Idag nådde Björkhagaklassikern sin kulmen. Efter att ha kämpat i både skidspår, simbassäng och i löpskor så återstod nu de fruktade 2,5 milen på cykel.
Det är sjätteklassarna på Björkhagaskolan som står redo i startgroparna med cykel och tillhörande cykelhjälm. Om missnöjet över regnet eller störtkrukorna är störst är svårt att avgöra. Ner med handväskan i cykelkorgen, stretcha nacken i sidled och så med en lärare i täten var det fötterna på tramporna som gällde.
Det är den sista delen av Björkhagaklassikern som ska utföras. 2,5 mil på cykel vilket innebär fyra varv runt Aspensäng.
– Björhagaklassikern är olika i grenar som är olika längder. Vi åkte en mil på längdskidor, sedan har vi sprungit en mil och simmat 750 meter, berättar Agnes Bergman och kompisen Emma Karlsson tillägger:
– Det var en grej som var valfri, man fick göra det för att man själv ville. Och har man klarat det får man köpa en T-shirt.

Kompisarna Emma Karlsson,Sofia Auer och Agnes Bergman ska peppa varandra runt de 2,5 milen. Foto: Ida Lindkvist
Båda tjejerna har deltagit i alla fyra grenarna och ser nu fram emot att få avsluta klassikern med flaggan i topp.
– Det är kul, det känns typ som att man har ett mål som man ska uppfylla, säger Agnes, som tillsammans med Emma dock inte är helt nöjda med hur sträckan ser ut. Agnes fortsätter:
– Det vore roligare om man fick åka en längre sträcka och bara ett varv, så man inte skulle behöva åka flera varv på samma.
– Men vi får peppa varandra!, fastslår Emma.
Kompisarna Kim Ness och Marcus Nygren har inte varit fullt så klassikertrogna som tjejerna, men bestämt sig för att haka på cyklingen ändå.
– Vi har inte varit med på så mycket, egentligen bara cyklingen idag, det var ju valfritt om man ville eller inte, säger Kim.

Kim och Marcus känner sig laddade. Foto: Ida Lindkvist
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.