Uppskattningsvis fem miljoner semlor stoppar svenskarna i sig under fettisdagen. Det rapporterar branschorganisationen Sveriges bagare & konditorer. Lindesbergarnas manér utgör naturligtvis inget undantag från övriga landets semmelfrosseri och det märktes också tidigt i morse vid stadens morgonöppna kaféer.- Den första semlan sålde vi redan klockan sju i morse, berättar Elin Viberg på Café Kingsgården.
Vid niotiden på förmiddagen hade Nya Wienerkonditoriet hunnit leverera över 1000 semlor och efter lunch hade siffran fördubblats.
– Vi har ju visserligen bara fjolåret att jämföra oss med och då sålde vi ca 1900 semlor och det har vi passerat med råge redan nu, sade Carola Vikström strax innan trekaffet serverades.
Traditionen är stark idag, de allra flesta vill ha en ”riktig” semla. Dock börjar alternativen som har kommit på senare år att ta mer och mer mark från den traditionella semlan.
– Vi har kanske ett femtontal olika smakvarianter som vanilj, hallon, blåbär, pistage och choklad för att nämna några. De populäraste alternativen är dock just vaniljen och wienersemlan faktiskt, säger Carola.
Vid Café Kingsgården började bullbaket redan klockan ett i natt och det dröjde inte många sekunder efter öppningsdags som den första semlan gick åt.
– Vi öppnade faktiskt lite tidigare idag just för att det är fettisdagen, berättar Elin Viberg. Och den första semlan sålde vi redan klockan sju i morse.
Om den semlan blev någons frukost eller sparades till förmiddagsfikat förtäljer dock inte historien…
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.