Lindesbergs kommun har fått en förfrågan om att hyra ut den gamla scenen på Kyrkberget till två lokala initiativtagare. Ambitionen är att arrangera tre konsertkvällar i sommar med lokala musiker. Men kommunen har tvingats säga nej till förslaget eftersom det skulle kosta en hel del pengar att rusta scenen för ändamålet.
Kulturchef Anders Brännström är dock inte helt nöjd med detta och hoppas nu att man kan finna en eventuell lösning. Oavsett om det kan ske i år eller nästkommande säsong. Det viktiga är att få igång en diskussion, menar han.
-Jag ska faktiskt gå vidare i frågan om Kyrkberget och byggnaderna där uppe, och det ska jag göra omgående så att kvarnen åtminstone börjar att mala lite. Vi måste nog börja någonstans och ett första led är nog att se över skötselplanen som finns för området. Skötselansvaret ligger ju hos BKT, men de har bakbundna händer eftersom det saknas pengar. Här måste vi finna en lösning, säger Brännström.
Nu på torsdag kommer kulturchefen att ta upp frågan i den egna nämnden.
-Jag tycker faktiskt att Kyrkberget är minst lika viktig för stan som Strandpromenaden är. Därför kan vi inte bara sitta och se på när området växer igen och byggnaderna rasar ihop av förfallet. Under de senaste åren har förfallet gått väldigt fort och vi måste ta beslut om vi ska göra något för att bevara den mycket speciella byggnad som kägelbanan är, säger Anders Brännström.
Fotnot: Att rusta scenen för ändamålet ”konserter” krävs minst 25 000 kr, räknar kulturchefen med.
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 deltagande lagen fanns tre lokala lag från Lindesbergs Kommun omringat av Örebrolag i olika klasser. Strax innan 20-tiden spelades de två finalerna som gav en rejäl glädjekick från de vinnande lagen efter straffavgörande för damerna och ett rykande sekunddrama hos herrarna.
– Det är en final och då blir det mycket känslor, säger Daniel Björnkvist från Kilsmo IK.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.