Iliar Sultyyarov, Samuel Andersson, Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson går utbildningen för mopedkörkort. Foto: Hans Andersson
Sommaren på två hjul: Många vill ta mopedkörkort
Det är fullt i lektionssalen – fullt med förväntansfulla 15-åringar, som snart ska ge sig ut i trafiken på moped eller i moppe-bil. Först ska de ta sig igenom två långa teoripass som Camilla Gustafsson håller i.
– De är ivriga att få börja köra, säger Roger Almgren på Körkortscenter.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson tar klass 1-körkort för moped. Foto: Hans Andersson
Det är en extrainsatt kurs som Körkortscenter ger den här veckan efter midsommar. Normalt brukar sista kursen för våren vara, när skolorna slutar, men det var många ungdomar som upptäckte att de ville kunna köra i sommar och då satte man in den här kursen som ”en ökad service”, säger Roger Almgren.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson sitter med kursboken uppslagen och pluggar vägmärken. De ska ta körkort för klass 1 och det betyder att de får köra upp för Trafikverket och sedan köra en moped eller moppe-bil (A-traktor) som går upp till 45 km i timmen.
Intill dem sitter Iliar Sultyyarov och Samuel Andersson och läser samma kursbok men för ett klass 2 mopedkort och då är det körskolan som examinerar dem. De får köra 25 eller 30 km i timmen beroende på vilken moped det är.
– Det är ju en vinst för ungdomarna att få en trafikutbildning så här tidigt i livet, säger Roger Almgren. Båda grupperna lär sig hur man uppför sig i trafiken och det är viktigt att de lär sig att man inte alltid kan lita på andra i trafiken. Andra kan också göra fel.
Camilla Gustafsson på Körkortscenter håller kurs för blivande mopedister och visar här en del av vad de ska ha på sig under körträningen. Foto: Hans Andersson
Av eleverna är det några som har moped redan, någon äger en moppe-bil. En har kört upp redan och läser nu teorin, medan en annan har en uppkörningstid bokad efter 15-årsdagen. Man får börja köra tidigast när man är 14 år och 9 månader.
– Körträningen har vi på dragracingbanan på industriområdet och de får lära sig att manövrera mopeden – bromsa osv, säger Roger Almgren. De får också träna att köra i trafik – i stan och på landsväg.
Det var 2009 som krav på körkort för moped klass 1 infördes och Trafikverkets statistik visade att antalet mopedolyckor med svåra skador halverades. Statistik har också visat att fyra av tio mopedförare som dog i mopedolyckor saknade hjälm. Andra orsaker är att mopedförare kör berusade eller på trimmade mopeder. Varje månad omkommer en mopedist i trafiken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
Sista sommaren med S:t Mary
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man ...
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FotoFredag: En drömplats långt inne i skogen
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under ...