Text och bild: Micke Hansson

Skridskoskolan en succé

Allt fler barn och ungdomar spenderar sin lediga tid framför TV:n eller datorn istället för att umgås med andra barn. Jag minns när jag var liten, innan datorerna och internet intog våra hushåll. Då spenderade vi hela dagarna utomhus, helst på fotbollsplanen eller hockeyrinken. Många gånger fick våra föräldrar komma och hämta oss eftersom vi hade glömt bort att komma hem i tid till maten eller vad det nu kunde vara som var viktigare än att spela hockey.

Nuförtiden är det inte riktigt så. Många unga sätter sig framför en dataskärm så fort de kommer hem från skolan. Men nu har styrelsen i Lindlövens IF dragit igång en skridskoskola i Lindehov och intresset verkar vara enormt.
-Det har exploderat! På första passet var det runt 45 barn här och veckan efter var det säkert över 60 barn som trängdes på isen, säger Leif Svensson, en av de ansvariga för skridskoskolan och pekar ut över den nyspolade isen.

Strax efter kommer ett gäng ungar ut på isen. Det är LIF/GSK U11 som har hemmamatch mot Örebro i U11-serien. Det blir en spännande match där hemmalaget står som vinnare när slutsignalen ljuder.
-Vi gör en riktigt bra match, säger en nöjd Kennet Utter efter matchen. LIF/GSK vinner matchen med 7-6 men i serietabellen märks inte dessa siffror.
-Nej, vi räknar inte poäng i serien. Inget lag kan vinna och inget kan komma sist. Allt för att lägga fokusen på det viktigaste, att ha roligt tillsammans.

Skridskoskolan som alltså nyligen startades är en välkommen nyhet, då suget efter att få åka skridskor och lära sig spela hockey verkar vara enormt bland länets unga.
-Vi skulle kunna ha fler lag i seriespel, både kill- och tjejlag, så stort är intresset. Men det är brist på ledare som är problemet, säger Leif.

Ett tjejlag skulle vara bra för föreningen, då hockey ofta ses som en killsport. Som det är nu får de tjejer som är intresserade av hockey spela tillsammans med killarna. Det gör Elin Fagrell, 11 år. Hon har spelat hockey i fem år. Hon har dock inget emot att spela med killarna, men önskar att det vore fler tjejer som spelade.

Alla har inte råd med hockey?
Nej, det stämmer inte. Visst, hockey är en relativt dyr sport jämfört med andra idrotter. Men det behöver inte kosta alltför mycket.
-Kommer det en ny person som verkligen vill prova på att åka, men inte har grundutrustning så skramlar vi ihop och fixar det, säger Utter.
Skridskoskolan är gratis, så där behöver inte föräldrar oroa sig för dyra utgifter. Sedan behöver man inte köpa den dyraste utrustningen till de yngsta. Det går att hitta billiga skridskor på loppmarknader, internet eller så kallade ”bytardagar” som brukar anordnas med jämna mellanrum. Vänta med att lägg en massa pengar på utrustning tills barnet verkligen har bestämt sig för att fortsätta med träningen.

Ledarna aktiva under match
Jag följer U11-matchen, dels från läktaren och dels från båset. Ledarna manar på barnen att komma ihåg att byta i tid och att koncentrera sig på matchen. Men det finns ingen antydan om att pressa barnen eller att skälla på dem om de gör fel.
-Vi har några ”budord” som vi går efter, men de handlar mest om att vi ska uppträda respektfullt mot varandra men även våra motståndare, säger Utter och fortsätter:
-Vinner vi en match ska vi föregå med gott exempel som att vara goda vinnare. Förlorar vi en match är det samma sak där: Vara en god förlorare.

Efter matchen är det god stämning i omklädningsrummet och barnen hurrar och firar sin seger. När ledarna väl fått deras uppmärksamhet frågar dem om de tycker att de uppträdde som goda vinnare idag.
-Njae…, säger en kille lite osäkert.
-Jag tycker att vi uppträder som goda vinnare, säger Utter och förklarar varför.
-Efter matchen tackar vi motståndarna för en god match och uppträder proffsigt. Det är ingen som tjafsar med domarna eller lägger energi på motståndarna.

Idrott handlar om att ha kul tillsammans…
…och det verkar dessa ungar ha. Det är god stämning under hela matchen och är det någon som gör illa sig på isen så är alla snabbt framme för att kolla att det gått bra. Även om det handlar om motståndarspelare. Sedan knackar alla spelare med sina klubbor mot sargen, som ett tecken på att de bryr sig och respekterar sina motståndare.

Framtiden ser ljus ut för Lindlövens IF och det är alltid bra för en förening att ha en god ungdomsverksamhet. Om skridskoskolan fortsätter att locka unga nybörjare och fler vuxna som är villiga att hjälpa till, kan det kanske till och med betyda fler lag inom en snar framtid.

Skridskoskolan riktar in sig på barn från ca. 4 år och uppåt. Målet med skridskoskolan är att barnen under leksamma former ska lära sig åka skridskor framåt, bakåt, svänga och bromsa.
Obligatorisk utrustning för de som vill delta är: skridskor, hjälm (gärna med galler) och grova handskar. Dessutom rekommenderar ledarna halskydd för de som har.

Om skridskoskolan
I huvudsak kommer skolan vara på lördagar klockan 15 och fortsätta fram till slutet av februari. Andra tider kan dock förekomma om det är match eller träning samma dag.
Vid eventuella frågor kan man ringa Lindlövens kansli på telefonnummer 148 88.

Publicerad 24 januari 2012 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.

26 augusti 2026 klockan 16:02 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.

26 augusti 2026 klockan 14:16 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att ...

Bo Eriksson, ordförande, Kent Roth och Nicke Sedell från Linde Båtklubbctillsammans med Markus Lundin (KD). Foto: Jennie Einarsson

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.

24 augusti 2026 klockan 14:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

24 augusti 2026 klockan 17:13 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Nu är industritekniska programmet igång: ”Bara att släppa handbromsen och köra”
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag...
24 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula ...
23 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags ...
22 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!

INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.

21 augusti 2026 klockan 10:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik

Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Rä...

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling

Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats ...

Vänsterpartiet försöker skapa debatt av ingenting

REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas ...

Foto: Jennie Einarsson

Man attackerade butikspersonal – greps av polisen

En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.

20 augusti 2026 klockan 12:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet

På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i ...

Så gick kräftfisket

I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts. - Det få...

Rör inte Fritidsbyn, moderater!

INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens ...

Lär känna nya gymnasiechefen: ”Ett spännande uppdrag”

När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i...

Moderaternas vallöfte: ”Kommer inte flytta Storåskolans högstadium”

Oavsett framtida politiska konstellationer och samarbeten kommer Moderaterna i...

Foto: Fialotta Bratt

Nu skickas röstkorten ut – digitalt för första gången

Nu har röstkorten börjat skickas ut inför årets val till riksdag, region- och kommunfullmäktige. För första gången skickas röstkorten digitalt till alla väljare som har en digital brevlåda.

17 augusti 2026 klockan 10:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stort intresse för Lindes första Prideparad: ”Så häftigt”
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren ...
16 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Balkongbrand var snabbt under kontroll
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift...
15 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Var stolt över dig själv – du är unik
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att v...
14 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-13

2026-08-12

2026-08-12

2026-08-11

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-10

2026-08-26 21:24