Text och bild: Micke Hansson

Skridskoskolan en succé

Allt fler barn och ungdomar spenderar sin lediga tid framför TV:n eller datorn istället för att umgås med andra barn. Jag minns när jag var liten, innan datorerna och internet intog våra hushåll. Då spenderade vi hela dagarna utomhus, helst på fotbollsplanen eller hockeyrinken. Många gånger fick våra föräldrar komma och hämta oss eftersom vi hade glömt bort att komma hem i tid till maten eller vad det nu kunde vara som var viktigare än att spela hockey.

Nuförtiden är det inte riktigt så. Många unga sätter sig framför en dataskärm så fort de kommer hem från skolan. Men nu har styrelsen i Lindlövens IF dragit igång en skridskoskola i Lindehov och intresset verkar vara enormt.
-Det har exploderat! På första passet var det runt 45 barn här och veckan efter var det säkert över 60 barn som trängdes på isen, säger Leif Svensson, en av de ansvariga för skridskoskolan och pekar ut över den nyspolade isen.

Strax efter kommer ett gäng ungar ut på isen. Det är LIF/GSK U11 som har hemmamatch mot Örebro i U11-serien. Det blir en spännande match där hemmalaget står som vinnare när slutsignalen ljuder.
-Vi gör en riktigt bra match, säger en nöjd Kennet Utter efter matchen. LIF/GSK vinner matchen med 7-6 men i serietabellen märks inte dessa siffror.
-Nej, vi räknar inte poäng i serien. Inget lag kan vinna och inget kan komma sist. Allt för att lägga fokusen på det viktigaste, att ha roligt tillsammans.

Skridskoskolan som alltså nyligen startades är en välkommen nyhet, då suget efter att få åka skridskor och lära sig spela hockey verkar vara enormt bland länets unga.
-Vi skulle kunna ha fler lag i seriespel, både kill- och tjejlag, så stort är intresset. Men det är brist på ledare som är problemet, säger Leif.

Ett tjejlag skulle vara bra för föreningen, då hockey ofta ses som en killsport. Som det är nu får de tjejer som är intresserade av hockey spela tillsammans med killarna. Det gör Elin Fagrell, 11 år. Hon har spelat hockey i fem år. Hon har dock inget emot att spela med killarna, men önskar att det vore fler tjejer som spelade.

Alla har inte råd med hockey?
Nej, det stämmer inte. Visst, hockey är en relativt dyr sport jämfört med andra idrotter. Men det behöver inte kosta alltför mycket.
-Kommer det en ny person som verkligen vill prova på att åka, men inte har grundutrustning så skramlar vi ihop och fixar det, säger Utter.
Skridskoskolan är gratis, så där behöver inte föräldrar oroa sig för dyra utgifter. Sedan behöver man inte köpa den dyraste utrustningen till de yngsta. Det går att hitta billiga skridskor på loppmarknader, internet eller så kallade ”bytardagar” som brukar anordnas med jämna mellanrum. Vänta med att lägg en massa pengar på utrustning tills barnet verkligen har bestämt sig för att fortsätta med träningen.

Ledarna aktiva under match
Jag följer U11-matchen, dels från läktaren och dels från båset. Ledarna manar på barnen att komma ihåg att byta i tid och att koncentrera sig på matchen. Men det finns ingen antydan om att pressa barnen eller att skälla på dem om de gör fel.
-Vi har några ”budord” som vi går efter, men de handlar mest om att vi ska uppträda respektfullt mot varandra men även våra motståndare, säger Utter och fortsätter:
-Vinner vi en match ska vi föregå med gott exempel som att vara goda vinnare. Förlorar vi en match är det samma sak där: Vara en god förlorare.

Efter matchen är det god stämning i omklädningsrummet och barnen hurrar och firar sin seger. När ledarna väl fått deras uppmärksamhet frågar dem om de tycker att de uppträdde som goda vinnare idag.
-Njae…, säger en kille lite osäkert.
-Jag tycker att vi uppträder som goda vinnare, säger Utter och förklarar varför.
-Efter matchen tackar vi motståndarna för en god match och uppträder proffsigt. Det är ingen som tjafsar med domarna eller lägger energi på motståndarna.

