En skolbuss med 17 ungdomar på väg till Stadsskogsskolan i Lindesberg, gled av vägen strax utanför Vedevåg på måndagsmorgonen. Ingen ombord skadades vid olyckan och samtliga kunde fortsätta resan via en extrainsatt buss istället.
Bussen hade precis svängt in på hållplatsen i höjd med infarten till Måle då den plötsligt började glida av vägen och ner i dikeskanten. Skolungdomarna ombord kunde dock kliva av bussen och åka vidare till skolan via en annan buss som hämtade upp dem på platsen.
För att förhindra att bussen skulle glida ännu längre ner i slänten så använde man ett par kraftiga björkstöttar och stadgade upp den med i väntan på bärgning. Vid skrivandets stund var det oklart när bussen kunde bärgas, men den utgör inget direkt hinder och därför prioriteras mer akuta ärenden just nu.
-Den kommer att bärgas under dagen vad vi fått uppgift om, säger vakthavande vid Örebropolisen.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.