Igår, lördag, hade Lasse Maja Bar & Kök Allsångspremiär med Jesper Hugosson i täten. Med undantag för den blå kavajen gjorde Jesper en riktig Berghagen och knallade runt bland publiken och stack en mikrofon under näsan på de skönsjungande gästerna.
– Välkomna till premiären!
Med de orden inledde Jesper Hugosson den första allsången för säsongen på Lasse Maja Bar & Kök. Gästartist var David Karlsson som just varit aktuellt i musiktävlingen ”Svensktoppen nästa”, där han med låten ”Oh brother, brother” placerade sig på en andraplats. Under allsången, medan gästerna lät strupen ta en paus, bjöd David på just den låten och fick hela serveringen att ryckas med.
Det är en nöjd Wicktoria Holgersson som konstaterar att det är fullsatt. Ja, intresset för allsången är stort och de allra flesta passar på att innan det är dags att ta ton, äta av den generösa grillbuffén. Köttet grillas på uteserveringen och man kan känna hur den läskande doften sprider sig.
Traditionsenligt inleder Jesper allsången med Per Fritzells ”Men jag bor i Lindesberg”, tätt följt av ”Sånt är livet” och på Jespers uppmaning att ta i ordentligt hänger publiken med för full hals. Och råder någon tvekan om hur texten går kan man ta hjälp av det tjusiga allsångshäftet för att fräscha upp minnet. Med ett brett och finurligt leende spatserar Jesper omkring bland gästerna för att låta de sjunga ut ordentligt i mikrofonen, en del bekvämare än andra.
Åldrarna är varierade, stämningen ligger på topp och under kvällens gång bjuds det även upp till en och annan buggsvängom. Det är nämligen svårt att inte ryckas med när Jesper med gäng drar igång.
27/6 är det dags för allsångstillfälle nummer två, då gästar Lindesbergs Stjärnor.
11/7 kommer Christoffer Sjögren och förgyller kvällen.
25/7 får allsången besök av Christian Dam.
8/8 är den välkände Martin Almgren på plats.
22/8 är det Grand final och legenden Johan Bennermalm tar på plats på scenen.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.