Närpolisen har tidigare meddelat att man ser det önskvärt att få markerade övergångsställen i centrum vid sidan av de gångpassager som nu byggs i takt med att Kristinavägen byter skepnad. Efter samtal med kommunen ser dock polisen det osannolikt att så kommer att ske. Några stora förhoppningar har inte trafikansvarige vid närpolisen.
Än idag är det många som upplever de nya gångpassagerna som osäkra. Varken bilist eller fotgängare vet riktigt vad som gäller. Kommunens ansvarige, Jan Gustavsson, har tidigare berättat hur det fungerar.
-Kommunikation mellan bilist och fotgängare är det som gäller vid passagerna, sade Jan Gustavsson när frågan togs upp.
Problemen vid passagerna har sett olika ut. Skräckexempel som att bilister gasar extra när de närmar sig passagen för att skrämma fotgängare har förekommit. Det bekräftas även av polisen som sett detta med egna ögon. Andra exempel som att bilister tvekar och plötsligt gör en tvärnit förekommer. Risken med detta är inte bara att köra på fotgängaren utan även orsaka en olycka med bakomvarande trafik.
Enligt lagen är det bilisten som har företräde vid övergångspassager av denna typ. Men det betyder inte att man får köra efter vilda västerns regelbok, förklarar trafikpolisen.
-Visst råder det lite ingenmansland vid passagerna, det håller jag med om. Det betyder ändå inte att bilister kan köra hur de vill. Skulle en fotgängare bli påkörd är det nog ändå bilisten som får ta på sig ansvaret. En utredning skulle av allt att döma se bilisten som ansvarig för olyckan, säger Pekka Kirsijärvi.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.