SHRA i Lindesberg har fått tillstånd att genomföra Linde Open den kommande helgen – och man har dessutom fått i uppdrag att arrangera SM-deltävlingar i flera klasser. Ordföranden, Mikael ”Blomman” Blomberg, är utom sig av lycka.-Jag är glad som en trähäst, det här är så fruktansvärt roligt att man blir som ett barn på nytt, säger han i en spontan kommentar.
Linde Open kommer att arrangeras över två dagar med start lördag 14 augusti. Klubben har inte stött på några hinder angående tillståndet den här gången, utan har istället kunnat lägga all energi på tävlingen.
-Det känns bra och nu har vi en ”mall” som kan användas vid kommande tillståndsansökningar också. Det underlättar när vi kan fokusera på själva evenemanget istället, förklarar Blomberg.
Närmar 140 deltagare från Sverige, Norge, Danmark och England har anmält sig för Linde Open. SHRA har dessutom fått äran att arrangera SM-deltävlingar i klasserna Juniordragster, Pro Street Bike, Pro Twin Bike, Stock/Superstock och Competition som är den ”tyngsta” klassen i Linde Open för den här gången.
-Den tyngsta klassen avverkar sträckan under fem sekunder, så det får man väl säga är ganska snabbt. Vi kommer att köra 201 meter precis som tidigare, säger ordföranden.
SHRA på nätet
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.