Boende i Storå har slagit larm om att en skabbräv rör sig inne i samhället och därmed riskerar att smitta husdjur såsom hund och katt i området. Lindesbergs kommun har blivit informerad om observationerna. Räven har senast varit synlig i området vid Tempobutiken samt vid ett villaområde på adressen Kopparbergsvägen.
Med anledning av stor smittorisk och att räven har observerats nära människors bostäder, uppmanas nu boende som har husdjur att vara extra uppmärksamma på beteendeförändringar hos djuren. Till exempel om djuret visar tecken på svår klåda och kliar sig ovanligt mycket.
– Man kan även titta i pälsen på t ex en hund och se om den är drabbad, man kan se kvalstret som orsakar skabben med blotta ögat. Men man bör kontakta veterinär omgående för att få hjälp att bli av med skabben, förklarar kommunens utsedda skyddsjägare som vi låter vara anonym med anledning av sitt känsliga uppdrag.
Kommunens skyddsjägare vet av erfarenhet att det är mycket svårt att lyckas skjuta en räv som smittats av skabb. Djuret är sällan stilla utan rör hela tiden på sig och det försvårar jakten.
– Störst chans har man om djuret inte störs, då kan den stanna kvar tillräckligt länge för att jag skall hinna fram till platsen och avliva djuret. Så om någon får syn på räven, stör den inte och ring kommunväxeln omgående så kopplas det vidare till mig. Då ökar chanserna för mig, förklarar skyddsjägaren.
Fotnot: Skabb orsakas av ett kvalster. Ett husdjur måste inte komma i direktkontakt med en skabbräv för att riskera bli infekterad, utan kan smittas genom att vistas på en plats som räven nyss har varit på. Även människor kan smittas av rävskabb, men får endast kortvariga besvär i vad som går under namnet ”skenskabb”.
Källa: SVA, Statens Veterinärmedicinska Anstalt.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.