Premiären i Allsvenskan blev nog inte som LIF Lindesberg hade tänkt sig. Trots en tidig tremålsledning mot Torslanda så började slarvspelet att visa sig, vilket bjöd tillbaka motståndarlaget in i matchen. I den andra halvleken låg LIF dessutom i ett åttamålsunderläge, vilket blev för många mål att hämta in.
LIF Lindesberg har väntat sedan april på den Allsvenska premiären. Under lördagen var det dags där ett bortamöte mot Torslanda blev den inledande uppgiften, ett lag som LIF hade problem mot under den föregående säsongen med dubbla förluster.
Längtan på seriespelet från de båda lagen, visades redan från den första spelsekunden. Torslanda inledde slarvigt vilket LIF Lindesberg direkt tog fördel av och kunde gå mot en tremålsledning inom matchens första fem minuter.
Med en kvittering från Torslanda så började LIF att spela slarvigt och gjorde även ett flertal tekniska fel, något som bjöd in göteborgarna som snabbt ökade målskörden. Inom tio minuter hade Torslanda gått från 10-10 till ett utökat 18-13.
Trots en blygsam första halvlek, så blev LIF Lindesbergs målvakt Tom Shem Tov till stor hjälp i den andra halvleken. Den israeliska målvakten fick med sig tre tidiga räddningar inom de första minuterna.
Slarvspelet i LIF Lindesberg fanns ännu kvar under halvleken men med fyra utvisningar av Torslanda så bjöds man ändå in i matchen. Målgapet minskade men slarvspelet och de tekniska felen blev för kostsamma för det brandgula LIF, som inleder den färska serien med 0 poäng.
LIF Lindesbergs nyförvärv Oskar Cosmo visade kvalitet i spelet med sju gjorda mål under matchen. Även målvakten Tom Shem Tov fick göra mål i sin svenska seriedebut, med bara minuten kvar av matchen.
Resultat HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-28 (20-14)
Publik: 283 personer
Räddningar:
Tom Shem Tov: 39 skott, 12 räddningar (30,8%)
Robert Mjörnander: 5 skott, 1 räddning (20%)
Målgörare: Oskar Cosmo (7), Max Broman (5), Filip Ottosson (5), Joel Karlström (3), Joakim Bååk (3), Asso Eliassi (2), Fredrik Karlsson (1), Fabian Lindholm (1), Tom Shem Tov (1)
Matchens Lirare: Tom Shem Tov
Nästa match: Lördagen 25:e september vs Vinslövs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Hemmapremiär med publik!!!
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, skall en mindre brand uppstått som sedan har eskalerat med stor spridningsrisk. Branden skall dock vara under kontroll, enligt senaste lägesrapport.
– Det skall ha börjat som en mindre brand med spridningsrisk. Man behövde därför kalla på förstärkning, men rapporterar nu från platsen att situationen är statisk, berättar larmoperatör.
Larmet inkom strax före klockan 13 på fredagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Upprepade problem med skolbussar som kommer för sent eller inte dyker upp alls, och chaufförer som inte ens hittar till skolorna har fått föräldrar i Fellingsbro att gå samman i en protest. Nu kräver man en förändring från kommunens sida.
– Vi har tagit del av synpunkter som kommit in redan efter första dagen, och det vi gjorde direkt var att kalla till ett möte tillsammans med Länstrafiken och Svealandstrafiken, vilket vi hade idag, säger förvaltningschef Mikael Thybell.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.