Elever och lärare på Fröviskolan var uppklädda till max när det vankades avslutningsmiddag. Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Skolavslutningsfest i storslagen stil på Fröviskolan
Elever och lärare på Fröviskolan var uppklädda till max när det vankades avslutningsmiddag. Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Foto: Fröviskolan
Skolavslutningsfest i storslagen stil på Fröviskolan
Under onsdagskvällen var det dags för 73 elever från årskurs nio på Fröviskolan att fira skolavslutningen med en traditionsenlig högtidlig middag och underhållning. Kvällen startade med mingel på skolgården, där förväntansfulla elever och lärare samlades för att påbörja firandet.
– Vi i kollegiet tycker att vi är som bäst när vi lyckats genomföra detta för våra avgångselever, berättar lärare Maria Olofsdotter som planerar festligheterna.
Fröviskolan har länge hållit fast vid sin tradition, att fira skolavslutningen för eleverna i årskurs nio med en högtidlig middag och festligheter. Denna tradition har pågått i många år och är en stor händelse som kräver mycket förberedelser och engagemang från både lärare och elever.
– Det är en härlig känsla att genomföra denna stora fest tillsammans i kollegiet, och det är en förutsättning att alla hjälps åt och samarbetar med alla festförberedelser för att eleverna ska få uppleva en fin och minnesvärd examensfest, sitta vid ett vackert dukat bord och avnjuta en smakrik meny tillsammans med sina klasskompisar och lärare, berättar lärare Maria Olofsdotter.
Elever samlades utanför Fröviskolan för att mingla innan kvällens aktiviteter. Foto: Fröviskolan
Elever och lärare var uppklädda till max och det rådde feststämning när kvällen startade med mingel på skolgården. Två elever fick även motta de årligen återkommande stipendier som delas ut av Rotary till avgångselever. Detta år var det Fabian Adamsson och Meja Alm som fick vardera 3000 kr.
Fabian Adamsson och Meja Alm fick vardera 3000 kr i Rotarystipendium. Foto: Fröviskolan
Avslutningsmiddagen serverades i skolans matsal, som genomgått en rejäl förvandling till en tjusig festlokal och dukats upp med ett eget fint festporslin i ett solfjädersmönster. Allt för att sätta guldkant på niornas sista kväll tillsammans.
Fröviskolans matsal förvandlades till en tjusig festlokal. Foto: Fröviskolan
Avgångseleverna har själva varit med och och tagit fram förslag på festmenyn som serverades under kvällen. I år fick eleverna avnjuta vitlöksbröd och tzatziki, svensk kycklingfilé, krämig potatisgratäng med Västerbottensost, sommarsallad, currymangochutneysås och bearnaisesås, mjölkchokladkladdkaka med slövispad grädde och svenska, skånska jordgubbar. Maten tillagas av Christinas Gästgifveri i Ervalla och desserten tillagas av lärarna själva.
Senare under kvällen bjöds det på roliga upptåg, sång, uppträdanden och dans för att förgylla denna speciella afton innan innan alla festglada elever lämnade Fröviskolan redo för nya äventyr i livet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Verksamhetsansvarig Anna Lennartsdotter. Foto: Camilla Lagerman
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Högtryck på maskinmässa när regnet slog till
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande ...
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef på Livgardet och Erik Brander, teknisk chef på regementet, var på besök i Yxe under tisdagen. Foto: Jennie Einarsson
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.