Brukare som får sina matlådor levererade av hemtjänsten kan snart tvingas att betala närmare 70 procent mer för sin mat än vad de gör idag. Socialnämnden i Lindesberg har lämnat ett förslag som innebär att priset per matlåda höjs med hela 39 kronor, dessutom vill man att enbart personer med medicinska skäl ska kunna få ta del av tjänsten.
– Att leverera mat är inte ett grunduppdrag för kommunen, säger socialnämndens ordförande Mathz Eriksson.
Priset för en matlåda är idag 41 kronor plus en hemkörningsavgift om 11 kronor, men om socialnämndens förslag blir antaget hamnar det nya priset på 57 kronor plus hemkörningsavgift om 41 kronor. Detta innebär en prishöjning på hela 66 procent.
– Socialnämnden behöver som bekant spara pengar och nu ser vi över alla våra kostnader, där detta är en del i det arbetet, säger nämndens ordförande Mathz Eriksson.
Förutom den kraftiga prishöjningen vill man dessutom att det ska krävas medicinska skäl för att kunna beställa matlådor från hemtjänsten, det vill säga att man har behov av specialkost vid ett specifikt sjukdomstillstånd som till exempel kost med anpassad konsistens, glutenfri, laktosreducerad eller mjölkfri kost. Specialkosten ska ordineras av hälso- och sjukvårdspersonal efter individuell utredning och bedömning.
Matlådor beviljas i dagsläget om den enskilde inte själv kan tillreda huvudmålet och inte kan tillgodose behovet på annat sätt. Den enskilde får kalla färdiglagade portionsrätter hemlevererade av hemtjänsten. Har man inget medicinskt skäl får man dock ombesörja den biten på egen hand i fortsättningen, om förslaget blir verklighet.
– Att leverera mat är inte ett grunduppdrag för kommunen. Det går att hitta färdiglagad mat på egen hand och handla färdiga matlådor i mataffärerna. Har man problem med att sköta sina inköp på egen hand kan behovet tillgodoses genom insatsen inköp, då man kan få hjälp med sådana saker, förklarar Mathz.
Under 2020 levererade Socialförvaltningen 59 438 matlådor till enskilda i ordinärt boende. Av dem avsåg 6 034 specialkost. För 2021 prognosticeras antalet portioner uppgå till 60 034 baserat på antalet producerade matlådor under första kvartalet.
Att ta bort matlådor för de som inte bedöms ha medicinska skäl innebär även förändringar för måltidsenheten. I dagsläget produceras matlådorna på Ekgården, Tallen, Grönboda och Lindbackaskolan. Genom att minska produktionen av matlådor till att endast lagas till de enskilda med medicinska skäl kan all produktion flyttas till Lindbackaskolan, vilket skulle ge en viss minskning i personalbehovet.
Förslaget ska nu vidare till kommunstyrelsen för beslut och därefter till kommunfullmäktige.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.