Brukare som får sina matlådor levererade av hemtjänsten kan snart tvingas att betala närmare 70 procent mer för sin mat än vad de gör idag. Socialnämnden i Lindesberg har lämnat ett förslag som innebär att priset per matlåda höjs med hela 39 kronor, dessutom vill man att enbart personer med medicinska skäl ska kunna få ta del av tjänsten.
– Att leverera mat är inte ett grunduppdrag för kommunen, säger socialnämndens ordförande Mathz Eriksson.
Priset för en matlåda är idag 41 kronor plus en hemkörningsavgift om 11 kronor, men om socialnämndens förslag blir antaget hamnar det nya priset på 57 kronor plus hemkörningsavgift om 41 kronor. Detta innebär en prishöjning på hela 66 procent.
– Socialnämnden behöver som bekant spara pengar och nu ser vi över alla våra kostnader, där detta är en del i det arbetet, säger nämndens ordförande Mathz Eriksson.
Förutom den kraftiga prishöjningen vill man dessutom att det ska krävas medicinska skäl för att kunna beställa matlådor från hemtjänsten, det vill säga att man har behov av specialkost vid ett specifikt sjukdomstillstånd som till exempel kost med anpassad konsistens, glutenfri, laktosreducerad eller mjölkfri kost. Specialkosten ska ordineras av hälso- och sjukvårdspersonal efter individuell utredning och bedömning.
Matlådor beviljas i dagsläget om den enskilde inte själv kan tillreda huvudmålet och inte kan tillgodose behovet på annat sätt. Den enskilde får kalla färdiglagade portionsrätter hemlevererade av hemtjänsten. Har man inget medicinskt skäl får man dock ombesörja den biten på egen hand i fortsättningen, om förslaget blir verklighet.
– Att leverera mat är inte ett grunduppdrag för kommunen. Det går att hitta färdiglagad mat på egen hand och handla färdiga matlådor i mataffärerna. Har man problem med att sköta sina inköp på egen hand kan behovet tillgodoses genom insatsen inköp, då man kan få hjälp med sådana saker, förklarar Mathz.
Under 2020 levererade Socialförvaltningen 59 438 matlådor till enskilda i ordinärt boende. Av dem avsåg 6 034 specialkost. För 2021 prognosticeras antalet portioner uppgå till 60 034 baserat på antalet producerade matlådor under första kvartalet.
Att ta bort matlådor för de som inte bedöms ha medicinska skäl innebär även förändringar för måltidsenheten. I dagsläget produceras matlådorna på Ekgården, Tallen, Grönboda och Lindbackaskolan. Genom att minska produktionen av matlådor till att endast lagas till de enskilda med medicinska skäl kan all produktion flyttas till Lindbackaskolan, vilket skulle ge en viss minskning i personalbehovet.
Förslaget ska nu vidare till kommunstyrelsen för beslut och därefter till kommunfullmäktige.
Just nu råder stor risk för skogsbränder i Lindesbergs kommun. Enligt SMHI kommer risken att vara som störst under morgondagen, då även vinden tilltar. Med anledning av detta kan det vara bra att vara extra försiktig när det gäller både majbrasor och så kallad kontrollerad eldning under de kommande dagarna. Anders Carlsson är kårchef på Nerikes Brandkår i Lindesberg och ger goda råd om vad man bör tänka på.
– Just nu är det mycket torrt fjolårsgräs och löv kvar. Det är som fnöske och brinner väldigt snabbt, så det är läge att vara extra vaksam, förklara Anders Carlsson.
För ett barn med typ 1-diabetes präglas vardagen av återkommande blodsockerkontroller, insulindoser och noggrann planering. Sjukdomen är ständigt närvarande och ställer stora krav på både barnet och familjen. Nu går fyra Lionsklubbar i norra länsdelen ihop i ett unikt samarbete för att arrangera ett läger där barn med diabetes får möjlighet att uppleva gemenskap, aktiviteter och natur – utan att sjukdomen behöver stå i fokus.
– Det här är något vi verkligen tror på: en helg där barnen helt enkelt bara får vara barn, säger William Flormo, zonordförande för Lions distrikt 101M.
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.