John Björklund från Lindesberg plockade hem ett silver! Här med sin tränare Johan Orrbo från Frövi Judo. Foto: Ann Björklund
Silvermedalj till John Björklund i Special Olympics
Nittonåringen från Lindesberg åkte till Abu Dhabi och Special Olympics World Games tillsammans med den svenska truppen i början av mars. Under måndagen gjorde han entré på den olympiska judomattan, där han mycket skickligt lyckades knipa en silvermedalj!
Ända sedan uttagningen i mitten av förra året har det varit fullt upp med träning och förberedelser för John, som en dag i veckan åker till Kumla och tränar för Kumla para-budo, som han även tävlar för, och en dag i veckan tränar under ledning av Johan Orrbo i Frövi judo.
John på prispallen. Foto: Ann Björklund
– Sista veckan innan avresan var John sjuk och kunde inte träna alls, och han var orolig att inte hinna bli frisk, men det löste sig! berättar Johns mamma Ann för LindeNytt och fortsätter:
– Under vistelsen i Förenade Arabemiraten tillbringade hela det svenska laget första dagarna i Fujairah, där de fick känna på den inhemska kulturen och delta i olika aktiviteter. Sista veckan har bestått av träning, tävlingar och deltagande i health athlete program vilket inneburit hälsokontroller och råd om hälsa, speciellt utprovade skor, glasögon och hörapparater erbjöds till atleter som hade behov av det. Fantastiskt!
Som siste man i det svenska judolaget gjorde John entré på mattan under måndagen där han efter en snöplig förlust i mot en Österrikare i första matchen sedan lyckades vinna över sin motståndare från Schweiz och därmed plockade hem ett silver till Sverige.
– John är så stolt över sin medalj, men säger att han var nära att vinna i första matchen mot Österrikaren. Men han är är glad att han vann över schweizaren och därmed vann en silvermedalj, berättar Ann.
– Det känns kul! säger John.
Nu bär det av hemåt för den nyblivne medaljören från Lindesberg, som anländer på Arlanda under fredagen. Dock blir det inte många dagars vila då han redan på måndag tränar tillsammans med vuxengruppen hos Frövi Judo. Nästa tävling för John är 13-14 april, och då i Holland.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.