”Vad ska jag göra, välja Nerikes Allehanda eller Bergslagsposten? Om BP ska bli en bilaga i NA, ska jag då välja NA för att på så sätt få BP på köpet? Men om jag nu tar BP får jag då NA på köpet?” Snurrigt? Ja, det kan tänkas vara lite förvirrande, precis som det är för prenumeranter idag som funderar på att förnya sin prenumeration eller möjligen välja NA i fortsättningen. En prenumerant uttryckte sig precis så som ovanstående citat visar till LindeNytt. Och för att försöka räta ut eventuella frågetecken ringde vi till prenumerations- avdelningen och uppgav oss vara en kund. Precis samma fråga ställdes och ett tyst sus hördes i luren på andra sidan. Men snart fick vi svaret att man inte hade en aning om hur det blir och hänvisar oss att återkomma längre fram. Även om vi inte lyckades få något svar på just denna fråga så kan du kontakta Nerikes via webben för ytterligare frågor om du så önskar. Klicka här>>
Om nu fallet blir så som den prenumerant grubblade på så finns det ju en liten penning att tjäna på sitt val av tidning. Så här ser prisskillnaden ut tidningarna emellan:
Nerikes Allehanda – helår: 1750 kr, halvår: 1015 kr
Bergslagsposten – helår: 1560 kr, halvår: 910 kr
Lastbilar rullar in och ut ur skogsområdet i Yxe utanför Lindesberg. Här, i militärövningen tränar Livgardet på att hantera ett nytt uppdrag i spåren av Sveriges Natomedlemsskap – att fungera som logistisk knutpunkt för allierade styrkor.
– Vi har haft tur med få incidenter och olyckor, vilket kan förekomma när man är så många tillsammans. Förhoppningsvis fortsätter det så hela vägen, säger Stefan Friberg, ställföreträdande regementschef och övningsledare för Livgardets deltagande i Aurora 26.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.
FOTOKRÖNIKA: Nu när våren är här och sommaren närmar sig med stormsteg, så anländer även många nya fågelarter till våra trakter. Samtidigt växer det så det knakar i den grönskande naturen just nu.
MINNESORD: Greger Nilsson, Lindesberg, har avlidit 74 år gammal. Från tidigare kollegor och goda vänner kommer följande minnesord.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.