Skadegörelserna runt Lindessjön fortsätter. Med jämna mellanrum besöks de olika rastplatserna på motionsspåret av ”gäster” som förstör och skräpar ner och det innebär att delar av budgeten, som avsatts för en fortsatt utveckling av Lindessjön runt, måste användas för att röja upp efter vandalerna istället. Skadegörelserna bromsar helt enkelt utvecklingen av det populära motionsspåret.
Tidigare i veckan såg det ut så här vid ”Templet” i naturreservatet Tempelbacken. Bilden är inskickad av en motionär som upprördes av hur illa det såg ut på platsen, där man inte bara har skräpat ner utan även gjort upp en eld på det stora stenbordet inne i Templet. Med brandhistorien ute på Parkudden färskt i minnet, ser man allvarligt på händelsen i Tempelbacken. I juli eldades ett vindskydd upp på Parkudden. Att branden var anlagd råder inget tvivel om.
Dessvärre är detta med vandalism och fyllefester inte helt ovanligt. På Bergslagens Kommunalteknik uppger man att man ständigt får göra extrainsatser på rastplatserna runt sjön för att städa upp.
-Det handlar om många extra arbetstimmar som går åt för att hålla rent efter de som håller på så här. Under sommarsäsongen händer det här nästan varje helg så det blir många tusenlappar i slutnota, konstaterar Gata- och parkchef Kenneth Persson, BKT.
Lindessjön runt har blivit ett mycket uppskattat inslag och används dagligen av många i Lindesberg. Ambitionen är därför hög att fortsätta att utveckla projektet, men planerna bromsas till viss del eftersom man hela tiden måste lägga pengar på underhåll tillföljd av vandalism.
-Vi har inget annat val än att hålla rent och återställa sådant som utsatts för skadegörelse. Men jag håller med, det hade varit mycket trevligare om pengarna kunde användas till andra saker istället, poängterar Ingrid Andrén, BMB.
Man ser också risk för ett bakåtsträvande faktum om skadegörelserna fortsätter. De fina rastplatserna kostar mycket pengar att bygga upp – och vid händelse av totalförstöring är det inte helt säkert att man kan bygga upp det igen.
Kenneth Persson på BKT drar en parallell till händelsen i Sörlundaområdet (södra änden) för ett par år sedan.
-Sedan vindskyddet i Sörlunda eldades upp finns endast en grillplats kvar. Det vore väldigt tråkigt om utvecklingen blir likadan på andra platser runt sjön, säger Kenneth.
Fotnot: Vindskyddet som eldades upp i somras, på Parkudden, kostar omkring 40 000 kr att ersätta.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
INSÄNDARE/DEBATT: Efter sommaren i år, 2026, är det val. Val till riksdagen och till kommunerna diskuteras mest. Individernas och familjernas ekonomi får stor uppmärksamhet i valtider. Löften om lägre skatter är populära. Där finns röster att vinna.
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör