INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun har en god omsorg av våra äldre. Vi har även en fantastisk personal som jobbar med våra äldre och de som är i behov av omsorg. Men vi kan och ska bli ännu bättre!
2017 uppdagades problem på Tallåsen. En handlingsplan togs fram och nämnden tog beslut om den. Det som sedan brast var att nämnden inte följde upp handlingsplanen, vilket är en stor brist och det håller vi med Nils om. Åtgärder gjordes men inte i tillräcklig utsträckning. När bristerna sedan uppdagades igen 2021 tog både förvaltning och nämnd detta på största allvar. Efter en grundlig utredning där både personal och förvaltning jobbat tillsammans utmynnade det i en handlingsplan på 21 punkter vilket nämnden antog under våren 2022. Två nya enhetschefer anställdes med klara direktiv om att jobba med handlingsplanen. Nämnden har träffat de nya enhetscheferna och varit mycket tydliga i vikten av att genomföra handlingsplanen samt gett dom tydligt mandat att genomföra de åtgärder som krävs. Vi känner ett stort förtroende för deras kapacitet och viljan att göra det.
Att anmälningar inkommer är inget ovanligt och en del av det systematiska kvalitetsarbetet att förbättra verksamheter. Vi vill betona att det har inkommit olika sorters anmälningar gällande Tallåsen. Att Lex Sarah-anmälningarna ökat ser vi i majoriteten som positivt då det i utredningen har framkommit en viss tystnadskultur. När dom anmälningarna inkommer är det för att verksamheten ska förbättras. De anmälningar som har inkommit till IVO är från enskilda på grund av händelser som de anser som felaktiga. Vid dessa anmälningar begär då IVO in en redogörelse från verksamheten och i de flesta fall bedöms förklaringarna tillräckliga för att IVO inte agerar ytterligare. I vissa anmälningar som inkommit kan vi se att det har funnits klara fel och brister i verksamheten och det är dessa som har resulterat i handlingsplanen.
Socialnämnden största ”konflikt” handlar om budget, vilket är en Kommunfullmäktigefråga. Socialnämndens arbete är långsiktigt, där vi oftast är överens om vägen framåt. För att fortsätta det goda arbetet kommer Socialnämnden under hösten att ha en temadag kring just äldreomsorg. IVOs omfattande granskning, vilket publicerade i DN 26/8 2022, kommer ligga till grund för våra diskussioner.
Som majoritet ser vi det beklagligt att Nils Detlofsson påstår att majoriteten har mörkat och förminskat problemen. Kan det vara så att Liberalerna helt enkelt saknar en kontaktyta till Socialnämnden och därför inte är helt medvetna om det arbete som görs? Omsorgen av våra äldre och svaga bör inte vara en fråga för snabba politiska poäng, så som Nils Detlofsson vill göra det till.
Gällande Bengt Storbackas uttalande om en bra och värdig omsorg kan vi bara beklaga att Nils Detlofsson inte delar den visionen. Vilken vision han har för äldreomsorgen har vi inte sett något presentation kring men det kanske kan ha att göra med att han är fullt upptagen med att promota ett bad på Loppholmen om han får makten.
Mathz Eriksson (C), ordförande Socialnämnden
Elin Axelsson (S), vice ordförande Socialnämnden
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.