– Det här med relationer och sexualitet kan vara svåra saker som vi inte är så vana att tala om. Men det är viktigt att tala om det. Barn vill tala med vuxna om det, säger Kalle Norwald. Måndag 7 november föreläser han på Lindeskolan. På dagen för personal, på kvällen för föräldrar.
Han har en lång lista på sin CV: socionom, psykoterapeut, sexolog, föreläsare i skola och för föräldrar och han skriver böcker – t ex Tack, förlåt och skyll dig själv.
– Ja, för mig är det nu enkelt att prata om sexualitet – och det går att öva på. Skulle barnen tycka att det är pinsamt, så tänk på att vårt jobb som föräldrar är att vara pinsamma ibland, säger Kalle Norwald.
Vuxna behöver kommunicera inåt med sig själva om sina känslor, om sexualitet i samtal med barn och bekräfta att det kan kännas pinsamt. Det finns många gånger även andra viktiga vuxna att prata med i barnens närhet. Kalle Norwald påminner om att föräldrar kan vara bra på olika saker och kompletterar varandra.
– Det är inte bra med tystnad och släpp rädslan för att ”väcka den björn som sover”. Den björnen dansar ändå, säger Kalle Norwald
Under kvällen föreläser Kalle om hur vi kan bidra till att skapa förutsättningar för sunda relationer, hur samtalar vi med barn och unga om känslor, relationer, jämställdhet och sexualitet, om skolans roll i arbetet med undervisning om sexualitet, samtycke och relationer.
Föreläsningen pågår 18.30 – 20.30 måndag 7 november i Lindeskolans aula.
OBS! Föreläsningen genomförs även digitalt och då krävs föranmälan via länk eller QR-kod.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.