Iliar Sultyyarov, Samuel Andersson, Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson går utbildningen för mopedkörkort. Foto: Hans Andersson
Sommaren på två hjul: Många vill ta mopedkörkort
Det är fullt i lektionssalen – fullt med förväntansfulla 15-åringar, som snart ska ge sig ut i trafiken på moped eller i moppe-bil. Först ska de ta sig igenom två långa teoripass som Camilla Gustafsson håller i.
– De är ivriga att få börja köra, säger Roger Almgren på Körkortscenter.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson tar klass 1-körkort för moped. Foto: Hans Andersson
Det är en extrainsatt kurs som Körkortscenter ger den här veckan efter midsommar. Normalt brukar sista kursen för våren vara, när skolorna slutar, men det var många ungdomar som upptäckte att de ville kunna köra i sommar och då satte man in den här kursen som ”en ökad service”, säger Roger Almgren.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson sitter med kursboken uppslagen och pluggar vägmärken. De ska ta körkort för klass 1 och det betyder att de får köra upp för Trafikverket och sedan köra en moped eller moppe-bil (A-traktor) som går upp till 45 km i timmen.
Intill dem sitter Iliar Sultyyarov och Samuel Andersson och läser samma kursbok men för ett klass 2 mopedkort och då är det körskolan som examinerar dem. De får köra 25 eller 30 km i timmen beroende på vilken moped det är.
– Det är ju en vinst för ungdomarna att få en trafikutbildning så här tidigt i livet, säger Roger Almgren. Båda grupperna lär sig hur man uppför sig i trafiken och det är viktigt att de lär sig att man inte alltid kan lita på andra i trafiken. Andra kan också göra fel.
Camilla Gustafsson på Körkortscenter håller kurs för blivande mopedister och visar här en del av vad de ska ha på sig under körträningen. Foto: Hans Andersson
Av eleverna är det några som har moped redan, någon äger en moppe-bil. En har kört upp redan och läser nu teorin, medan en annan har en uppkörningstid bokad efter 15-årsdagen. Man får börja köra tidigast när man är 14 år och 9 månader.
– Körträningen har vi på dragracingbanan på industriområdet och de får lära sig att manövrera mopeden – bromsa osv, säger Roger Almgren. De får också träna att köra i trafik – i stan och på landsväg.
Det var 2009 som krav på körkort för moped klass 1 infördes och Trafikverkets statistik visade att antalet mopedolyckor med svåra skador halverades. Statistik har också visat att fyra av tio mopedförare som dog i mopedolyckor saknade hjälm. Andra orsaker är att mopedförare kör berusade eller på trimmade mopeder. Varje månad omkommer en mopedist i trafiken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Dags för ny politikerdebatt – om lasarettet
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hä...