Idrott handlar om att ha kul tillsammans…
…och det verkar dessa ungar ha. Det är god stämning under hela matchen och är det någon som gör illa sig på isen så är alla snabbt framme för att kolla att det gått bra. Även om det handlar om motståndarspelare. Sedan knackar alla spelare med sina klubbor mot sargen, som ett tecken på att de bryr sig och respekterar sina motståndare.

Framtiden ser ljus ut för Lindlövens IF och det är alltid bra för en förening att ha en god ungdomsverksamhet. Om skridskoskolan fortsätter att locka unga nybörjare och fler vuxna som är villiga att hjälpa till, kan det kanske till och med betyda fler lag inom en snar framtid.

Skridskoskolan riktar in sig på barn från ca. 4 år och uppåt. Målet med skridskoskolan är att barnen under leksamma former ska lära sig åka skridskor framåt, bakåt, svänga och bromsa.
Obligatorisk utrustning för de som vill delta är: skridskor, hjälm (gärna med galler) och grova handskar. Dessutom rekommenderar ledarna halskydd för de som har.

Om skridskoskolan
I huvudsak kommer skolan vara på lördagar klockan 15 och fortsätta fram till slutet av februari. Andra tider kan dock förekomma om det är match eller träning samma dag.
Vid eventuella frågor kan man ringa Lindlövens kansli på telefonnummer 148 88.

Publicerad 24 januari 2012 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Efter fyra raka förluster så var det ett uppväxlat Lindlöven som klev in på isen inför dubbla matcher om mycket viktiga poäng. Till lördagen höll man även säsongens åttonde nolla. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk

1 februari 2026 klockan 18:32 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man i 70-årsåldern till sjukhus efter villabrand

En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

30 januari 2026 klockan 18:35 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Elevkåren om Hörnbergs pension: ”Lindeskolans hjärta”

Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ...

Gymnasiechefen slutar i sommar – mot sin vilja

Gymnasiechef Staffan Hörnberg gör sin sista termin på Lindeskolan, då han kommer att gå i pension i ...

FotoFredag: Ett kärt återseende

FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det ä...

Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman

Dags för en heldag i hälsans tecken när Hälsomässan arrangeras för fjärde året

Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.

29 januari 2026 klockan 15:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sara Sporre. Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Sara Sporre lämnar Lindesberg: ”Lite sorgligt men väldigt spännande”

Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.

29 januari 2026 klockan 13:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Moderaterna vill minska den politiska organisationen – möts av motstånd
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige fr...
29 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kommunen ska installera kompis-soffa: ”Minska ensamhet”
Tillväxtnämnden i Lindesbergs kommun har fattat beslut att installera en så kallad "kompis-soffa" i anslutning till generationsparken på ...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Man döms till vård efter misshandel – skrek att de var satanister och djävulsdyrkare
I mitten av november 2025 tog sig en man i 50-årsåldern in i köket på en restaurang i Lindesberg, där han misshandlade flera personer samt slog s...
28 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling välkomnar giftassugna par på Alla hjärtans dag. Foto: Jennie Einarsson

Säg ja på Alla hjärtans dag – nu anordnas drop-in-vigsel i kyrkan

Nu är det hög tid att söka hindersprövning – i alla fall om du har tänkt att gifta dig på Alla hjärtans dag. Gunilla Skottsborg, präst i Linde bergslags församling, välkomnar par som går i giftastankar att säga ja till kärleken den 14 februari, då församlingen arrangerar drop-in-vigsel i Lindesbergs kyrka.
– Det hela blir väldigt innerligt, de här vigslarna är nog där paren blir som mest berörda, säger Gunilla.

28 januari 2026 klockan 11:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Näringslivsdagen 2026 samlade kommun och företag

Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.

27 januari 2026 klockan 12:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs ...

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite ö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. Polisen har rubricerat misshandeln som grov.

24 januari 2026 klockan 10:50 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken...

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de ...

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda ...

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!

Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar...

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat fö...
21 januari 2026 av Anna Fryxell
Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring
I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), inte fick ha ett möte med regeringens samordnare för frivillig...
20 januari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-19

2026-01-19

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-14

2026-01-14

2026-02-01 22:19