Skadegörelserna runt Lindessjön fortsätter. Med jämna mellanrum besöks de olika rastplatserna på motionsspåret av ”gäster” som förstör och skräpar ner och det innebär att delar av budgeten, som avsatts för en fortsatt utveckling av Lindessjön runt, måste användas för att röja upp efter vandalerna istället. Skadegörelserna bromsar helt enkelt utvecklingen av det populära motionsspåret.
Tidigare i veckan såg det ut så här vid ”Templet” i naturreservatet Tempelbacken. Bilden är inskickad av en motionär som upprördes av hur illa det såg ut på platsen, där man inte bara har skräpat ner utan även gjort upp en eld på det stora stenbordet inne i Templet. Med brandhistorien ute på Parkudden färskt i minnet, ser man allvarligt på händelsen i Tempelbacken. I juli eldades ett vindskydd upp på Parkudden. Att branden var anlagd råder inget tvivel om.
Dessvärre är detta med vandalism och fyllefester inte helt ovanligt. På Bergslagens Kommunalteknik uppger man att man ständigt får göra extrainsatser på rastplatserna runt sjön för att städa upp.
-Det handlar om många extra arbetstimmar som går åt för att hålla rent efter de som håller på så här. Under sommarsäsongen händer det här nästan varje helg så det blir många tusenlappar i slutnota, konstaterar Gata- och parkchef Kenneth Persson, BKT.
Lindessjön runt har blivit ett mycket uppskattat inslag och används dagligen av många i Lindesberg. Ambitionen är därför hög att fortsätta att utveckla projektet, men planerna bromsas till viss del eftersom man hela tiden måste lägga pengar på underhåll tillföljd av vandalism.
-Vi har inget annat val än att hålla rent och återställa sådant som utsatts för skadegörelse. Men jag håller med, det hade varit mycket trevligare om pengarna kunde användas till andra saker istället, poängterar Ingrid Andrén, BMB.
Man ser också risk för ett bakåtsträvande faktum om skadegörelserna fortsätter. De fina rastplatserna kostar mycket pengar att bygga upp – och vid händelse av totalförstöring är det inte helt säkert att man kan bygga upp det igen.
Kenneth Persson på BKT drar en parallell till händelsen i Sörlundaområdet (södra änden) för ett par år sedan.
-Sedan vindskyddet i Sörlunda eldades upp finns endast en grillplats kvar. Det vore väldigt tråkigt om utvecklingen blir likadan på andra platser runt sjön, säger Kenneth.
Fotnot: Vindskyddet som eldades upp i somras, på Parkudden, kostar omkring 40 000 kr att ersätta.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten är avgiftsfinansierad kommer kostnaden att belasta brukarna, vilket innebär höjda avgifter för vatten och avlopp för Lindesbergarna.
– Det är de som nyttjar avloppstjänsterna och vattentjänsterna som får betala, säger Ola Westin, chef på Samhällsbyggnadsförvaltningen Bergslagen, till Sveriges Radio P4 Örebro.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.