Premiären i Allsvenskan blev nog inte som LIF Lindesberg hade tänkt sig. Trots en tidig tremålsledning mot Torslanda så började slarvspelet att visa sig, vilket bjöd tillbaka motståndarlaget in i matchen. I den andra halvleken låg LIF dessutom i ett åttamålsunderläge, vilket blev för många mål att hämta in.
LIF Lindesberg har väntat sedan april på den Allsvenska premiären. Under lördagen var det dags där ett bortamöte mot Torslanda blev den inledande uppgiften, ett lag som LIF hade problem mot under den föregående säsongen med dubbla förluster.
Längtan på seriespelet från de båda lagen, visades redan från den första spelsekunden. Torslanda inledde slarvigt vilket LIF Lindesberg direkt tog fördel av och kunde gå mot en tremålsledning inom matchens första fem minuter.
Med en kvittering från Torslanda så började LIF att spela slarvigt och gjorde även ett flertal tekniska fel, något som bjöd in göteborgarna som snabbt ökade målskörden. Inom tio minuter hade Torslanda gått från 10-10 till ett utökat 18-13.
Trots en blygsam första halvlek, så blev LIF Lindesbergs målvakt Tom Shem Tov till stor hjälp i den andra halvleken. Den israeliska målvakten fick med sig tre tidiga räddningar inom de första minuterna.
Slarvspelet i LIF Lindesberg fanns ännu kvar under halvleken men med fyra utvisningar av Torslanda så bjöds man ändå in i matchen. Målgapet minskade men slarvspelet och de tekniska felen blev för kostsamma för det brandgula LIF, som inleder den färska serien med 0 poäng.
LIF Lindesbergs nyförvärv Oskar Cosmo visade kvalitet i spelet med sju gjorda mål under matchen. Även målvakten Tom Shem Tov fick göra mål i sin svenska seriedebut, med bara minuten kvar av matchen.
Resultat HK Torslanda Elit-LIF Lindesberg
Slutresultat: 32-28 (20-14)
Publik: 283 personer
Räddningar:
Tom Shem Tov: 39 skott, 12 räddningar (30,8%)
Robert Mjörnander: 5 skott, 1 räddning (20%)
Målgörare: Oskar Cosmo (7), Max Broman (5), Filip Ottosson (5), Joel Karlström (3), Joakim Bååk (3), Asso Eliassi (2), Fredrik Karlsson (1), Fabian Lindholm (1), Tom Shem Tov (1)
Matchens Lirare: Tom Shem Tov
Nästa match: Lördagen 25:e september vs Vinslövs HK i Lindesberg Arena med matchstart kl. 16.30
Hemmapremiär med publik!!!
Nu ska det bli mer fart på mobilsurfandet i Lindesberg. En ny 54 meter hög telemast har tagits i bruk i området Hagaberg och snart väntar ytterligare en satsning i centrum och Lindesberg Arena. Bakom detta står mobiloperatörerna Telenor och Tele2 med deras gemensamma bolag Net4Mobility.
– Det jättekul att vi här inom en väldigt kort tid kommer att ha byggt två nya basstationer i Lindesberg, det blir ett jättelyft för orten, säger Björn Lindberg, nätexpert på Tele2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas FotoFredag har jag samlat ihop några nytagna bilder där alla har en gemensam nämnare: Naturen.
Inför valet i september tog Anders Persson (LPO) med sig fyra av sina elever från Fordonsprogrammet på Lindeskolan i bilen när han lämnade valsedlar till vallokaler – på arbetstid. Efter utredning får han nu en skriftlig varning från arbetsgivaren.
– Jag såg det som ett bra tillfälle för teambuilding och att lära känna varandra, jag hade inte för avsikt att varken skada eller utnyttja dem, förklarar Anders.
UPPDATERAD KL. 11.52. En lösdrivande båt upptäcktes på onsdagen ute på Stora Lindessjön. Initialt larmades räddningstjänsten om en befarad drunkning – något man snart kunde konstatera att så inte var fallet.
– Det rörde sig om en gummibåt. Räddningstjänsten har tagit med den in till land och har nu lämnat platsen, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen. Larmet inkom klockan 11.11.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.