Brukare som får sina matlådor levererade av hemtjänsten kan snart tvingas att betala närmare 70 procent mer för sin mat än vad de gör idag. Socialnämnden i Lindesberg har lämnat ett förslag som innebär att priset per matlåda höjs med hela 39 kronor, dessutom vill man att enbart personer med medicinska skäl ska kunna få ta del av tjänsten.
– Att leverera mat är inte ett grunduppdrag för kommunen, säger socialnämndens ordförande Mathz Eriksson.
Priset för en matlåda är idag 41 kronor plus en hemkörningsavgift om 11 kronor, men om socialnämndens förslag blir antaget hamnar det nya priset på 57 kronor plus hemkörningsavgift om 41 kronor. Detta innebär en prishöjning på hela 66 procent.
– Socialnämnden behöver som bekant spara pengar och nu ser vi över alla våra kostnader, där detta är en del i det arbetet, säger nämndens ordförande Mathz Eriksson.
Förutom den kraftiga prishöjningen vill man dessutom att det ska krävas medicinska skäl för att kunna beställa matlådor från hemtjänsten, det vill säga att man har behov av specialkost vid ett specifikt sjukdomstillstånd som till exempel kost med anpassad konsistens, glutenfri, laktosreducerad eller mjölkfri kost. Specialkosten ska ordineras av hälso- och sjukvårdspersonal efter individuell utredning och bedömning.
Matlådor beviljas i dagsläget om den enskilde inte själv kan tillreda huvudmålet och inte kan tillgodose behovet på annat sätt. Den enskilde får kalla färdiglagade portionsrätter hemlevererade av hemtjänsten. Har man inget medicinskt skäl får man dock ombesörja den biten på egen hand i fortsättningen, om förslaget blir verklighet.
– Att leverera mat är inte ett grunduppdrag för kommunen. Det går att hitta färdiglagad mat på egen hand och handla färdiga matlådor i mataffärerna. Har man problem med att sköta sina inköp på egen hand kan behovet tillgodoses genom insatsen inköp, då man kan få hjälp med sådana saker, förklarar Mathz.
Under 2020 levererade Socialförvaltningen 59 438 matlådor till enskilda i ordinärt boende. Av dem avsåg 6 034 specialkost. För 2021 prognosticeras antalet portioner uppgå till 60 034 baserat på antalet producerade matlådor under första kvartalet.
Att ta bort matlådor för de som inte bedöms ha medicinska skäl innebär även förändringar för måltidsenheten. I dagsläget produceras matlådorna på Ekgården, Tallen, Grönboda och Lindbackaskolan. Genom att minska produktionen av matlådor till att endast lagas till de enskilda med medicinska skäl kan all produktion flyttas till Lindbackaskolan, vilket skulle ge en viss minskning i personalbehovet.
Förslaget ska nu vidare till kommunstyrelsen för beslut och därefter till kommunfullmäktige.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.