Den här helgen bjuder Palmas Restaurang och Bar på en tvådagars fest. Så för den som är sugen på att vara med på något som kanske kan vara sommarens sista stora fest kan dra på sig glitterkavajen och bege sig till Palmas Parkfest.
Passerar man Lindesbergs Flugpark kan man se att festtälten är på plats, och med bara några ynka dagar kvar till september vill Palmas Restaurang och Bar fira av sommaren ordentligt med en tvådagars Parkfest. Både fredag och lördag kommer vara fyllt av musik, såväl DJ som live.
– Det blir band på fredag och efter klockan 01 DJ, på lördag har vi DJ och någon som sjunger, berättar Sargon Dashto som poängterar att man har öppet till klockan 02.
Uppehåll från regn och rusk är en fördel när man ska ha en parkfest, och Sargon är positiv:
– Det ska vara fint väder idag och imorgon, så vi hade tur och hoppas att det blir bra!
Det har nu gått en vecka sedan våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro, som krävde 11 människors liv. Under tisdagen hölls en nationell tyst minut för att hedra de som föll offer för det fasanfulla dådet. I Lindesberg samlades ett hundratal elever och lärare vid Lindeskolan för att skänka en tanke till de som aldrig återvände hem från skolan tisdagen den 4 februari.
Efter LindeNytts artikel om det nya sopsorteringssystemet som ska införas i Lindesbergs kommun under andra halvan av 2025, har läsare reagerat på om detta verkligen inte innebär avgiftshöjningar, till skillnad från vad som stod i artikeln. Anledningen är den höjning som gjordes i samband med årsskiftet. LindeNytt har varit i kontakt med Michael Lindström, avfallsstrateg på Samhällsbyggnadsförvaltningen, för att få svar.
LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.
Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan Kumla. Råsshallen var inte långt ifrån fullsatta läktare, vilket hördes på jublet som uppstod när hemmalaget tog sig ut på isen. Publikstämningen var på topp men dessvärre blev inte resultatet lika trevligt. Förlusten kom tidigt i den tredje perioden, vilket gör att slutspelsmöjligheterna är till ända.
– Vi har haft för mycket bortfall på spelare under säsongen, säger Mathias Morén.
Med anledning av de fruktansvärda händelserna på Campus Risbergska i Örebro igår, tisdag, meddelar Lindesbergs församling att man håller öppet under onsdagen. Fram till klockan 18.00 är alla välkomna till Församlingshemmet i Lindesberg, där det finns samtalsstöd och möjlighet att tända ljus.
– Vi som kyrka är vana vid och bra på att möta människor i sorg. Det är en del av vårt uppdrag i sådana här lägen, säger Matilda Hedrén, kyrkoherde.
Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- och utbildningsförvaltningen i Lindesberg att personal från elevhälsan ska finnas på plats vid kommunens samtliga skolor och förskolor under onsdagen för att fånga upp elever som har behov av att prata.
En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag stoppad av en polispatrull sedan han framfört en personbil i mycket hög hastighet på 30-väg i centrala Lindesberg. Detta skall ha skett i polisens närvaro.
Två lastbilar kolliderade på riksväg 50 i höjd med Fanthyttan sent på måndagseftermiddagen. Nu misstänks den ena föraren för trafikbrott.