I våras kunde vi avslöja att en annan kommun i regionen kunde erbjuda SHRA möjligheten att utvecklas utan begränsningar. Idag kan vi berätta att det är Karlskoga kommun som välkomnar motorklubben med öppna armar. På bilden, tagen i våras, ses representanter från kommunledningsstaben när de tittade närmare på problemen som SHRA haft i Linde.
Sedan dag ett har det varit pyspunka i projektet som på pappret såg ut att bli så bra. Den nya industrirakan har dock bara inneburit sömnlösa nätter för motorklubben, som plöjde ner en hel del egna pengar för att bana väg för en motorsportsatsning som skulle få sådan genomslagskraft att hela Europascenen skulle finna intresse i Lindesberg.
-Bara suggorna längs banan är cirka 600 000 kronor som vi kostat på oss, konstaterar klubbordföranden, Mikael Blomberg.
Det har tidigare rapporterats om att vägen har sådana brister att tävlingar har blivit svåra att genomföra. Dess kondition har hela tiden försämrats, men något direkt gehör från Lindesbergs kommun har man inte fått, ärendet har bara bollats mellan borden under åren.
Dock fanns det ett intresse från kommunledningsstaben – i en annan kommun. I våras fick SHRA ett erbjudande från Karlskoga kommun, att inleda ett samarbete som skulle ge Lindesbergsklubben precis allt som de kan drömma om.
-Ja, det stämmer. Vi har fått erbjudande om att arrangera tävlingar på Karlskoga flygplats sommaren 2013. Då får vi möjlighet att köra det vi hade planer för i Lindesberg, d.v.s. de absolut värsta motorerna i dragracingsammanhang – Top Fuel, säger Blomberg.
Det är bilar som kommer upp i 500 km/h på sträckan.
-Vi kommer aldrig få tillstånd att köra Top Fuel i Linde under rådande omständigheter. Det går inte att skicka iväg en sådan bil på vår guppiga väg, då skulle den nog hamna borta på Fornaboda travbana, ler Blomberg.
SHRA kommer att skicka representanter till Karlskoga idag (läs fredag) för fortsatta förhandlingar. På söndag kommer SHRA hålla ett möte där medlemmarna får avgöra hur man skall göra: tacka JA eller NEJ till Karlskoga.
-Om vi tackar ja, så är det visserligen med blandade känslor även om det innebär att vi får göra det vi älskar att hålla på med. Vi hade ju önskat det här för Lindesberg eftersom det även ger besöksnäringen ett rejält uppsving. Större tävlingar kan dra så mycket som 30 000 personer, om vi åtminstone hade nått 10 000 så hade det gett så mycket.
För Lindesbergs del blir det inga fler SM-tävlingar heller.
-Det är en mycket tråkig historia. Vi hade gärna haft ett SM nästa år i samband med vårt 30-årsjubileum, men det kan vi glömma, suckar Blomberg.
Banan håller inte längre måttet och därför har man fått beskedet att det inte blir fler SM-tävlingar i Linde. Istället kommer man att gå tillbaka till det gamla upplägget.
-Det innebär att vi kör Vårmönstringen på våren och Linde Open på hösten, som det ser ut just nu.
Fotnot: Anledningen till att SHRA i Lindesberg fått detta erbjudande, är att man enligt branschen anses vara en av landets starkaste och mest kompetenta klubbar att hålla i dylika tävlingar.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.