Igår, lördag, hade Lasse Maja Bar & Kök Allsångspremiär med Jesper Hugosson i täten. Med undantag för den blå kavajen gjorde Jesper en riktig Berghagen och knallade runt bland publiken och stack en mikrofon under näsan på de skönsjungande gästerna.
– Välkomna till premiären!
Med de orden inledde Jesper Hugosson den första allsången för säsongen på Lasse Maja Bar & Kök. Gästartist var David Karlsson som just varit aktuellt i musiktävlingen ”Svensktoppen nästa”, där han med låten ”Oh brother, brother” placerade sig på en andraplats. Under allsången, medan gästerna lät strupen ta en paus, bjöd David på just den låten och fick hela serveringen att ryckas med.
Det är en nöjd Wicktoria Holgersson som konstaterar att det är fullsatt. Ja, intresset för allsången är stort och de allra flesta passar på att innan det är dags att ta ton, äta av den generösa grillbuffén. Köttet grillas på uteserveringen och man kan känna hur den läskande doften sprider sig.
Traditionsenligt inleder Jesper allsången med Per Fritzells ”Men jag bor i Lindesberg”, tätt följt av ”Sånt är livet” och på Jespers uppmaning att ta i ordentligt hänger publiken med för full hals. Och råder någon tvekan om hur texten går kan man ta hjälp av det tjusiga allsångshäftet för att fräscha upp minnet. Med ett brett och finurligt leende spatserar Jesper omkring bland gästerna för att låta de sjunga ut ordentligt i mikrofonen, en del bekvämare än andra.
Åldrarna är varierade, stämningen ligger på topp och under kvällens gång bjuds det även upp till en och annan buggsvängom. Det är nämligen svårt att inte ryckas med när Jesper med gäng drar igång.
27/6 är det dags för allsångstillfälle nummer två, då gästar Lindesbergs Stjärnor.
11/7 kommer Christoffer Sjögren och förgyller kvällen.
25/7 får allsången besök av Christian Dam.
8/8 är den välkände Martin Almgren på plats.
22/8 är det Grand final och legenden Johan Bennermalm tar på plats på scenen.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.