Premiären i Allsvenskan blev nog inte som LIF Lindesberg hade tänkt sig. Trots en tidig tremålsledning mot Torslanda så började slarvspelet att visa sig, vilket bjöd tillbaka motståndarlaget in i matchen. I den andra halvleken låg LIF dessutom i ett åttamålsunderläge, vilket blev för många mål att hämta in.
LIF Lindesberg har väntat sedan april på den Allsvenska premiären. Under lördagen var det dags där ett bortamöte mot Torslanda blev den inledande uppgiften, ett lag som LIF hade problem mot under den föregående säsongen med dubbla förluster.
Längtan på seriespelet från de båda lagen, visades redan från den första spelsekunden. Torslanda inledde slarvigt vilket LIF Lindesberg direkt tog fördel av och kunde gå mot en tremålsledning inom matchens första fem minuter.
Med en kvittering från Torslanda så började LIF att spela slarvigt och gjorde även ett flertal tekniska fel, något som bjöd in göteborgarna som snabbt ökade målskörden. Inom tio minuter hade Torslanda gått från 10-10 till ett utökat 18-13.
Trots en blygsam första halvlek, så blev LIF Lindesbergs målvakt Tom Shem Tov till stor hjälp i den andra halvleken. Den israeliska målvakten fick med sig tre tidiga räddningar inom de första minuterna.
Slarvspelet i LIF Lindesberg fanns ännu kvar under halvleken men med fyra utvisningar av Torslanda så bjöds man ändå in i matchen. Målgapet minskade men slarvspelet och de tekniska felen blev för kostsamma för det brandgula LIF, som inleder den färska serien med 0 poäng.
LIF Lindesbergs nyförvärv Oskar Cosmo visade kvalitet i spelet med sju gjorda mål under matchen. Även målvakten Tom Shem Tov fick göra mål i sin svenska seriedebut, med bara minuten kvar av matchen.
Resultat HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-28 (20-14)
Publik: 283 personer
Räddningar:
Tom Shem Tov: 39 skott, 12 räddningar (30,8%)
Robert Mjörnander: 5 skott, 1 räddning (20%)
Målgörare: Oskar Cosmo (7), Max Broman (5), Filip Ottosson (5), Joel Karlström (3), Joakim Bååk (3), Asso Eliassi (2), Fredrik Karlsson (1), Fabian Lindholm (1), Tom Shem Tov (1)
Matchens Lirare: Tom Shem Tov
Nästa match: Lördagen 25:e september vs Vinslövs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Hemmapremiär med publik!!!
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.