Nu på lördag är det dags för andra upplagan av tävlings- och motionsloppet i skidor, som går under namnet Linde-Rännet. Nu är målsättningen att dubbla antalet deltagare från i fjol.
– Vi hade ett 40-tal deltagare förra året, nu är målsättningen att nå det dubbla och det tror jag att vi gör också, säger tävlingsledare Stefan Leskinen, Lindesbergs GK som tillsammans med IFK Lindesberg står som arrangör för tillställningen.
I mars förra året arrangerades Linde-Rännet för allra första gången och lanserades lika mycket som en familjedag som en skidtävling. Nu tidigareläggs Linde-Rännet och det av flera orsaker.
– Vi fick den här idén ganska sent på säsongen, så det var först i slutet av mars som vi körde Linde-Rännet. Nu har vi haft möjlighet att planera bättre, så det inte heller skall krocka med andra aktiviteter och lovdagar, och därför kör vi Linde-Rännet i början av februari istället, säger Stefan Leskinen, som är tävlingsledare för Linde-Rännet.
Skidloppet delas upp i två klasser, en tävlingsklass som skall avverka 20 km och en motionsklass som skall ta sig halva den sträckan.
– Vi ser tävlingsklassen som en bra genomkörare för de som vill träna inför andra och större lopp, som till exempel Vasaloppet. Men allt handlar inte om skidor på Linde-Rännet, vi vill ju även aktivera alla andra också, inte bara de som tar sig hit för att delta i skidloppet. Vi har till exempel en tipspromenad som väntar de som vill aktivera sig utanför loppet, påpekar Leskinen.
Enligt tävlingsledaren är förhållandena mycket goda inför starten på lördag kl. 11. Den snö som fallit och fått ligga kvar ser han som en garanti.
– Vi har perfekta förhållanden inför helgen, med ett snödjup på en halvmeter och en snökvalitet som har gjort det möjligt att packa snön mycket bra. Även om det nu sägs bli mildare och eventuellt lite regn innan start, så är det absolut inget som ställer till det för oss. Det hade varit värre om det kom fin pudersnö i spåren, som inte går att packa ner, säger Stefan Leskinen.
Mer information om Linde-Rännet och hur anmälan sker, finns att läsa på denna länk
Fotnot: Medverkar gör även Team Sportia, som har ett team som ordnar rätt skidvalla. Gratis korv med bröd samt dryck signeras sponsorerna Bergslagsdelikatesser och Hemköp Lindesberg. Även Libo och Bergslagens Sparbank sponsrar Linde-Rännet.
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.