Närpolisen har tidigare meddelat att man ser det önskvärt att få markerade övergångsställen i centrum vid sidan av de gångpassager som nu byggs i takt med att Kristinavägen byter skepnad. Efter samtal med kommunen ser dock polisen det osannolikt att så kommer att ske. Några stora förhoppningar har inte trafikansvarige vid närpolisen.
Än idag är det många som upplever de nya gångpassagerna som osäkra. Varken bilist eller fotgängare vet riktigt vad som gäller. Kommunens ansvarige, Jan Gustavsson, har tidigare berättat hur det fungerar.
-Kommunikation mellan bilist och fotgängare är det som gäller vid passagerna, sade Jan Gustavsson när frågan togs upp.
Problemen vid passagerna har sett olika ut. Skräckexempel som att bilister gasar extra när de närmar sig passagen för att skrämma fotgängare har förekommit. Det bekräftas även av polisen som sett detta med egna ögon. Andra exempel som att bilister tvekar och plötsligt gör en tvärnit förekommer. Risken med detta är inte bara att köra på fotgängaren utan även orsaka en olycka med bakomvarande trafik.
Enligt lagen är det bilisten som har företräde vid övergångspassager av denna typ. Men det betyder inte att man får köra efter vilda västerns regelbok, förklarar trafikpolisen.
-Visst råder det lite ingenmansland vid passagerna, det håller jag med om. Det betyder ändå inte att bilister kan köra hur de vill. Skulle en fotgängare bli påkörd är det nog ändå bilisten som får ta på sig ansvaret. En utredning skulle av allt att döma se bilisten som ansvarig för olyckan, säger Pekka Kirsijärvi.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.