Om du vistas ute i skog och mark i sommar så är det klokt att då och då se över kläderna efter fästingar. Undvik att bära mörka kläder då det nästan är omöjligt att upptäcka fästingen i tid. Det finns både bra och dåliga sätt att plocka bort fästingar. Glöm bort alla gamla metoder som t.ex. nagellack och dyl. Det kan istället förvärra situationen eftersom fästingen då kan kräkas upp smittämnen. Tag istället en finspetsig pincett och fatta om fästingens mundelar så nära huden som möjligt. Dra sedan fästingen rakt ut och skulle mundelar bli kvar i såret så räcker det oftast att hålla rent såret med t.ex. alsolsprit. Om såret inte läker utan blir svullet och rödflammigt är det bäst att kontakta läkare.
I Lindesberg är vi befriade från TBE-viruset men mellan 1-5 personer insjuknar varje år i Borrelia.
Borrelia är en annan sjukdom som fästingen bär på och borrelia finns över
hela syd och mellansverige samt upp längs ostkusten. Om du skulle bli biten och ett hudutslag uppstår så kan det vara borrelia. Om man är osäker skall man alltid kontakta läkare.
Riskområden för TBE är Stockholms skärgård samt östra delarna av Mälaren. Men endast någon procent av fästingarna bär på smittan så risken att insjukna efter enstaka bett är relativt liten.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.