I våras kunde vi avslöja att en annan kommun i regionen kunde erbjuda SHRA möjligheten att utvecklas utan begränsningar. Idag kan vi berätta att det är Karlskoga kommun som välkomnar motorklubben med öppna armar. På bilden, tagen i våras, ses representanter från kommunledningsstaben när de tittade närmare på problemen som SHRA haft i Linde.
Sedan dag ett har det varit pyspunka i projektet som på pappret såg ut att bli så bra. Den nya industrirakan har dock bara inneburit sömnlösa nätter för motorklubben, som plöjde ner en hel del egna pengar för att bana väg för en motorsportsatsning som skulle få sådan genomslagskraft att hela Europascenen skulle finna intresse i Lindesberg.
-Bara suggorna längs banan är cirka 600 000 kronor som vi kostat på oss, konstaterar klubbordföranden, Mikael Blomberg.
Det har tidigare rapporterats om att vägen har sådana brister att tävlingar har blivit svåra att genomföra. Dess kondition har hela tiden försämrats, men något direkt gehör från Lindesbergs kommun har man inte fått, ärendet har bara bollats mellan borden under åren.
Dock fanns det ett intresse från kommunledningsstaben – i en annan kommun. I våras fick SHRA ett erbjudande från Karlskoga kommun, att inleda ett samarbete som skulle ge Lindesbergsklubben precis allt som de kan drömma om.
-Ja, det stämmer. Vi har fått erbjudande om att arrangera tävlingar på Karlskoga flygplats sommaren 2013. Då får vi möjlighet att köra det vi hade planer för i Lindesberg, d.v.s. de absolut värsta motorerna i dragracingsammanhang – Top Fuel, säger Blomberg.
Det är bilar som kommer upp i 500 km/h på sträckan.
-Vi kommer aldrig få tillstånd att köra Top Fuel i Linde under rådande omständigheter. Det går inte att skicka iväg en sådan bil på vår guppiga väg, då skulle den nog hamna borta på Fornaboda travbana, ler Blomberg.
SHRA kommer att skicka representanter till Karlskoga idag (läs fredag) för fortsatta förhandlingar. På söndag kommer SHRA hålla ett möte där medlemmarna får avgöra hur man skall göra: tacka JA eller NEJ till Karlskoga.
-Om vi tackar ja, så är det visserligen med blandade känslor även om det innebär att vi får göra det vi älskar att hålla på med. Vi hade ju önskat det här för Lindesberg eftersom det även ger besöksnäringen ett rejält uppsving. Större tävlingar kan dra så mycket som 30 000 personer, om vi åtminstone hade nått 10 000 så hade det gett så mycket.
För Lindesbergs del blir det inga fler SM-tävlingar heller.
-Det är en mycket tråkig historia. Vi hade gärna haft ett SM nästa år i samband med vårt 30-årsjubileum, men det kan vi glömma, suckar Blomberg.
Banan håller inte längre måttet och därför har man fått beskedet att det inte blir fler SM-tävlingar i Linde. Istället kommer man att gå tillbaka till det gamla upplägget.
-Det innebär att vi kör Vårmönstringen på våren och Linde Open på hösten, som det ser ut just nu.
Fotnot: Anledningen till att SHRA i Lindesberg fått detta erbjudande, är att man enligt branschen anses vara en av landets starkaste och mest kompetenta klubbar att hålla i dylika tävlingar.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.