Igår, lördag, hade Lasse Maja Bar & Kök Allsångspremiär med Jesper Hugosson i täten. Med undantag för den blå kavajen gjorde Jesper en riktig Berghagen och knallade runt bland publiken och stack en mikrofon under näsan på de skönsjungande gästerna.
– Välkomna till premiären!
Med de orden inledde Jesper Hugosson den första allsången för säsongen på Lasse Maja Bar & Kök. Gästartist var David Karlsson som just varit aktuellt i musiktävlingen ”Svensktoppen nästa”, där han med låten ”Oh brother, brother” placerade sig på en andraplats. Under allsången, medan gästerna lät strupen ta en paus, bjöd David på just den låten och fick hela serveringen att ryckas med.
Det är en nöjd Wicktoria Holgersson som konstaterar att det är fullsatt. Ja, intresset för allsången är stort och de allra flesta passar på att innan det är dags att ta ton, äta av den generösa grillbuffén. Köttet grillas på uteserveringen och man kan känna hur den läskande doften sprider sig.
Traditionsenligt inleder Jesper allsången med Per Fritzells ”Men jag bor i Lindesberg”, tätt följt av ”Sånt är livet” och på Jespers uppmaning att ta i ordentligt hänger publiken med för full hals. Och råder någon tvekan om hur texten går kan man ta hjälp av det tjusiga allsångshäftet för att fräscha upp minnet. Med ett brett och finurligt leende spatserar Jesper omkring bland gästerna för att låta de sjunga ut ordentligt i mikrofonen, en del bekvämare än andra.
Åldrarna är varierade, stämningen ligger på topp och under kvällens gång bjuds det även upp till en och annan buggsvängom. Det är nämligen svårt att inte ryckas med när Jesper med gäng drar igång.
27/6 är det dags för allsångstillfälle nummer två, då gästar Lindesbergs Stjärnor.
11/7 kommer Christoffer Sjögren och förgyller kvällen.
25/7 får allsången besök av Christian Dam.
8/8 är den välkände Martin Almgren på plats.
22/8 är det Grand final och legenden Johan Bennermalm tar på plats på scenen.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.