Sedan i fredags har det varit full fart på Linde Ridskola, då de arrangerat den tredje av totalt fem tävlingshelger de ska hålla under året.
160 starter med deltagare från 40 klubbar, allt i från Edsbyn i norr till Stockholm i söder, och så klart hemmaklubbens egna ryttare som placerat sig bra under helgen.
– Vi har haft 17 hästar uppstallade sedan i torsdags som har bott hos oss då de haft lång resväg, berättar Linnea Karlsson.
– Ryttarna har tävlat i klasser från lätt B till medelsvår B, egentligen skulle vi haft paradressyr också, det är för funktionshindrade, men tyvärr fick det ekipaget förhinder, säger Caroline Ahlren.
– Vi har haft en otrolig tur med vädret, och det har kommit mycket publik. De få regndroppar som har kommit har lyckats vänta tills efter tävlingsdagarnas slut, säger Linnea och skrattar.
– Det är skönt att vi har så många funktionärer som ställt upp och att vi hjälps åt för att få tävlingen att fungera som den ska, fortsätter hon.
Många är nyfikna på det nya ridhuset, hur ser det ut på den fronten?
– I höst börjar det äntligen byggas, hoppas vi! säger Caroline.
– Det kommer ligga där borta, säger hon och pekar på en hage på andra sidan vägen.
– Vi hoppas bygget börjar i höst i alla fall! avslutar hon med ett skratt.
För fullständiga resultat se HÄR.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.