Tanken på en skogsslinga för funktionsnedsatta motionärer väcktes under hösten 2018 och landade så småningom i Hälsostigen – en 1500 meter lång slinga vid området Käglan i Fellingsbro.
Det var under en fikastund, i samband med att skidspåren skulle ställas i ordning för vintern, som John Martinsson och styrelsen för orienteringssektionen i Fellingsbro GoIF började bolla idéer kring projektet.
– Klart alla ska kunna ta sig ut i skogen! Så vi såg oss omkring och hittade ett lämpligt område med en stig som passade bra. Styrelsen beslutade att satsa, vi tog in offerter och valde en entreprenör med de maskiner och material som krävdes, berättar John Martinsson, styrelseordförande i orienteringssektionen i ett pressmeddelande.
Projektet skulle kosta runt 80 000 kronor. För att kunna genomföra det sökte föreningen bidrag från flera organisationer som har varit med och stöttat tidigare projekt, däribland Sparbankens ägarstiftelse.
– Sparbanksstiftelsen är alltid tillmötesgående när rätt motiv ligger bakom ett projekt, så även denna gång. Vi beviljades även bidrag från Idrottsförbundet, Rotary med flera, berättar John Martinsson.
Arbetet drog igång under april 2019, då man tog bort rötter och stubbar för att på så sätt få fram en 1,5 meter bred stig. På marken lade man först ett lager bergkross och sedan sand på det, vilket gav en utmärkt bärighet.
– Målet var att bli klara till midsommar och det lyckades vi med. Invigningen den 10 augusti lockade mycket folk, trots regn. Vi bjöd på kaffe och klippte band – det var en lyckad dag, berättar John Martinsson.
Han menar att Hälsostigen är resultatet av ett gott lagarbete där många frivilliga, både motionärer och andra, har hjälpts åt. Inte minst markägaren Glanshammars Häradsallmänning har spelat en viktig roll.
– Den nya slingan används flitigt, inte minst av personer med rullatorer som tidigare inte har kunnat ta sig ut i skogen. De är jättenöjda. Nästa steg är att utveckla Hälsostigen ytterligare, fem olika längder ska knytas ihop, berättar John Martinsson och tillägger: Det är en ynnest att hålla på med den här typen av projekt.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.