På lördag kommer all alkohol att vara banlyst från festlokalerna i Lindesbergs Stadshotell. Istället serveras alkoholfria alternativ när hotellägaren Mats Barlow satsar på nöjen för unga i åldrarna 16-18 år. Det centrala för lördagen blir en stor tv-spelsturnering.-Det här var ju hur roligt som helst, utbrister Mats spontant när han själv provkörde spelutrustningen på tisdagsförmiddagen.
Är du bäst i stan på snowboardspel? Bevisa det då! För på lördag finns chansen för alla 16-18-åringar att göra upp – under vänskapliga former – i en turnering som arrangeras på hotellet. Mats Barlow berättar att idén faktiskt inte är hans egen, utan kommer från just ungdomar i Lindesberg.
-Det hela började i samband med att jag stängde Café Oscar för kvällen och gick upp mot hotellet. På torget mötte jag två unga tjejer som jag samtalade med och fick då veta att Linde saknar alternativ för unga som vill gå ut på helgen, berättar Mats.
Innan de skiljdes åt, erbjöd sig Mats att ställa upp för ungdomarna.
-Jag bad dem återkomma till mig för att prata mer om saken och det dröjde inte särskilt många dagar innan de dök upp på hotellet. Det var ju jätteroligt, tyckte jag, och vi satte oss ner och pratade vidare om det här och idén om att anordna en tv-spelstävling, som avslutas med ungdomsdisco tog form, säger Mats.
Sagt och gjort. Tjejerna började sprida informationen på Lindeskolan medan Mats fixade fram all utrustning som krävdes för tjejernas tv-spelsidé.
-Det här tror jag blir riktigt kul. Självklart kommer fina priser finnas i potten för de tävlande, priser som naturligtvis handlar om vintersportande eftersom det är temat, säger Mats utan att vilja avslöja detaljerna.
-Vi håller på det lite, det får bli en överraskning, tillägger han och ler.
För anmälan: info@lindesbergsstadshotell.com
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.