Centerpartisten Kurt Scharnke vill att man en gång för alla ordnar ett bad på Loppholmarna. Och på grund av att alla försök att höja vattenkvaliteten visat sig vara lika med att kasta pengarna i sjön, så föreslår han istället att badet läggs på land – ett tempererat utomhusbad alltså.
Idag finns det naturligtvis inga medel för en sådan lösning på badproblematiken. Men Kurt Scharnke anser att det är ytterst viktigt att vi redan idag börjar skissa på denna vision, detta för att vi ska ha ett färdigt underlag att utgå ifrån den dagen ekonomin tillåter en sådan investering.
-Eftersom det tidvis är otjänligt vatten, och då alla försök inte leder till förbättringar, så tycker jag att vi slutar upp med att slösa med pengar på åtgärder som ändå inte förbättrar situationen. Då är det bättre att spara till ett ordentligt bad enligt det förslag jag själv kommer att jobba för, säger Kurt.
Scharnke har sett liknande lösningar på andra håll i landet, men också under sina resor i Tyskland. Där fungerar baden som en samlingsplats dit folk gärna söker sig.
-Och det skulle kunna bli så även i Lindesberg tror jag. Även om det här ”bara” är en vision – ett förslag att arbeta på – så får det ändå inte ta alldeles för lång tid. Vi behöver nog få igång det här inom en rimlig framtid, det får inte dra ut på tiden och glömmas bort, understryker Scharnke.
Med bara sju matcher kvar av grundserien så har Guldsmedshytte SK lagt siktet på en av seriens fyra kvalplatser. När tabellsjuan Hallsberg gjorde säsongens sista besök till Råsshallen så fick man ta sig genom en tuff match. Hemmatruppen ångade sig genom motståndet och har bäddat upp för en jämn tabellavslutning i HockeyTvåan.
– Det är sex matcher kvar av grundserien och vi ska vinna resten, säger Oskar Holmstedt.
Förra veckan när jag var på affären och skulle handla så plingade min mobiltelefon. Jag fick en notis om att några personer hade observerat utter i en närliggande sjö. När det kommer notiser om vissa djur och fåglar så blir det nästan så att jag släpper allt och bara åker iväg – och lite så blev det denna gång.
Under tisdagskvällen hölls årets första studentfest på Brasserie All In i Lindesberg, och därmed har startskottet för årets studenter officiellt gått. Det var hög stämning när Lindeskolans avgångselever slog klackarna i taket för att fira att det nu bara är fem månader kvar till den stora dagen. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från festkvällen.
Nu är de nya hyrorna klara för det kommunala fastighetsbolaget, Lindesbergsbostäder (Libo). Hyreshöjningen blir 5 procent, vilket innebär att en tvårummare som tidigare kostat 5912 kronor i månadshyra, nu höjs med 296 kronor i månaden. Detta meddelar Lindesbergsbostäder i ett pressmeddelande på onsdagen.
Tidigt på måndagsmorgonen öppnade den nybyggda förskolan Paletten sina dörrar för första gången. Ivriga och nyfikna fick barnen utforska sin nya förskola, där det fanns mycket spännande att upptäcka.
– Ibland är det svårt att få barnen att släppa sina föräldrar efter helgen, men i morse hade de inte ens tid att säga hej då, säger pedagogen Huda.
Vid 13-tiden på måndagen larmade allmänheten om ett befarat tillbud på Stora Lindessjöns is. En öppen vak hade siktats några hundra meter ut.
– Initialt gick det ut ett drunkningslarm, men vi har precis fått veta att det inte rörde sig om en människa i vaken – utan en livboj, som på något sätt har hamnat där ute, uppger SOS Alarms operatör som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Ljuset är fotografens bästa vän – men ibland kan det bli för mycket av det och då förvandlas ljuset istället till en mindre bra vän för fotografen.
Fellingsbro Konstateljé bjuder nu in till årets första utställning kallad ”Minnen och fantasi”, där två lokala konstnärer ställer ut sina verk. Marita Sjösten och Ulla Rudfjäll, båda medlemmar i målarcirkeln Ullermålarna, visar upp sina alster i olika tekniker, bland annat akvarell och olja.