Text och bild: Micke Hansson

Skridskoskolan en succé

Allt fler barn och ungdomar spenderar sin lediga tid framför TV:n eller datorn istället för att umgås med andra barn. Jag minns när jag var liten, innan datorerna och internet intog våra hushåll. Då spenderade vi hela dagarna utomhus, helst på fotbollsplanen eller hockeyrinken. Många gånger fick våra föräldrar komma och hämta oss eftersom vi hade glömt bort att komma hem i tid till maten eller vad det nu kunde vara som var viktigare än att spela hockey.

Nuförtiden är det inte riktigt så. Många unga sätter sig framför en dataskärm så fort de kommer hem från skolan. Men nu har styrelsen i Lindlövens IF dragit igång en skridskoskola i Lindehov och intresset verkar vara enormt.
-Det har exploderat! På första passet var det runt 45 barn här och veckan efter var det säkert över 60 barn som trängdes på isen, säger Leif Svensson, en av de ansvariga för skridskoskolan och pekar ut över den nyspolade isen.

Strax efter kommer ett gäng ungar ut på isen. Det är LIF/GSK U11 som har hemmamatch mot Örebro i U11-serien. Det blir en spännande match där hemmalaget står som vinnare när slutsignalen ljuder.
-Vi gör en riktigt bra match, säger en nöjd Kennet Utter efter matchen. LIF/GSK vinner matchen med 7-6 men i serietabellen märks inte dessa siffror.
-Nej, vi räknar inte poäng i serien. Inget lag kan vinna och inget kan komma sist. Allt för att lägga fokusen på det viktigaste, att ha roligt tillsammans.

Skridskoskolan som alltså nyligen startades är en välkommen nyhet, då suget efter att få åka skridskor och lära sig spela hockey verkar vara enormt bland länets unga.
-Vi skulle kunna ha fler lag i seriespel, både kill- och tjejlag, så stort är intresset. Men det är brist på ledare som är problemet, säger Leif.

Ett tjejlag skulle vara bra för föreningen, då hockey ofta ses som en killsport. Som det är nu får de tjejer som är intresserade av hockey spela tillsammans med killarna. Det gör Elin Fagrell, 11 år. Hon har spelat hockey i fem år. Hon har dock inget emot att spela med killarna, men önskar att det vore fler tjejer som spelade.

Alla har inte råd med hockey?
Nej, det stämmer inte. Visst, hockey är en relativt dyr sport jämfört med andra idrotter. Men det behöver inte kosta alltför mycket.
-Kommer det en ny person som verkligen vill prova på att åka, men inte har grundutrustning så skramlar vi ihop och fixar det, säger Utter.
Skridskoskolan är gratis, så där behöver inte föräldrar oroa sig för dyra utgifter. Sedan behöver man inte köpa den dyraste utrustningen till de yngsta. Det går att hitta billiga skridskor på loppmarknader, internet eller så kallade ”bytardagar” som brukar anordnas med jämna mellanrum. Vänta med att lägg en massa pengar på utrustning tills barnet verkligen har bestämt sig för att fortsätta med träningen.

Ledarna aktiva under match
Jag följer U11-matchen, dels från läktaren och dels från båset. Ledarna manar på barnen att komma ihåg att byta i tid och att koncentrera sig på matchen. Men det finns ingen antydan om att pressa barnen eller att skälla på dem om de gör fel.
-Vi har några ”budord” som vi går efter, men de handlar mest om att vi ska uppträda respektfullt mot varandra men även våra motståndare, säger Utter och fortsätter:
-Vinner vi en match ska vi föregå med gott exempel som att vara goda vinnare. Förlorar vi en match är det samma sak där: Vara en god förlorare.

Efter matchen är det god stämning i omklädningsrummet och barnen hurrar och firar sin seger. När ledarna väl fått deras uppmärksamhet frågar dem om de tycker att de uppträdde som goda vinnare idag.
-Njae…, säger en kille lite osäkert.
-Jag tycker att vi uppträder som goda vinnare, säger Utter och förklarar varför.
-Efter matchen tackar vi motståndarna för en god match och uppträder proffsigt. Det är ingen som tjafsar med domarna eller lägger energi på motståndarna.

