John Björklund från Lindesberg plockade hem ett silver! Här med sin tränare Johan Orrbo från Frövi Judo. Foto: Ann Björklund
Silvermedalj till John Björklund i Special Olympics
Nittonåringen från Lindesberg åkte till Abu Dhabi och Special Olympics World Games tillsammans med den svenska truppen i början av mars. Under måndagen gjorde han entré på den olympiska judomattan, där han mycket skickligt lyckades knipa en silvermedalj!
Ända sedan uttagningen i mitten av förra året har det varit fullt upp med träning och förberedelser för John, som en dag i veckan åker till Kumla och tränar för Kumla para-budo, som han även tävlar för, och en dag i veckan tränar under ledning av Johan Orrbo i Frövi judo.
John på prispallen. Foto: Ann Björklund
– Sista veckan innan avresan var John sjuk och kunde inte träna alls, och han var orolig att inte hinna bli frisk, men det löste sig! berättar Johns mamma Ann för LindeNytt och fortsätter:
– Under vistelsen i Förenade Arabemiraten tillbringade hela det svenska laget första dagarna i Fujairah, där de fick känna på den inhemska kulturen och delta i olika aktiviteter. Sista veckan har bestått av träning, tävlingar och deltagande i health athlete program vilket inneburit hälsokontroller och råd om hälsa, speciellt utprovade skor, glasögon och hörapparater erbjöds till atleter som hade behov av det. Fantastiskt!
Som siste man i det svenska judolaget gjorde John entré på mattan under måndagen där han efter en snöplig förlust i mot en Österrikare i första matchen sedan lyckades vinna över sin motståndare från Schweiz och därmed plockade hem ett silver till Sverige.
– John är så stolt över sin medalj, men säger att han var nära att vinna i första matchen mot Österrikaren. Men han är är glad att han vann över schweizaren och därmed vann en silvermedalj, berättar Ann.
– Det känns kul! säger John.
Nu bär det av hemåt för den nyblivne medaljören från Lindesberg, som anländer på Arlanda under fredagen. Dock blir det inte många dagars vila då han redan på måndag tränar tillsammans med vuxengruppen hos Frövi Judo. Nästa tävling för John är 13-14 april, och då i Holland.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Barn- utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M) och verksamhetschef Kristina Öhrn. Foto: Camilla Lagerman
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.