Nu på lördag är det dags för andra upplagan av tävlings- och motionsloppet i skidor, som går under namnet Linde-Rännet. Nu är målsättningen att dubbla antalet deltagare från i fjol.
– Vi hade ett 40-tal deltagare förra året, nu är målsättningen att nå det dubbla och det tror jag att vi gör också, säger tävlingsledare Stefan Leskinen, Lindesbergs GK som tillsammans med IFK Lindesberg står som arrangör för tillställningen.
I mars förra året arrangerades Linde-Rännet för allra första gången och lanserades lika mycket som en familjedag som en skidtävling. Nu tidigareläggs Linde-Rännet och det av flera orsaker.
– Vi fick den här idén ganska sent på säsongen, så det var först i slutet av mars som vi körde Linde-Rännet. Nu har vi haft möjlighet att planera bättre, så det inte heller skall krocka med andra aktiviteter och lovdagar, och därför kör vi Linde-Rännet i början av februari istället, säger Stefan Leskinen, som är tävlingsledare för Linde-Rännet.
Skidloppet delas upp i två klasser, en tävlingsklass som skall avverka 20 km och en motionsklass som skall ta sig halva den sträckan.
– Vi ser tävlingsklassen som en bra genomkörare för de som vill träna inför andra och större lopp, som till exempel Vasaloppet. Men allt handlar inte om skidor på Linde-Rännet, vi vill ju även aktivera alla andra också, inte bara de som tar sig hit för att delta i skidloppet. Vi har till exempel en tipspromenad som väntar de som vill aktivera sig utanför loppet, påpekar Leskinen.
Enligt tävlingsledaren är förhållandena mycket goda inför starten på lördag kl. 11. Den snö som fallit och fått ligga kvar ser han som en garanti.
– Vi har perfekta förhållanden inför helgen, med ett snödjup på en halvmeter och en snökvalitet som har gjort det möjligt att packa snön mycket bra. Även om det nu sägs bli mildare och eventuellt lite regn innan start, så är det absolut inget som ställer till det för oss. Det hade varit värre om det kom fin pudersnö i spåren, som inte går att packa ner, säger Stefan Leskinen.
Mer information om Linde-Rännet och hur anmälan sker, finns att läsa på denna länk
Fotnot: Medverkar gör även Team Sportia, som har ett team som ordnar rätt skidvalla. Gratis korv med bröd samt dryck signeras sponsorerna Bergslagsdelikatesser och Hemköp Lindesberg. Även Libo och Bergslagens Sparbank sponsrar Linde-Rännet.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.