Iliar Sultyyarov, Samuel Andersson, Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson går utbildningen för mopedkörkort. Foto: Hans Andersson
Sommaren på två hjul: Många vill ta mopedkörkort
Det är fullt i lektionssalen – fullt med förväntansfulla 15-åringar, som snart ska ge sig ut i trafiken på moped eller i moppe-bil. Först ska de ta sig igenom två långa teoripass som Camilla Gustafsson håller i.
– De är ivriga att få börja köra, säger Roger Almgren på Körkortscenter.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson tar klass 1-körkort för moped. Foto: Hans Andersson
Det är en extrainsatt kurs som Körkortscenter ger den här veckan efter midsommar. Normalt brukar sista kursen för våren vara, när skolorna slutar, men det var många ungdomar som upptäckte att de ville kunna köra i sommar och då satte man in den här kursen som ”en ökad service”, säger Roger Almgren.
Robin Gustafsson och Fredrik Nilsson sitter med kursboken uppslagen och pluggar vägmärken. De ska ta körkort för klass 1 och det betyder att de får köra upp för Trafikverket och sedan köra en moped eller moppe-bil (A-traktor) som går upp till 45 km i timmen.
Intill dem sitter Iliar Sultyyarov och Samuel Andersson och läser samma kursbok men för ett klass 2 mopedkort och då är det körskolan som examinerar dem. De får köra 25 eller 30 km i timmen beroende på vilken moped det är.
– Det är ju en vinst för ungdomarna att få en trafikutbildning så här tidigt i livet, säger Roger Almgren. Båda grupperna lär sig hur man uppför sig i trafiken och det är viktigt att de lär sig att man inte alltid kan lita på andra i trafiken. Andra kan också göra fel.
Camilla Gustafsson på Körkortscenter håller kurs för blivande mopedister och visar här en del av vad de ska ha på sig under körträningen. Foto: Hans Andersson
Av eleverna är det några som har moped redan, någon äger en moppe-bil. En har kört upp redan och läser nu teorin, medan en annan har en uppkörningstid bokad efter 15-årsdagen. Man får börja köra tidigast när man är 14 år och 9 månader.
– Körträningen har vi på dragracingbanan på industriområdet och de får lära sig att manövrera mopeden – bromsa osv, säger Roger Almgren. De får också träna att köra i trafik – i stan och på landsväg.
Det var 2009 som krav på körkort för moped klass 1 infördes och Trafikverkets statistik visade att antalet mopedolyckor med svåra skador halverades. Statistik har också visat att fyra av tio mopedförare som dog i mopedolyckor saknade hjälm. Andra orsaker är att mopedförare kör berusade eller på trimmade mopeder. Varje månad omkommer en mopedist i trafiken.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman
Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.
Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.