Uppskattningsvis fem miljoner semlor stoppar svenskarna i sig under fettisdagen. Det rapporterar branschorganisationen Sveriges bagare & konditorer. Lindesbergarnas manér utgör naturligtvis inget undantag från övriga landets semmelfrosseri och det märktes också tidigt i morse vid stadens morgonöppna kaféer.- Den första semlan sålde vi redan klockan sju i morse, berättar Elin Viberg på Café Kingsgården.
Vid niotiden på förmiddagen hade Nya Wienerkonditoriet hunnit leverera över 1000 semlor och efter lunch hade siffran fördubblats.
– Vi har ju visserligen bara fjolåret att jämföra oss med och då sålde vi ca 1900 semlor och det har vi passerat med råge redan nu, sade Carola Vikström strax innan trekaffet serverades.
Traditionen är stark idag, de allra flesta vill ha en ”riktig” semla. Dock börjar alternativen som har kommit på senare år att ta mer och mer mark från den traditionella semlan.
– Vi har kanske ett femtontal olika smakvarianter som vanilj, hallon, blåbär, pistage och choklad för att nämna några. De populäraste alternativen är dock just vaniljen och wienersemlan faktiskt, säger Carola.
Vid Café Kingsgården började bullbaket redan klockan ett i natt och det dröjde inte många sekunder efter öppningsdags som den första semlan gick åt.
– Vi öppnade faktiskt lite tidigare idag just för att det är fettisdagen, berättar Elin Viberg. Och den första semlan sålde vi redan klockan sju i morse.
Om den semlan blev någons frukost eller sparades till förmiddagsfikat förtäljer dock inte historien…
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.