Socialförvaltningen i Lindesberg har fått ett vitesföreläggande på totalt 140 000 kronor av Arbetsmiljöverket, som anser att kommunens 42 sjuksköterskor har för hög arbetsbelastning under sommarmånaderna med risk för sin egen hälsa.
Arbetsmiljöverket förelägger ansvarig förvaltning vid vite av 100 000 kronor att vidta åtgärder för att säkerställa att arbetsmängden under semesterperioden juli-september anpassas så att personalen ej riskerar ohälsa. Ytterligare ett vite på 40 000 har delgivits förvaltningen om att de måste följa upp sjuksköterskornas arbetssituation genom en undersökning av deras arbetsmiljö och bedöma riskerna för ohälsa eller olycksfall i arbetet.
Socialförvaltningen har genom avdelningschef Madde Gustavsson svarat Arbetsmiljöverket med ett åtgärdsprogram som innebär att sjuksköterskornas arbetsbelastning skall lätta.
Dessa åtgärder har vidtagits
• Tre semesterperioder, istället för två. Detta medför ett mindre behov av vikarier vilket också betyder fler ordinarie personal i tjänst. Det kommer att finnas en eller flera ordinarie sjuksköterskor i tjänst inom varje område. Organisationen blir mindre sårbar.
• Under sommaren har vi inga inbokad personalmöten, teamträffar eller utbildningar.
• Sjuksköterskor som har deltidstjänst erbjuds att arbeta heltid under den del av sommaren de inte har semester.
• De sjuksköterskor som normalt har sin placering inom poolen (som täcker upp korttidsfrånvaro inom sjuksköterskeorganisationen) har placerats in på semestervikariat vilket innebär van och kompetent personal på dessa vikariat.
Avdelningschefen har tillsammans med medicinskt ansvarig sjuksköterska format åtgärdsprogrammet för att säkerställa att det får önskvärt resultat.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring. Under måndagen genomfördes mötet ändå, där Klockars representerade Moderaterna.
– I Lindesbergs kommun ska ingen nekas sina mänskliga rättigheter till information, säger Klockars i ett pressmeddelande.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det var i alla fall vad jag trodde just då att jag hade sett.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka lockande och inbjuda till lek, som att klättra eller gräva tunnlar. Det som kan uppfattas som oskyldigt kan dock snabbt bli farligt – därför går Lindesbergs kommun nu ut med en varning. Samtidigt uppmanas även fastighetsägare att underlätta arbetet med snöröjningen.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.