En man i 20-årsåldern fördes i natt till lasarett med lindriga skador sedan denne blivit skjuten med ett hagelgevär av en ännu okänd gärningsperson. Enligt polisen hade den skadade tur i oturen då skottet avlossades från långt håll.
– Ett hagelgevär har inte så mycket kraft på längre avstånd, men tillräckligt för att orsaka skada som i det här fallet, säger Kenneth Johannesson vid polisen.
Det var vid 01-tiden, natten till lördag, som polisen fick samtal från allmänheten på Björkhyttevägen, Hagabergsområdet, att man hade hört högljudda röster utomhus följt av vad man uppfattade som skottlossning.
På plats kunde man snart konstatera att någon skjutit med ett hagelgevär och en person hade träffats av flera hagelkorn.
– Den här personen fick följa med till lasarettet där man plockat ut flera hagel, men hans skador bedöms inte som allvarliga, säger Kenneth Johannesson vid polisen i Bergslagen.
Polisen misstänker att det rör sig om någon form av dispyt mellan två grupperingar. Den skadade har dock inte visat intresse av att prata med polisen om det som hänt.
– Han är fåordig, men vi har en hel del uppgifter som är värda att bearbetas, säger Johannesson.
Händelsen har rubricerats som grov misshandel.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Under nyårsdagen lägger sig ett nederbördsområde över stora delar av länet och väntas ge upp till en decimeter snö. SMHI flaggar nu för att detta kan komma att medföra trafikproblem.
När Selema skulle lämna barnen på Tallbackens förskola tidigt på måndagsmorgonen möttes hon av en stängd och nedsläckt förskola. Utanför stod ytterligare en förälder med barn, som även hon var frågande till vad som pågick.
– Vi kunde inte hitta personal någonstans. Vi stod ute och väntade i kylan i över 20 minuter. Till slut fick jag ringa jobbet och meddela att jag inte kunde komma, förklarar Selema irriterat.
INSÄNDARE/DEBATT: I och med att Lindesbergs kommun beslut att lägga ned Vedevågs skola från och med läsåret 2026/27, är det läge att lyfta blicken och fråga sig: är nedläggning av små skolor och förskolor verkligen vägen in i framtiden för landsbygdskommuner?
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.
Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med hösten 2026. Skolans elever har dock inte gett upp kampen, tvärtom. Nu startar man en kampanj för att visa vad skolan betyder för dem, och vad man går miste om vid en nerläggning.
– Om skolan försvinner finns det inget Vedevåg kvar, säger Vintra Arvidsson.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.