Om du vistas ute i skog och mark i sommar så är det klokt att då och då se över kläderna efter fästingar. Undvik att bära mörka kläder då det nästan är omöjligt att upptäcka fästingen i tid. Det finns både bra och dåliga sätt att plocka bort fästingar. Glöm bort alla gamla metoder som t.ex. nagellack och dyl. Det kan istället förvärra situationen eftersom fästingen då kan kräkas upp smittämnen. Tag istället en finspetsig pincett och fatta om fästingens mundelar så nära huden som möjligt. Dra sedan fästingen rakt ut och skulle mundelar bli kvar i såret så räcker det oftast att hålla rent såret med t.ex. alsolsprit. Om såret inte läker utan blir svullet och rödflammigt är det bäst att kontakta läkare.
I Lindesberg är vi befriade från TBE-viruset men mellan 1-5 personer insjuknar varje år i Borrelia.
Borrelia är en annan sjukdom som fästingen bär på och borrelia finns över
hela syd och mellansverige samt upp längs ostkusten. Om du skulle bli biten och ett hudutslag uppstår så kan det vara borrelia. Om man är osäker skall man alltid kontakta läkare.
Riskområden för TBE är Stockholms skärgård samt östra delarna av Mälaren. Men endast någon procent av fästingarna bär på smittan så risken att insjukna efter enstaka bett är relativt liten.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Lindesbergs kommun meddelar på tisdagen att man felaktigt skickat inkassokrav till kunder som betalar sina fakturor via autogiro.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
En man i 30-årsåldern blev natten till fredag avförd med ambulanshelikopter efter en mycket allvarlig singelolycka på länsväg 847 i Österhammar utanför Rockhammar. Enligt polisen skall mannen ha kört av vägen och in i ett träd.
– Vi vet inte hur olyckan har gått till och hoppas därför att det kan finnas vittnen till händelsen, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Larmet inkom klockan 01.08.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Under festliga former invigdes Källgårdens sinnesrum under måndagsförmiddagen. En plats för avkoppling, omvårdnad och lite vardagslyx, som även ökar sinnesstimuleringen.
– Vi ville skapa en rofylld miljö för våra boende och öka deras livskvalitet, förklarar Merja Lundström.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.