Lindesbergs kommun har fått en förfrågan om att hyra ut den gamla scenen på Kyrkberget till två lokala initiativtagare. Ambitionen är att arrangera tre konsertkvällar i sommar med lokala musiker. Men kommunen har tvingats säga nej till förslaget eftersom det skulle kosta en hel del pengar att rusta scenen för ändamålet.
Kulturchef Anders Brännström är dock inte helt nöjd med detta och hoppas nu att man kan finna en eventuell lösning. Oavsett om det kan ske i år eller nästkommande säsong. Det viktiga är att få igång en diskussion, menar han.
-Jag ska faktiskt gå vidare i frågan om Kyrkberget och byggnaderna där uppe, och det ska jag göra omgående så att kvarnen åtminstone börjar att mala lite. Vi måste nog börja någonstans och ett första led är nog att se över skötselplanen som finns för området. Skötselansvaret ligger ju hos BKT, men de har bakbundna händer eftersom det saknas pengar. Här måste vi finna en lösning, säger Brännström.
Nu på torsdag kommer kulturchefen att ta upp frågan i den egna nämnden.
-Jag tycker faktiskt att Kyrkberget är minst lika viktig för stan som Strandpromenaden är. Därför kan vi inte bara sitta och se på när området växer igen och byggnaderna rasar ihop av förfallet. Under de senaste åren har förfallet gått väldigt fort och vi måste ta beslut om vi ska göra något för att bevara den mycket speciella byggnad som kägelbanan är, säger Anders Brännström.
Fotnot: Att rusta scenen för ändamålet ”konserter” krävs minst 25 000 kr, räknar kulturchefen med.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.