Premiären i Allsvenskan blev nog inte som LIF Lindesberg hade tänkt sig. Trots en tidig tremålsledning mot Torslanda så började slarvspelet att visa sig, vilket bjöd tillbaka motståndarlaget in i matchen. I den andra halvleken låg LIF dessutom i ett åttamålsunderläge, vilket blev för många mål att hämta in.
LIF Lindesberg har väntat sedan april på den Allsvenska premiären. Under lördagen var det dags där ett bortamöte mot Torslanda blev den inledande uppgiften, ett lag som LIF hade problem mot under den föregående säsongen med dubbla förluster.
Längtan på seriespelet från de båda lagen, visades redan från den första spelsekunden. Torslanda inledde slarvigt vilket LIF Lindesberg direkt tog fördel av och kunde gå mot en tremålsledning inom matchens första fem minuter.
Med en kvittering från Torslanda så började LIF att spela slarvigt och gjorde även ett flertal tekniska fel, något som bjöd in göteborgarna som snabbt ökade målskörden. Inom tio minuter hade Torslanda gått från 10-10 till ett utökat 18-13.
Trots en blygsam första halvlek, så blev LIF Lindesbergs målvakt Tom Shem Tov till stor hjälp i den andra halvleken. Den israeliska målvakten fick med sig tre tidiga räddningar inom de första minuterna.
Slarvspelet i LIF Lindesberg fanns ännu kvar under halvleken men med fyra utvisningar av Torslanda så bjöds man ändå in i matchen. Målgapet minskade men slarvspelet och de tekniska felen blev för kostsamma för det brandgula LIF, som inleder den färska serien med 0 poäng.
LIF Lindesbergs nyförvärv Oskar Cosmo visade kvalitet i spelet med sju gjorda mål under matchen. Även målvakten Tom Shem Tov fick göra mål i sin svenska seriedebut, med bara minuten kvar av matchen.
Resultat HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-28 (20-14)
Publik: 283 personer
Räddningar:
Tom Shem Tov: 39 skott, 12 räddningar (30,8%)
Robert Mjörnander: 5 skott, 1 räddning (20%)
Målgörare: Oskar Cosmo (7), Max Broman (5), Filip Ottosson (5), Joel Karlström (3), Joakim Bååk (3), Asso Eliassi (2), Fredrik Karlsson (1), Fabian Lindholm (1), Tom Shem Tov (1)
Matchens Lirare: Tom Shem Tov
Nästa match: Lördagen 25:e september vs Vinslövs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Hemmapremiär med publik!!!
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.