Igår, lördag, hade Lasse Maja Bar & Kök Allsångspremiär med Jesper Hugosson i täten. Med undantag för den blå kavajen gjorde Jesper en riktig Berghagen och knallade runt bland publiken och stack en mikrofon under näsan på de skönsjungande gästerna.
– Välkomna till premiären!
Med de orden inledde Jesper Hugosson den första allsången för säsongen på Lasse Maja Bar & Kök. Gästartist var David Karlsson som just varit aktuellt i musiktävlingen ”Svensktoppen nästa”, där han med låten ”Oh brother, brother” placerade sig på en andraplats. Under allsången, medan gästerna lät strupen ta en paus, bjöd David på just den låten och fick hela serveringen att ryckas med.
Det är en nöjd Wicktoria Holgersson som konstaterar att det är fullsatt. Ja, intresset för allsången är stort och de allra flesta passar på att innan det är dags att ta ton, äta av den generösa grillbuffén. Köttet grillas på uteserveringen och man kan känna hur den läskande doften sprider sig.
Traditionsenligt inleder Jesper allsången med Per Fritzells ”Men jag bor i Lindesberg”, tätt följt av ”Sånt är livet” och på Jespers uppmaning att ta i ordentligt hänger publiken med för full hals. Och råder någon tvekan om hur texten går kan man ta hjälp av det tjusiga allsångshäftet för att fräscha upp minnet. Med ett brett och finurligt leende spatserar Jesper omkring bland gästerna för att låta de sjunga ut ordentligt i mikrofonen, en del bekvämare än andra.
Åldrarna är varierade, stämningen ligger på topp och under kvällens gång bjuds det även upp till en och annan buggsvängom. Det är nämligen svårt att inte ryckas med när Jesper med gäng drar igång.
27/6 är det dags för allsångstillfälle nummer två, då gästar Lindesbergs Stjärnor.
11/7 kommer Christoffer Sjögren och förgyller kvällen.
25/7 får allsången besök av Christian Dam.
8/8 är den välkände Martin Almgren på plats.
22/8 är det Grand final och legenden Johan Bennermalm tar på plats på scenen.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.