Sjukskrivningarna beror inte alltid på sjukdom. Det framgår av en undersökning gjord av HälsoRingen Arbetsliv AB. Undersökningen är gjord i Markaryd, som ligger i landets friskaste region – Kronobergs län. Trots den fina utmärkelsen är kommunen, som många andra, hårt drabbade av sjukskrivningar. Och kanske mest anmärkningsvärt är att bara hälften av alla långtidssjukskrivningar mellan åren 1997-2001 berodde på sjukdom. Faktorer helt utanför arbetet är en lika vanlig orsak till sjukskrivningar som de arbetsrelaterade.
Unga sjukskriver sig
Undersökningen visar även hur förhållandena ser ut i olika åldersgrupper. Mest alarmerande var att andelen bland unga i åldrarna 20 – 29 år har ökat enormt, och i 90 procent av fallen var det faktorer utanför arbetet som låg till grund för sjukskrivningarna.
”Särskilt oroväckande är den attitydförändring som kan avläsas i det ökande antalet sjukskrivningar bland ungdomar. Detta trots världens högsta medellivslängd, bästa arbetsmiljölagar och förmodligen också bästa arbetsmiljö. Sjukförsäkringen är inte längre en trygghetsförsäkring vid sjukdom, utan har blivit en del av en frånvaro- eller inkomstbortfallsförsäkring”.
Attitydförändringen innebär att allt fler anser att det är OK att sjukskriva sig av andra skäl än sjukdom. Det är hög tid att skilja på de som är sjukskrivna för att de är sjuka och de som är sjukskrivna av andra skäl.
Tre månaders frånvaro
I Lindesbergs kommun har antalet sjukskrivningar ökat ”sjukligt” de senaste åren. I slutet på 90-talet var sjukskrivningar bland kommunanställda i snitt cirka 17 dagar per år. Nu har antalet sjukskrivningar inom kommunens olika förvaltningar ökat markant – till 44,8. Friskast inom kommunens grenar är de som har tyngst arbete fysiskt: brandmännen. Räddningstjänsten redovisar 3,3 frånvarodagar. Flest frånvarodagar hade vuxenutbildningsförvaltningen med hela 61,5 dagar per år. Att detta är ett stort problem, inte minst ekonomiskt, har bland andra ekonomichef Lennart Jansson tidigare konstaterat. Sjukskrivningarna kostade kommunen drygt åtta miljoner kronor i fjol.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.