Text och bild: Micke Hansson

Skridskoskolan en succé

Allt fler barn och ungdomar spenderar sin lediga tid framför TV:n eller datorn istället för att umgås med andra barn. Jag minns när jag var liten, innan datorerna och internet intog våra hushåll. Då spenderade vi hela dagarna utomhus, helst på fotbollsplanen eller hockeyrinken. Många gånger fick våra föräldrar komma och hämta oss eftersom vi hade glömt bort att komma hem i tid till maten eller vad det nu kunde vara som var viktigare än att spela hockey.

Nuförtiden är det inte riktigt så. Många unga sätter sig framför en dataskärm så fort de kommer hem från skolan. Men nu har styrelsen i Lindlövens IF dragit igång en skridskoskola i Lindehov och intresset verkar vara enormt.
-Det har exploderat! På första passet var det runt 45 barn här och veckan efter var det säkert över 60 barn som trängdes på isen, säger Leif Svensson, en av de ansvariga för skridskoskolan och pekar ut över den nyspolade isen.

Strax efter kommer ett gäng ungar ut på isen. Det är LIF/GSK U11 som har hemmamatch mot Örebro i U11-serien. Det blir en spännande match där hemmalaget står som vinnare när slutsignalen ljuder.
-Vi gör en riktigt bra match, säger en nöjd Kennet Utter efter matchen. LIF/GSK vinner matchen med 7-6 men i serietabellen märks inte dessa siffror.
-Nej, vi räknar inte poäng i serien. Inget lag kan vinna och inget kan komma sist. Allt för att lägga fokusen på det viktigaste, att ha roligt tillsammans.

Skridskoskolan som alltså nyligen startades är en välkommen nyhet, då suget efter att få åka skridskor och lära sig spela hockey verkar vara enormt bland länets unga.
-Vi skulle kunna ha fler lag i seriespel, både kill- och tjejlag, så stort är intresset. Men det är brist på ledare som är problemet, säger Leif.

Ett tjejlag skulle vara bra för föreningen, då hockey ofta ses som en killsport. Som det är nu får de tjejer som är intresserade av hockey spela tillsammans med killarna. Det gör Elin Fagrell, 11 år. Hon har spelat hockey i fem år. Hon har dock inget emot att spela med killarna, men önskar att det vore fler tjejer som spelade.

Alla har inte råd med hockey?
Nej, det stämmer inte. Visst, hockey är en relativt dyr sport jämfört med andra idrotter. Men det behöver inte kosta alltför mycket.
-Kommer det en ny person som verkligen vill prova på att åka, men inte har grundutrustning så skramlar vi ihop och fixar det, säger Utter.
Skridskoskolan är gratis, så där behöver inte föräldrar oroa sig för dyra utgifter. Sedan behöver man inte köpa den dyraste utrustningen till de yngsta. Det går att hitta billiga skridskor på loppmarknader, internet eller så kallade ”bytardagar” som brukar anordnas med jämna mellanrum. Vänta med att lägg en massa pengar på utrustning tills barnet verkligen har bestämt sig för att fortsätta med träningen.

Ledarna aktiva under match
Jag följer U11-matchen, dels från läktaren och dels från båset. Ledarna manar på barnen att komma ihåg att byta i tid och att koncentrera sig på matchen. Men det finns ingen antydan om att pressa barnen eller att skälla på dem om de gör fel.
-Vi har några ”budord” som vi går efter, men de handlar mest om att vi ska uppträda respektfullt mot varandra men även våra motståndare, säger Utter och fortsätter:
-Vinner vi en match ska vi föregå med gott exempel som att vara goda vinnare. Förlorar vi en match är det samma sak där: Vara en god förlorare.

Efter matchen är det god stämning i omklädningsrummet och barnen hurrar och firar sin seger. När ledarna väl fått deras uppmärksamhet frågar dem om de tycker att de uppträdde som goda vinnare idag.
-Njae…, säger en kille lite osäkert.
-Jag tycker att vi uppträder som goda vinnare, säger Utter och förklarar varför.
-Efter matchen tackar vi motståndarna för en god match och uppträder proffsigt. Det är ingen som tjafsar med domarna eller lägger energi på motståndarna.

Idrott handlar om att ha kul tillsammans…
…och det verkar dessa ungar ha. Det är god stämning under hela matchen och är det någon som gör illa sig på isen så är alla snabbt framme för att kolla att det gått bra. Även om det handlar om motståndarspelare. Sedan knackar alla spelare med sina klubbor mot sargen, som ett tecken på att de bryr sig och respekterar sina motståndare.

