Satsa framåt- lägg inte ner program på Lindeskolan!
INSÄNDARE/DEBATT: Vad tror majoriteten är viktigast för personalen på Lindeskolan? Att behålla jobben eller att ha stora ytor att röra sig på? Frågan är medvetet tillspetsad men har faktiskt förankring i det dokument, KPMG, där granskningen av Lindeskolans ekonomi redovisas.
Besparingsbeslutet om att Lindeskolan ska minska kostymen med 10 miljoner är uppdelat i tre steg. Det steg som väcker diskussion nu är steg tre, där sparkravet ligger på fyra miljoner. I den nämnda rapporten anges exempel på strukturförändringar, bland annat programnedläggningar eller översyn av lokaler/hyror. Nu ligger fokus för majoriteten på programnedläggningar, inte på lokaler. Ingen kostnadsberäkning har gjorts på lokalminskning, utan den siffra på fyra miljoner som nämns har tagits fram av oppositionen.
Varför har den informationen inte kommit från majoriteten i BUN? Det går inte att lägga skulden på tjänstemännen. Det är ordföranden som har mandatet att ge uppdrag till förvaltningen om vad hon vill ha utrett i första hand. Och när utredningen är klar avgör ordföranden om hon vill ha den som underlag för beslut.
Spelar det någon roll vilken form av besparing man väljer? Vilka konsekvenser får det om man krymper lokalytorna? Lite trångt kanske, lite opraktiskt men man behåller personalen och eleverna. Men vilka konsekvenser får det om man lägger ner program?
Foto: Fredrik Norman
Personal måste sägas upp och elever måste söka sig till andra skolor till stora kostnader för kommunen. Ungdomar som utbildar sig här stannar ofta på orten. De som får sin utbildning någon annanstans stannar ofta där. Lindesberg förlorar skattebetalare och duktiga yrkesmänniskor. Hela bygden drabbas.
Att lägga ner program är ett kortsiktigt sätt att spara pengar. Långsiktighet är att fråga sig vad man vill ha för kommun? Vad får människor att vilja bo kvar här och i bästa fall locka andra hit? Vad är attraktivt? Kan det exempelvis vara tryggheten att ens barn kan få hela sin utbildning i Lindesberg? Från förskola till ett gymnasium med rikt och varierat utbud?
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.