Ett nytt skatteår stundar och Skatteverket presenterar nu en tabell som innebär en gladare plånbok för den med ett arbete nästa år.
Från och med i januari 2009 blir det några extra välbehövliga slantar kvar när inkomstskatten väl har dragits från lönen. Skatten sänks nu för tredje året i rad och här nedan kan du se hur just din inkomst påverkas av skattesänkningen.
• Om du är yngre än 65 år och är med i Svenska Kyrkan samt arbetar, då blir skatten 2009 enligt följande tabell.
Lön 10.000 skatt 1766 = 169 kr lägre skatt per månad
Lön 15.000 skatt 3364 = 222 kr lägre skatt per månad
Lön 20.000 skatt 4963 = 275 kr lägre skatt per månad
Lön 25.000 skatt 6562 = 340 kr lägre skatt per månad
Lön 30.000 skatt 8266 = 656 kr lägre skatt per månad
Lön 35.000 skatt 10 629 = 993 kr lägre skatt per månad
Lön 40.000 skatt 13 329 = 993 kr lägre skatt per månad
• Tabellen nedan visar hur mycket lägre skatt du betalar nästa år jämfört med första skattesänkningen 2007. Det vill säga, summan visar hur mycket mer du har kvar av lönen efter att skatten har dragits 2009 jämfört med 2007.
Lön 10.000 = 767 kr
Lön 15.000 = 1027 kr
Lön 20.000 = 1298 kr
Lön 25.000 = 1569 kr
Lön 30.000 = 2307 kr
Lön 35.000 = 2644 kr
Lön 40.000 = 2676 kr
Skattetabellen 34 för 09
Förklaringar till skattetabell 09
Sju ideellt verksamma föreningar i Lindesbergs kommun har tillsammans samlat in över 100 000 kronor för att stötta elever vid Kulturskolan Garnalia. Tack vare bidragen har hittills 71 deltagaravgifter och 23 instrumenthyror kunnat betalas för barn och unga som annars inte haft möjlighet att delta i verksamheten, skriver den ideella föreningen Kulturskolans Vänner i Lindesberg i ett pressmeddelande.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två fordon på samma plats har delvis skadats.
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda Solvold föll pladask för hantverket. Nu har hon startat sin egen blombinderiverksamhet – Manoli Blomster – online med en tillhörande liten studio i Frövi stationshus.
– Det som är så fint med blommor är att man kan skänka andra glädje eller visa omtanke i svåra stunder med en bukett, förklarar Linda.
SLUTREPLIK: Daniel Badman – du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt oss ta för oss av fakta.