På lördag kommer all alkohol att vara banlyst från festlokalerna i Lindesbergs Stadshotell. Istället serveras alkoholfria alternativ när hotellägaren Mats Barlow satsar på nöjen för unga i åldrarna 16-18 år. Det centrala för lördagen blir en stor tv-spelsturnering.-Det här var ju hur roligt som helst, utbrister Mats spontant när han själv provkörde spelutrustningen på tisdagsförmiddagen.
Är du bäst i stan på snowboardspel? Bevisa det då! För på lördag finns chansen för alla 16-18-åringar att göra upp – under vänskapliga former – i en turnering som arrangeras på hotellet. Mats Barlow berättar att idén faktiskt inte är hans egen, utan kommer från just ungdomar i Lindesberg.
-Det hela började i samband med att jag stängde Café Oscar för kvällen och gick upp mot hotellet. På torget mötte jag två unga tjejer som jag samtalade med och fick då veta att Linde saknar alternativ för unga som vill gå ut på helgen, berättar Mats.
Innan de skiljdes åt, erbjöd sig Mats att ställa upp för ungdomarna.
-Jag bad dem återkomma till mig för att prata mer om saken och det dröjde inte särskilt många dagar innan de dök upp på hotellet. Det var ju jätteroligt, tyckte jag, och vi satte oss ner och pratade vidare om det här och idén om att anordna en tv-spelstävling, som avslutas med ungdomsdisco tog form, säger Mats.
Sagt och gjort. Tjejerna började sprida informationen på Lindeskolan medan Mats fixade fram all utrustning som krävdes för tjejernas tv-spelsidé.
-Det här tror jag blir riktigt kul. Självklart kommer fina priser finnas i potten för de tävlande, priser som naturligtvis handlar om vintersportande eftersom det är temat, säger Mats utan att vilja avslöja detaljerna.
-Vi håller på det lite, det får bli en överraskning, tillägger han och ler.
För anmälan: info@lindesbergsstadshotell.com
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket ”Bergslagens själ”, något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta fram ett nytt platsvarumärke, som kopplas till Vision 2040 – ”med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”. Därför behöver man nu invånarnas hjälp, att få veta vad som är unikt och kännetecknar kommunen, i deras ögon.
– Vi vill ha berättelsen om Lindesberg från invånarnas perspektiv, från norr till söder, och vi behöver så många svar som möjligt, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.