Sjukskrivningarna beror inte alltid på sjukdom. Det framgår av en undersökning gjord av HälsoRingen Arbetsliv AB. Undersökningen är gjord i Markaryd, som ligger i landets friskaste region – Kronobergs län. Trots den fina utmärkelsen är kommunen, som många andra, hårt drabbade av sjukskrivningar. Och kanske mest anmärkningsvärt är att bara hälften av alla långtidssjukskrivningar mellan åren 1997-2001 berodde på sjukdom. Faktorer helt utanför arbetet är en lika vanlig orsak till sjukskrivningar som de arbetsrelaterade.
Unga sjukskriver sig
Undersökningen visar även hur förhållandena ser ut i olika åldersgrupper. Mest alarmerande var att andelen bland unga i åldrarna 20 – 29 år har ökat enormt, och i 90 procent av fallen var det faktorer utanför arbetet som låg till grund för sjukskrivningarna.
”Särskilt oroväckande är den attitydförändring som kan avläsas i det ökande antalet sjukskrivningar bland ungdomar. Detta trots världens högsta medellivslängd, bästa arbetsmiljölagar och förmodligen också bästa arbetsmiljö. Sjukförsäkringen är inte längre en trygghetsförsäkring vid sjukdom, utan har blivit en del av en frånvaro- eller inkomstbortfallsförsäkring”.
Attitydförändringen innebär att allt fler anser att det är OK att sjukskriva sig av andra skäl än sjukdom. Det är hög tid att skilja på de som är sjukskrivna för att de är sjuka och de som är sjukskrivna av andra skäl.
Tre månaders frånvaro
I Lindesbergs kommun har antalet sjukskrivningar ökat ”sjukligt” de senaste åren. I slutet på 90-talet var sjukskrivningar bland kommunanställda i snitt cirka 17 dagar per år. Nu har antalet sjukskrivningar inom kommunens olika förvaltningar ökat markant – till 44,8. Friskast inom kommunens grenar är de som har tyngst arbete fysiskt: brandmännen. Räddningstjänsten redovisar 3,3 frånvarodagar. Flest frånvarodagar hade vuxenutbildningsförvaltningen med hela 61,5 dagar per år. Att detta är ett stort problem, inte minst ekonomiskt, har bland andra ekonomichef Lennart Jansson tidigare konstaterat. Sjukskrivningarna kostade kommunen drygt åtta miljoner kronor i fjol.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.