John Björklund från Lindesberg plockade hem ett silver! Här med sin tränare Johan Orrbo från Frövi Judo. Foto: Ann Björklund
Silvermedalj till John Björklund i Special Olympics
Nittonåringen från Lindesberg åkte till Abu Dhabi och Special Olympics World Games tillsammans med den svenska truppen i början av mars. Under måndagen gjorde han entré på den olympiska judomattan, där han mycket skickligt lyckades knipa en silvermedalj!
Ända sedan uttagningen i mitten av förra året har det varit fullt upp med träning och förberedelser för John, som en dag i veckan åker till Kumla och tränar för Kumla para-budo, som han även tävlar för, och en dag i veckan tränar under ledning av Johan Orrbo i Frövi judo.
John på prispallen. Foto: Ann Björklund
– Sista veckan innan avresan var John sjuk och kunde inte träna alls, och han var orolig att inte hinna bli frisk, men det löste sig! berättar Johns mamma Ann för LindeNytt och fortsätter:
– Under vistelsen i Förenade Arabemiraten tillbringade hela det svenska laget första dagarna i Fujairah, där de fick känna på den inhemska kulturen och delta i olika aktiviteter. Sista veckan har bestått av träning, tävlingar och deltagande i health athlete program vilket inneburit hälsokontroller och råd om hälsa, speciellt utprovade skor, glasögon och hörapparater erbjöds till atleter som hade behov av det. Fantastiskt!
Som siste man i det svenska judolaget gjorde John entré på mattan under måndagen där han efter en snöplig förlust i mot en Österrikare i första matchen sedan lyckades vinna över sin motståndare från Schweiz och därmed plockade hem ett silver till Sverige.
– John är så stolt över sin medalj, men säger att han var nära att vinna i första matchen mot Österrikaren. Men han är är glad att han vann över schweizaren och därmed vann en silvermedalj, berättar Ann.
– Det känns kul! säger John.
Nu bär det av hemåt för den nyblivne medaljören från Lindesberg, som anländer på Arlanda under fredagen. Dock blir det inte många dagars vila då han redan på måndag tränar tillsammans med vuxengruppen hos Frövi Judo. Nästa tävling för John är 13-14 april, och då i Holland.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Det låter positivt inför Lindlövens sista hemmamatch inom HockeyEttans grundserie. Med fri entré så hoppas hemmalaget även att få extra stöd från läktaren. Arkivfoto: Hasse Persson
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
I september 2025 hällde den 60-åriga kvinnan bensin på fasaden till det hus som hon hyrde i Rockhammar, och tände sedan på. Örebro tingsrätt dömer nu kvinnan till fängelse i två år och sex månader, och hon ska vara kvar i häkte tills domen vinner laga kraft.
Busschaufför misstänks för brott efter krock
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i ...