Den dataspelsturnering som iCafé planerade in för denna vecka har fått skjutas på något. Det beror inte på att intresset var svalt, tvärtom. Spelare finns det gott om och likaså intresset för lokala spelturneringar. Orsaken till att iCafé väljer att skjuta fram det hela är att man vill vara bättre organiserade. Det är viktigt att det blir bra, förklarar Torbjörn Andersson på iCafé.
-Det känns bättre att ordna med riktigt välorganiserade tillställningar så det inte blir en flopp. Tanken är ju trots allt att köra vidare med det här och därför är det väldigt viktigt att det blir bra från första början så att intresset inte försvinner. Spelare finns det gott om, det har vi sett nu. Därför känns det bra att jobba vidare på det hela, förklarar Torbjörn.
Tanken var från början att nyttja iCafés befintliga lokal för ändamålet, men nu har man tänkt om. Eftersom ytan i lokalen inte är så väldigt stor skulle det bli ganska trångt om 30 personer plötsligt ska sitta och spela. Därför har man nu kollat upp en annan angränsande lokal i fastigheten där man kommer ordna med bord för enbart detta syfte. Det Torbjörn väntar på nu för att dra igång den första turneringen är inredningen. –Ja, det saknas ju bord och stolar samt server i lokalen, men det kommer att ordnas ganska snart inriktar jag mig på. Så med andra ord ligger det inte alltför långt i framtiden, säger han.
Surahammar var sist ut i vårseriens första mötesomgång och bjöd på en underhållande match. Efter ett chansartat drag från bortalaget tvingades matchen in i ett övertidsspel som därefter avgjordes i straffar. Sex skott behövde där Alexander Sunnefors spelade in två viktiga poäng till Lindlöven.
Trots en stark inledning för LIF Lindesberg så kunde man inte gå segrande ur söndagens Allsvenska match mot Anderstorp. Väl använda time-outer för Jönköpingslaget gjorde stor skada för det orangea hemmalaget, som vid ännu en ny förlust, lägger sig allt närmre en placering under det nedersta strecket.
Människor med kognitiva funktionsvariationer samt äldre långtidsarbetslösa står ofta utanför arbetslivet, något som Tillväxtnämnden i Lindesberg vill råda bot på genom ett nytt förslag som presenterades under torsdagens webbsända pressträff.
– De måste få en chans att få vara med, och få ett socialt umgänge och gemenskap, säger nämndens ordförande Magnus Storm (C).
UPPDATERAD. Strax före klockan åtta på torsdagskvällen larmades räddningstjänsten om en singelolycka med en lastbil. Olyckan har skett på riksväg 50 strax norr om Fornaboda i höjd med Ölsjön.
– Det är en lastbil med släp som har vält. Själva dragbilen ligger kvar på vägbanan och släpet ligger i diket, uppger Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
En våg av stölder och inbrott i Storå- och Guldsmedshytteområdet under hösten fick Stefan Hagelin att agera. För fem månader sedan startade han Facebookgruppen ”Stoppa stölderna i Storå, Guldsmedshyttan, Lindesberg, Stråssa, Fanthyttan, Löa” och på kort tid har hela 700 personer anslutit sig till nätverket.
UPPDATERAD. Efter årsskiftet öppnade utbildningsminister Anna Ekström upp för att även högstadieelever skall kunna studera hemifrån under rådande pandemi. Trots detta klargjordes för bara en vecka sedan, att det inte var aktuellt med distansundervisning för eleverna på våra tre högstadieskolor i Lindesbergs kommun. Nu har man dock ändrat sig.
Sedan slutet av december har Lindesbergs lasarett stått utan ett café, sedan den tidigare entreprenören bestämde sig för att sluta vid årsskiftet. Under måndagsmorgonen slogs dock dörrarna upp igen, med några välkända ansikten bakom disken, då Frosths Konditori nu tagit över verksamheten.
– Det är jätteroligt, alla har varit väldigt positiva, berättar Lisa Östlund.
Vad kan man tänkas göra en torsdagskväll i dryga tio minusgrader? Frågar man Lindlövens ungdomsledare Mattias Persson och Patrik Larshans är det ett perfekt tillfälle att påbörja en tillverkning av en isbana på Stadsskogsskolans fotbollsplan, som går till ungdomarna.
– Kommunen var jättepositiva till initiativet, säjer Patrik Larshans.