Sondra "Glitterblicken" Karlsson föreläser om psykisk ohälsa. Foto: Kicki Nilsson
Sondra: ”Psykisk sjukdom är inte ett hinder”
Måndag 15 november kl 16:00 gästar Sondra Karlsson, Hjärnkollsambassadör och entreprenör, Lindeskolans aula för att hålla en föreläsning som en del av Psykiatriveckan i Örebro län. I den här föreläsningen får du ta del av Sondras berättelse om hennes resa i med- och motgångar. Hennes liv är kantat av trauman, dödsfall, sjukdom och en stentuff rehabilitering. Allt detta har har format henne till den person hon är idag.
Sondra är tjejen som fram till 15 års ålder aldrig känt sig bemött på något avvikande sätt på grund av sin psykiska sjukdom som hon burit i bagaget under alla år.
Hon har alltid upplevt sig vara värd lika mycket som alla andra, fram tills dagen kom då hon plötsligt fick en fruktansvärd magvärk.
Där förändrades allt, hon blev starkt ifrågasatt av sjukvården och blev kallad hypokondrisk.
Detta medförde att hennes identiteten växlades och hon kände sig inte längre som den starka tjej hon alltid upplevt sig vara.
Nu finns chansen att kunna ta del av den intressanta berättelsen av Sondra Karlsson, Hjärnkollsambassadör och skapare av Glitterblicken – ett företag som arbetar på bred front med arbete kring psykisk ohälsa vilket innefattar allt från makeup-rehab, föreläsningar och mentorskap av starka individer som vill förändra samhället och hur vi ser på psykisk ohälsa.
– Jag vill få fram att du kan bli den du vill, psykisk sjukdom är inte ett hinder, det gäller att lära sig att handskas med den. Det är också viktigt förstå vikten av en identitet, den är inget som vi föds med utan den skapas. Efter allt som hänt mig genom livet så har jag har bestämt att ingen ska få köra över mig på grund av min psykiska sjukdom, berättar Sondra Karlsson.
Foto: Kicki Nilsson
Sondra var tillsammans med en grupp andra människor med och grundade hjälpnätverket SELMA under 1999, där arbetade man med självmordspreventering och traumahantering. Men 2014 inträffade två händelser som skakade Sondras liv rejält.
– Jag har upplevt många trauman i mitt liv, en av dessa inträffade 2014 när mitt ex som även var en av grundarna till SELMA tog sitt liv, vi valde då att lösa upp SELMA. Kort därpå under samma år så förlorade jag också oväntat min lillasyster. Jag bestämde mig då för att satsa fullt ut för att inte gå under.
Trots att föreläsningen är djup och kantad av en hel del allvar så bjuds det också på humor.
– Föreläsningen är faktiskt väldigt rolig stundtals, det handlar om att man kan se saker och ting på olika sätt. Det kan bli en del skratt också, avslutar Sondra.
Föreläsningen kommer hållas som en del av den nationella Psykiatriveckan, vilket är ett årligt återkommande event där man uppmärksammar psykisk hälsa. Psykiatriveckan pågår under vecka 46 i Örebro län under temat Nya vägar till gemenskap. Samtliga föreläsningar och event som hålls under veckan är kostnadsfria. Hela programmet finner du här.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Premiärfestivalen 2025 lockade 300 besökare till Solsting. Foto: Solsting
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.