Idrott handlar om att ha kul tillsammans…
…och det verkar dessa ungar ha. Det är god stämning under hela matchen och är det någon som gör illa sig på isen så är alla snabbt framme för att kolla att det gått bra. Även om det handlar om motståndarspelare. Sedan knackar alla spelare med sina klubbor mot sargen, som ett tecken på att de bryr sig och respekterar sina motståndare.

Framtiden ser ljus ut för Lindlövens IF och det är alltid bra för en förening att ha en god ungdomsverksamhet. Om skridskoskolan fortsätter att locka unga nybörjare och fler vuxna som är villiga att hjälpa till, kan det kanske till och med betyda fler lag inom en snar framtid.

Skridskoskolan riktar in sig på barn från ca. 4 år och uppåt. Målet med skridskoskolan är att barnen under leksamma former ska lära sig åka skridskor framåt, bakåt, svänga och bromsa.
Obligatorisk utrustning för de som vill delta är: skridskor, hjälm (gärna med galler) och grova handskar. Dessutom rekommenderar ledarna halskydd för de som har.

Om skridskoskolan
I huvudsak kommer skolan vara på lördagar klockan 15 och fortsätta fram till slutet av februari. Andra tider kan dock förekomma om det är match eller träning samma dag.
Vid eventuella frågor kan man ringa Lindlövens kansli på telefonnummer 148 88.

Publicerad 24 januari 2012 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Thássia Barbosa släpper ut humlor på viktigt uppdrag i det nya växthuset. Foto: Jennie Einarsson

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.

20 augusti 2026 klockan 16:16 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Conny Ärlerud, Moderaterna. Pressbild. Foto: Moderaterna

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.

20 augusti 2026 klockan 13:18 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, ...

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Foto: Jennie Einarsson

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.

18 augusti 2026 klockan 15:38 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Fritidsbyn i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!

18 augusti 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli ...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”
Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i Lindesbergs kommun under den kommande mandatperioden inte att föresl...
17 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången
Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten ...
17 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindesbergs första prideparad tågar fram mot Loppholmarna. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”

Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.

16 augusti 2026 klockan 10:43 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Balkongbrand var snabbt under kontroll

Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.

15 augusti 2026 klockan 23:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik

INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för ...

Förväntansfulla kräftfiskare hoppas på storfångst

Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i ...

FotoFredag: På jakt efter mäktiga rovfåglar

FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vä...

Foto: Hans Andersson

Låt höstens val bli priset för nedmonteringen av Lindesbergs lasarett

INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.

14 augusti 2026 klockan 11:19 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Därför råder ”båtförbud”

Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde ...

Välkända profiler gästar Teater Ruths nya revy

Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis ...

Sista minuten: Ställ dina frågor till politikerna

Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket ...

Harmoni efterlyser nomineringar till årets Kulturstipendium

Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta ...

Vad är ett handslag värt?

INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett ...

Annie förverkligade drömmen och startade eget

Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I ...

Willhelm Sundman (L) Oppositionsråd, Region Örebro län. Foto: Liberalerna

Det vore modigare av Socialdemokraterna att vara ärliga

REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.

12 augusti 2026 klockan 12:43 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Dubbla himlafenomen att vänta – då börjar det
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som...
11 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Härligt Klotenäventyr för barn med diabetes: ”Väldigt roligt”
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de ...
10 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ett starkare Lindesbergs lasarett kräver mod att prioritera rätt
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet ...
10 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-10

2026-08-08

2026-08-07

2026-08-07

2026-08-06

2026-08-06

2026-08-05

2026-08-04

2026-08-03

2026-08-03

2026-07-31

2026-07-31

2026-07-29

2026-07-29

2026-08-20 18:42