Igår, lördag, hade Lasse Maja Bar & Kök Allsångspremiär med Jesper Hugosson i täten. Med undantag för den blå kavajen gjorde Jesper en riktig Berghagen och knallade runt bland publiken och stack en mikrofon under näsan på de skönsjungande gästerna.
– Välkomna till premiären!
Med de orden inledde Jesper Hugosson den första allsången för säsongen på Lasse Maja Bar & Kök. Gästartist var David Karlsson som just varit aktuellt i musiktävlingen ”Svensktoppen nästa”, där han med låten ”Oh brother, brother” placerade sig på en andraplats. Under allsången, medan gästerna lät strupen ta en paus, bjöd David på just den låten och fick hela serveringen att ryckas med.
Det är en nöjd Wicktoria Holgersson som konstaterar att det är fullsatt. Ja, intresset för allsången är stort och de allra flesta passar på att innan det är dags att ta ton, äta av den generösa grillbuffén. Köttet grillas på uteserveringen och man kan känna hur den läskande doften sprider sig.
Traditionsenligt inleder Jesper allsången med Per Fritzells ”Men jag bor i Lindesberg”, tätt följt av ”Sånt är livet” och på Jespers uppmaning att ta i ordentligt hänger publiken med för full hals. Och råder någon tvekan om hur texten går kan man ta hjälp av det tjusiga allsångshäftet för att fräscha upp minnet. Med ett brett och finurligt leende spatserar Jesper omkring bland gästerna för att låta de sjunga ut ordentligt i mikrofonen, en del bekvämare än andra.
Åldrarna är varierade, stämningen ligger på topp och under kvällens gång bjuds det även upp till en och annan buggsvängom. Det är nämligen svårt att inte ryckas med när Jesper med gäng drar igång.
27/6 är det dags för allsångstillfälle nummer två, då gästar Lindesbergs Stjärnor.
11/7 kommer Christoffer Sjögren och förgyller kvällen.
25/7 får allsången besök av Christian Dam.
8/8 är den välkände Martin Almgren på plats.
22/8 är det Grand final och legenden Johan Bennermalm tar på plats på scenen.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
För fjärde året i rad bjuder slipmaskintillverkaren Tormek in till en ny spännande sommarutställning med såväl svenska som internationella konstnärer. I år har man valt att lägga fokus på både verket, konstnären och de fantastiska verktyg som använts i processen.
– Vi vill visa vad den vassa eggen bidrar till. Det var så ”Behind the Edge” föddes, säger Hugo Öhman, digital specialist på Tormek.