Socialdemokraterna i Lindesberg provar nya vägar att nå ut till kommuninvånarna – via nätet. Sedan i maj i år har man producerat kortare webb-tv-inslag och publicerat dessa på det gigantiska videoforumet YouTube i ett försök att komma närmare folket.
Socialdemokraternas Thomas Esbjörnsson berättar att försöket med webb-tv har fungerat bra. Han ser därför all anledning att utveckla och förbättra tjänsten i framtiden.
-Ja, för själva bildkvaliteten är jag inte särskilt nöjd med som den är idag. Jag hoppas vi kan få möjlighet att publicera inslagen direkt på vår egen hemsida i fortsättningen istället och på detta vis själva kontrollera bildkvaliteten, säger han.
Till dags datum har sossarna spelat in 13 filmklipp. Det senaste spelades in på Lindemarken. Under testperioden sedan i våras, har utbudet varit mycket varierande. Bland de mer lättsamma inslagen finns t ex marknadsdagen nu senast, men också kräftfiske, minigolf och Augustibuller. Men visst finns också politiken med på ett hörn. I ett av inslagen står Thomas Esbjörnsson själv framför kameran och framför sin motion gällande tingshuset som står tomt och förfaller i onödan.
Esbjörnsson hävdar att Socialdemokraterna i Linde är först ut av de lokala partiorganisationerna i landet att prova detta sätt att nå ut till stugorna.
Länk till sossarnas YouTube-sida>>
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en omfattande byggnadsvårdsrenovering som ska återställa de snart 100 år gamla byggnaderna till ett skick som ligger så nära originalutförandet från 1928 som möjligt.
– De här husen är kulturmärkta, så arbetet behöver utföras enligt särskilda riktlinjer, förklarar Håkan Erlandsson, broförvaltare på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.