Uppskattningsvis fem miljoner semlor stoppar svenskarna i sig under fettisdagen. Det rapporterar branschorganisationen Sveriges bagare & konditorer. Lindesbergarnas manér utgör naturligtvis inget undantag från övriga landets semmelfrosseri och det märktes också tidigt i morse vid stadens morgonöppna kaféer.- Den första semlan sålde vi redan klockan sju i morse, berättar Elin Viberg på Café Kingsgården.
Vid niotiden på förmiddagen hade Nya Wienerkonditoriet hunnit leverera över 1000 semlor och efter lunch hade siffran fördubblats.
– Vi har ju visserligen bara fjolåret att jämföra oss med och då sålde vi ca 1900 semlor och det har vi passerat med råge redan nu, sade Carola Vikström strax innan trekaffet serverades.
Traditionen är stark idag, de allra flesta vill ha en ”riktig” semla. Dock börjar alternativen som har kommit på senare år att ta mer och mer mark från den traditionella semlan.
– Vi har kanske ett femtontal olika smakvarianter som vanilj, hallon, blåbär, pistage och choklad för att nämna några. De populäraste alternativen är dock just vaniljen och wienersemlan faktiskt, säger Carola.
Vid Café Kingsgården började bullbaket redan klockan ett i natt och det dröjde inte många sekunder efter öppningsdags som den första semlan gick åt.
– Vi öppnade faktiskt lite tidigare idag just för att det är fettisdagen, berättar Elin Viberg. Och den första semlan sålde vi redan klockan sju i morse.
Om den semlan blev någons frukost eller sparades till förmiddagsfikat förtäljer dock inte historien…
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.