Iliar Sultyyarov, Samuel Andersson, Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson går utbildningen för mopedkörkort. Foto: Hans Andersson
Sommaren på två hjul: Många vill ta mopedkörkort
Det är fullt i lektionssalen – fullt med förväntansfulla 15-åringar, som snart ska ge sig ut i trafiken på moped eller i moppe-bil. Först ska de ta sig igenom två långa teoripass som Camilla Gustafsson håller i.
– De är ivriga att få börja köra, säger Roger Almgren på Körkortscenter.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson tar klass 1-körkort för moped. Foto: Hans Andersson
Det är en extrainsatt kurs som Körkortscenter ger den här veckan efter midsommar. Normalt brukar sista kursen för våren vara, när skolorna slutar, men det var många ungdomar som upptäckte att de ville kunna köra i sommar och då satte man in den här kursen som ”en ökad service”, säger Roger Almgren.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson sitter med kursboken uppslagen och pluggar vägmärken. De ska ta körkort för klass 1 och det betyder att de får köra upp för Trafikverket och sedan köra en moped eller moppe-bil (A-traktor) som går upp till 45 km i timmen.
Intill dem sitter Iliar Sultyyarov och Samuel Andersson och läser samma kursbok men för ett klass 2 mopedkort och då är det körskolan som examinerar dem. De får köra 25 eller 30 km i timmen beroende på vilken moped det är.
– Det är ju en vinst för ungdomarna att få en trafikutbildning så här tidigt i livet, säger Roger Almgren. Båda grupperna lär sig hur man uppför sig i trafiken och det är viktigt att de lär sig att man inte alltid kan lita på andra i trafiken. Andra kan också göra fel.
Camilla Gustafsson på Körkortscenter håller kurs för blivande mopedister och visar här en del av vad de ska ha på sig under körträningen. Foto: Hans Andersson
Av eleverna är det några som har moped redan, någon äger en moppe-bil. En har kört upp redan och läser nu teorin, medan en annan har en uppkörningstid bokad efter 15-årsdagen. Man får börja köra tidigast när man är 14 år och 9 månader.
– Körträningen har vi på dragracingbanan på industriområdet och de får lära sig att manövrera mopeden – bromsa osv, säger Roger Almgren. De får också träna att köra i trafik – i stan och på landsväg.
Det var 2009 som krav på körkort för moped klass 1 infördes och Trafikverkets statistik visade att antalet mopedolyckor med svåra skador halverades. Statistik har också visat att fyra av tio mopedförare som dog i mopedolyckor saknade hjälm. Andra orsaker är att mopedförare kör berusade eller på trimmade mopeder. Varje månad omkommer en mopedist i trafiken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Efter flera år av studier i Örebro, är 19-åriga Annie Harjamäki tillbaka på hemmaplan i Guldsmedshyttan. I föräldrahemmet har hon förvandlat en källarlokal till en egen frisörsalong med namnet Hair Heaven och satsar nu fullt ut på att bygga upp sitt företag. Redan nu har hon planer på att utveckla salongen vidare.
– Det kommer nyheter inom kort. Det handlar om andra typer av skönhetsbehandlingar, men än så länge vill jag hålla det lite hemligt, säger Annie med ett leende.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag vill att Lindesberg ska vara en kommun där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot, hat eller fördomar. Det kan låta självklart. Men så länge det inte är självklart för alla behövs Pride.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har bott i Lindesberg länge, och jag brukar inte slänga mig med stora ord. Men det här första året med Vision 2040 har faktiskt fått mig att stanna upp flera gånger och tänka: “Det händer något nu.” Det märks i små saker. Som när barnen springer hinderbanan vid Loppholmarna och skrattar så det ekar över sjön. Generation Pep-satsningen har gjort att det rör sig mer folk ute – inte bara barn, utan föräldrar, farföräldrar och alla däremellan.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FotoFredag: Skogens guld och fågelspan
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill ...
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...