Text och bild: Micke Hansson

Skridskoskolan en succé

Allt fler barn och ungdomar spenderar sin lediga tid framför TV:n eller datorn istället för att umgås med andra barn. Jag minns när jag var liten, innan datorerna och internet intog våra hushåll. Då spenderade vi hela dagarna utomhus, helst på fotbollsplanen eller hockeyrinken. Många gånger fick våra föräldrar komma och hämta oss eftersom vi hade glömt bort att komma hem i tid till maten eller vad det nu kunde vara som var viktigare än att spela hockey.

Nuförtiden är det inte riktigt så. Många unga sätter sig framför en dataskärm så fort de kommer hem från skolan. Men nu har styrelsen i Lindlövens IF dragit igång en skridskoskola i Lindehov och intresset verkar vara enormt.
-Det har exploderat! På första passet var det runt 45 barn här och veckan efter var det säkert över 60 barn som trängdes på isen, säger Leif Svensson, en av de ansvariga för skridskoskolan och pekar ut över den nyspolade isen.

Strax efter kommer ett gäng ungar ut på isen. Det är LIF/GSK U11 som har hemmamatch mot Örebro i U11-serien. Det blir en spännande match där hemmalaget står som vinnare när slutsignalen ljuder.
-Vi gör en riktigt bra match, säger en nöjd Kennet Utter efter matchen. LIF/GSK vinner matchen med 7-6 men i serietabellen märks inte dessa siffror.
-Nej, vi räknar inte poäng i serien. Inget lag kan vinna och inget kan komma sist. Allt för att lägga fokusen på det viktigaste, att ha roligt tillsammans.

Skridskoskolan som alltså nyligen startades är en välkommen nyhet, då suget efter att få åka skridskor och lära sig spela hockey verkar vara enormt bland länets unga.
-Vi skulle kunna ha fler lag i seriespel, både kill- och tjejlag, så stort är intresset. Men det är brist på ledare som är problemet, säger Leif.

Ett tjejlag skulle vara bra för föreningen, då hockey ofta ses som en killsport. Som det är nu får de tjejer som är intresserade av hockey spela tillsammans med killarna. Det gör Elin Fagrell, 11 år. Hon har spelat hockey i fem år. Hon har dock inget emot att spela med killarna, men önskar att det vore fler tjejer som spelade.

Alla har inte råd med hockey?
Nej, det stämmer inte. Visst, hockey är en relativt dyr sport jämfört med andra idrotter. Men det behöver inte kosta alltför mycket.
-Kommer det en ny person som verkligen vill prova på att åka, men inte har grundutrustning så skramlar vi ihop och fixar det, säger Utter.
Skridskoskolan är gratis, så där behöver inte föräldrar oroa sig för dyra utgifter. Sedan behöver man inte köpa den dyraste utrustningen till de yngsta. Det går att hitta billiga skridskor på loppmarknader, internet eller så kallade ”bytardagar” som brukar anordnas med jämna mellanrum. Vänta med att lägg en massa pengar på utrustning tills barnet verkligen har bestämt sig för att fortsätta med träningen.

Ledarna aktiva under match
Jag följer U11-matchen, dels från läktaren och dels från båset. Ledarna manar på barnen att komma ihåg att byta i tid och att koncentrera sig på matchen. Men det finns ingen antydan om att pressa barnen eller att skälla på dem om de gör fel.
-Vi har några ”budord” som vi går efter, men de handlar mest om att vi ska uppträda respektfullt mot varandra men även våra motståndare, säger Utter och fortsätter:
-Vinner vi en match ska vi föregå med gott exempel som att vara goda vinnare. Förlorar vi en match är det samma sak där: Vara en god förlorare.

Efter matchen är det god stämning i omklädningsrummet och barnen hurrar och firar sin seger. När ledarna väl fått deras uppmärksamhet frågar dem om de tycker att de uppträdde som goda vinnare idag.
-Njae…, säger en kille lite osäkert.
-Jag tycker att vi uppträder som goda vinnare, säger Utter och förklarar varför.
-Efter matchen tackar vi motståndarna för en god match och uppträder proffsigt. Det är ingen som tjafsar med domarna eller lägger energi på motståndarna.

Idrott handlar om att ha kul tillsammans…
…och det verkar dessa ungar ha. Det är god stämning under hela matchen och är det någon som gör illa sig på isen så är alla snabbt framme för att kolla att det gått bra. Även om det handlar om motståndarspelare. Sedan knackar alla spelare med sina klubbor mot sargen, som ett tecken på att de bryr sig och respekterar sina motståndare.

Framtiden ser ljus ut för Lindlövens IF och det är alltid bra för en förening att ha en god ungdomsverksamhet. Om skridskoskolan fortsätter att locka unga nybörjare och fler vuxna som är villiga att hjälpa till, kan det kanske till och med betyda fler lag inom en snar framtid.

Skridskoskolan riktar in sig på barn från ca. 4 år och uppåt. Målet med skridskoskolan är att barnen under leksamma former ska lära sig åka skridskor framåt, bakåt, svänga och bromsa.
Obligatorisk utrustning för de som vill delta är: skridskor, hjälm (gärna med galler) och grova handskar. Dessutom rekommenderar ledarna halskydd för de som har.

Om skridskoskolan
I huvudsak kommer skolan vara på lördagar klockan 15 och fortsätta fram till slutet av februari. Andra tider kan dock förekomma om det är match eller träning samma dag.
Vid eventuella frågor kan man ringa Lindlövens kansli på telefonnummer 148 88.

Publicerad 24 januari 2012 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons



Liberalerna Christian Liljenhed och Willhelm Sundman. Bilden är tagen i samband med invigningen av Svea Kvinnojours nya lokaler i Kumla. Foto: Liberalerna

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte behöva stå ensam. När ett barn i norra länsdelen lever med hot, rädsla och kontroll i hemmet ska samhället inte vara långt borta. Hjälpen måste finnas nära för att göra verklig skillnad.

25 juni 2026 klockan 10:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Tom Persson (SD) och Jenny Alamartin (KD). Foto: Camilla Lagerman

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.

23 juni 2026 klockan 10:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På lördag arrangeras till populära Ullermuller för fjortonde året i rad. Arkivbild: Anna Fryxell

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en scen och ett trevligt marknadsområde som båda är fyllda av lokala inslag. Det som under 2013 började som ett roligt inslag har nu blivit en efterlängtad familjesuccé som på lördag gör sitt 14:e arrangemang.
– Det är riktigt kul att Ullermuller har fått ett sånt genomslag, säger Christofer Kärrdahl.

23 juni 2026 klockan 08:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
19 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. ...

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag...

Storåskolans Nicola Hedlund fick årets pris av Barn- och utbildningsnämndens ordförande Lillemor Bodman (M). Foto: Camilla Lagerman

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.

11 juni 2026 klockan 20:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
11 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom
Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera ...
9 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-06-26 01:26