John Björklund från Lindesberg plockade hem ett silver! Här med sin tränare Johan Orrbo från Frövi Judo. Foto: Ann Björklund
Silvermedalj till John Björklund i Special Olympics
Nittonåringen från Lindesberg åkte till Abu Dhabi och Special Olympics World Games tillsammans med den svenska truppen i början av mars. Under måndagen gjorde han entré på den olympiska judomattan, där han mycket skickligt lyckades knipa en silvermedalj!
Ända sedan uttagningen i mitten av förra året har det varit fullt upp med träning och förberedelser för John, som en dag i veckan åker till Kumla och tränar för Kumla para-budo, som han även tävlar för, och en dag i veckan tränar under ledning av Johan Orrbo i Frövi judo.
John på prispallen. Foto: Ann Björklund
– Sista veckan innan avresan var John sjuk och kunde inte träna alls, och han var orolig att inte hinna bli frisk, men det löste sig! berättar Johns mamma Ann för LindeNytt och fortsätter:
– Under vistelsen i Förenade Arabemiraten tillbringade hela det svenska laget första dagarna i Fujairah, där de fick känna på den inhemska kulturen och delta i olika aktiviteter. Sista veckan har bestått av träning, tävlingar och deltagande i health athlete program vilket inneburit hälsokontroller och råd om hälsa, speciellt utprovade skor, glasögon och hörapparater erbjöds till atleter som hade behov av det. Fantastiskt!
Som siste man i det svenska judolaget gjorde John entré på mattan under måndagen där han efter en snöplig förlust i mot en Österrikare i första matchen sedan lyckades vinna över sin motståndare från Schweiz och därmed plockade hem ett silver till Sverige.
– John är så stolt över sin medalj, men säger att han var nära att vinna i första matchen mot Österrikaren. Men han är är glad att han vann över schweizaren och därmed vann en silvermedalj, berättar Ann.
– Det känns kul! säger John.
Nu bär det av hemåt för den nyblivne medaljören från Lindesberg, som anländer på Arlanda under fredagen. Dock blir det inte många dagars vila då han redan på måndag tränar tillsammans med vuxengruppen hos Frövi Judo. Nästa tävling för John är 13-14 april, och då i Holland.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det ...