Framtiden ser ljus ut för Lindlövens IF och det är alltid bra för en förening att ha en god ungdomsverksamhet. Om skridskoskolan fortsätter att locka unga nybörjare och fler vuxna som är villiga att hjälpa till, kan det kanske till och med betyda fler lag inom en snar framtid.

Skridskoskolan riktar in sig på barn från ca. 4 år och uppåt. Målet med skridskoskolan är att barnen under leksamma former ska lära sig åka skridskor framåt, bakåt, svänga och bromsa.
Obligatorisk utrustning för de som vill delta är: skridskor, hjälm (gärna med galler) och grova handskar. Dessutom rekommenderar ledarna halskydd för de som har.

Om skridskoskolan
I huvudsak kommer skolan vara på lördagar klockan 15 och fortsätta fram till slutet av februari. Andra tider kan dock förekomma om det är match eller träning samma dag.
Vid eventuella frågor kan man ringa Lindlövens kansli på telefonnummer 148 88.

Publicerad 24 januari 2012 klockan 11:35

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här pågår kommunens tomteverkstad inför Strålande Jul

Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.

19 november 2025 klockan 16:15 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Foto: Camilla Lagerman

Föräldrar rasar efter falsklarmen: ”Testar det live på våra barn”

Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.

18 november 2025 klockan 16:34 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunens almanacka läggs ned – informationen finns kvar digitalt

Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under...

Nytt inrymningslarm på skola – orsaken okänd: ”Falsklarm”

Ännu en gång har inrymningslarmet utlösts på Brotorpsskolan i Lindesberg. Det ...

Ann-Louise Hytter på Lindesbergs Fastigheter vill sprida julkänsla under advent. Foto: Camilla Lagerman

Här får Lindesberg en helt ny julmarknad i år

På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.

17 november 2025 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Från vänster Emil Henrohn, Martin Stokke Mathiesen, Clara Henry. Sittande: Markus Virta Foto: Nadja Sjöström

Vedevågaren Markus just nu stekhet i musikalvärlden

Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.

17 november 2025 klockan 12:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindes första riksspelman fick kulturpriset ”Gudruns minne”
Musikläraren - och numera även riksspelman - Anna Johansson prisades under fredagskvällen för sina insatser för folkmusiken och driv att lära ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Flera fordon fick skador när parkerad bil började brinna
Natten till lördag har en parkerad bil brunnit på en adress i Gusselby. Enligt polisen skall bilen ha fått omfattande skador och ytterligare två ...
15 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Interaktiv bowling är bara en av nyheterna. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildextra: Nu öppnar Main Event i arenan

För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.

14 november 2025 klockan 17:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Med sorg i hjärtat

I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.

14 november 2025 klockan 18:10 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Strålande Julfeber i Lindesberg – så kommer det märkas

Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som ...

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Imorgon fredag är det premiär för Nagomis nya restaurang. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Här öppnar Nagomi Sushi i ny och större tappning

För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.

13 november 2025 klockan 16:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Språkcaféet på Hillstreet – där vänskap och språk växer fram

Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bä...

Nytt beslut ska fattas gällande Vedevågsskolans framtid

På måndag nästa vecka ska Barn- och utbildningsnämnden fatta nytt beslut gällande Vedevågskolans ...

Polisens trygghetsmätning 2025 – så svarade invånarna

Under våren och sommaren har polisen genomfört en trygghetsundersökning i lokalpolisområde ...

Från skönhetssalong till blomsterstudio – Lindas nystart efter pandemin

Det var det kreativa sättet att uttrycka känslor genom blommor som gjorde att Linda...

Noraborna röstade NEJ till vindkraft i Älgfallet

Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan ...

Stenmarck ersätter Lundvik under Strålande Jul

Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Hästsadlar för närmare en miljon kronor stals vid inbrott

Under söndagen kunde LindeNytt rapportera att en butik i Gusselbyområdet (Aspa) drabbats av en stöld av hästsadlar. Då var omfattningen fortfarande okänd och likaså godsvärdet. På måndagen bekräftas dock att stölden har varit mycket omfattande med ett godsvärde på närmare en miljon kronor.

10 november 2025 klockan 14:14 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Lindesberg rasar i årets småföretagarindex
Idag presenterar Småföretagarnas Riksförbund sin årliga kartläggning som visar förutsättningarna för små och medelstora företag att verka i ...
10 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?
INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi ...
10 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig...
9 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-08

2025-11-08

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-07

2025-11-06

2025-11-06

2025-11-05

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-04

2025-11-20 03:30