Signes Tiktokvideo blev snabbt viral. Foto: Printscreen

Signe lugnade skrämda barn och ungdomar efter krigsvarningen från ÖB

När Sveriges överbefälhavare, Micael Bydén, tidigare i år gick ut med en uppmaning till Sveriges befolkning att förbereda sig för krig, spred sig en stark oro bland barn och ungdomar. Detta uppmärksammade 15-åriga Signe Hedén från Lindesberg, som snabbt gjorde en video på TikTok där hon på ett enkelt sätt förklarade situationen för den yngre generationen. Videon blev snabbt viral med över 600 000 visningar och fångade även Sveriges Radios uppmärksamhet.
– Det var jättemånga som la ut videor på TikTok när de grät och skrev att det skulle bli krig i Sverige, då kände jag att jag behövde göra något, berättar Signe.

Det var i januari i år som Sveriges överbefälhavare Micael Bydén varnade för att det skulle kunna bli krig. På det sociala mediet TikTok började det snabbt dyka upp videor där barn och ungdomar uttryckte stark oro och rädsla över detta – vilket fick Signe Hedén att reagera.

– Det var många som la ut artikeln om att det kunde bli krig i Sverige. Den innehöll många konstiga ord som jag inte förstod och det som överbefälhavaren sa begrep jag inte heller, jag blev också orolig. Däremot har jag alltid varit intresserad av sånt här, min pappa arbetar inom försvarsmakten och jag pratar gärna om Sveriges krigshistoria, går en del på museum och så. Det var nog därför jag reagerade så starkt, berättar Signe.

Signe vände sig snabbt till sina föräldrar och fick situationen förklarad för sig på ett sätt som hon kunde begripa. Därefter bestämde hon sig för att göra ett försök att förklara detta även för de yngre.

– Det var jättemånga som la ut videor på TikTok när de grät och skrev att det skulle bli krig i Sverige, då kände jag att jag behövde göra något eftersom jag visste lite mer än dem, förklarar Signe.

På ett enklare språk gjorde Signe en egen video där hon tolkade situationen, senare på eftermiddagen insåg hon omfattningen av videon hon lagt ut. Snabbt var den uppe i 600 000 visningar, 60 000 likes. Mängder av tacksamma unga hörde av sig till Signe för att ge henne beröm.

– Jag trodde verkligen inte att det skulle bli så stort! Jag hade inte riktigt koll på hur mycket visningar videon hade haft, men sen när jag gick in och kollade efter skolan så tänkte jag att oj!, berättar Signe.

Kort därpå blev Signe kontaktad av Sveriges Radio, som ville att hon skulle medverka i deras podd Algoritmen, en podd riktad till gymnasiet som handlar om hur internet är hopväxt med våra liv. Signe nappade direkt!

– Det var verkligen jättekul och jätteintressant. Jag var så nervös innan men när jag väl var med så gick det jättebra, säger Signe glatt.

I poddavsnittet medverkade Andrea Lidman, expert på internationella säkerhetsfrågor och analytiker av AI och sociala medier på myndigheten för psykologiskt försvar (MPF). Hon var mäkta imponerad av Signes insats.

”Jag tycker det var fantastiskt bra. Tyckte Signe tog det ett steg längre och inte bara pratade med sina föräldrar utan tog reda på vad det faktiskt betyder. Det som vi brukar prata om att öka motståndskraften och att vi har en bättre förmåga att skydda oss, allt det pratade hon om men på barnspråk som är lättare att ta till sig för de som kanske är lite yngre. Det är ett toppenjobb som hon har gjort.”

Då många barn och unga främst tar del av nyheter på sociala medier och via kompisar, är Signes tips till de yngre som upplever oro att vända sig till en vuxen.

– Jag tycker att om man är orolig över vad som sägs eller skrivs så tycker jag man ska prata med sina föräldrar hemma, avslutar Signe.

Tillsammans med BRIS har försvarsmakten tagit fram en lista på handfasta råd för att föräldrar och skolpersonal ska kunna prata med barn om deras oro när det kommer till omvärldsläget. Listan finner du här.

Publicerad 11 april 2024 klockan 10:14

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Verner, Konrad, Jamie och Walter tillsammans med Smash Into Pieces. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.

27 mars 2026 klockan 19:04 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fler elever behöver klara matematiken i skolan
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och ...
27 mars 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den ...
26 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindbackaskolan i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.

25 mars 2026 klockan 12:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de ...

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”

För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i...

Vårstädningen drar igång i Lindesberg

Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. ...

Samhällsbyggnadsförvaltningens chef Ola Vestin. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren

Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.

23 mars 2026 klockan 16:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren

I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk...

FotoFredag: Våren fortsätter att leverera

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.

Ingen eld på sjön – Valborgsfirandet uteblir

Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett...

Navet samlar byn – men hotas av stigande kostnader

Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det ...

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Här lyfts tornspiran på plats igen

På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.

17 mars 2026 klockan 11:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg ...
16 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Fullsatt när Funkisveckan invigdes i Lindesberg
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med ...
16 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på ...
13 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-11

2026-03-10

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-09

2026-03-08

2026-03-07

2026-03-07

2026-03-06

2026-03-31 19:19