science Fixion (hip hop)
Clean Attic (Rock med punk- och grungeinfluenser)
Youel and the Artifacts (pop/rock med 60-70-talstoner)
Dazed (hårdrock)
Avocation (metal i klassiskt 80-talssnitt)
My Endless Wishes (melodisk hårdrock)
Escort the Princess (hardcore metal)
Utsocknes
Generalerna, Örebro (Pop)
Johan Johansson, Stockholm. (Punktrubadur)
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.