Sara Sporre visar hur man kan skapa ett spöke, och Emma Fägerås pysslar koncentrerat. Foto: Ida Lindkvist
Spöken, pumpalyktor och en ond röd häst
Halloweenpyssel på Lindesbergs Stadsbibliotek lockade många lovlediga barn. Tillsammans vid ett stort bord, under ledning av Halloweensminkade Sara Sporre, fick de släppa lös sina läskiga fantasier och skapa så bäst man orkade.
– Det finns spöken helt säkert till 100%, säger Alma Fägerås, 10 år.
Sara Sporre, vid Kulturkontoret, har fullt upp. Inte en enda plats finns ledig runt det väl tilltagna bordet och alla barn vill vara med och skapa sitt egna Halloweenpyssel. Bordets yta är fullt av piprensare, papper, tomma toarullar, färg och allt som kan tänkas vara bra att ha när dekoration till Halloween ska göras.
– Oj, jag råkade måla på dig, men bara lite, säger Emma Fägerås, 6 år, till Sara.
– Åh nej, jag som har min fintröja på mig. Nejdå, jag skoja bara, det gör ingenting!, svarar Sara skrattande.
Foto: Ida Lindkvist
Barnen som samlats tillverkar pumpalyktor, läskiga spöken, pyntade godispåsar, fladdermöss och allt annat läskigt som man kan tänkas komma på. Nelly Rolin, 4 år, är övertygad om att hennes godispåse alldeles snart kommer att komma till nytta på allra bästa tänkbara sätt.
– På lördag! Då kan man fylla den hur mycket som helst, berättar Nelly nöjt, som även hunnit göra både ett fladdrande spöke och en fladdermus.
Nelly Rolin visar upp sin godispåse. Foto: Ida Lindkvist
Syskonen Emma och Alma Fägerås, 10 år, är här och på varsin sida av bordet pysslar de koncentrerat. Emma räknar upp alla saker som hon hunnit göra den senaste timmen, vilket är ett helt gäng, och på sin stol hänger en vit plastpåse där hon förvarar alla sina alster. Därmed har hon också hunnit avverka alla Saras idéer och får nu skapa efter egen fantasi, vilket inte är något som helst problem.
– Jag håller på att göra en ond , röd häst. Det är roligt det här, men lite svårt och lite allt möjligt, berättar hon samtidigt som penseln med röd vattenfärg jobbar för att täcka den grå, och annars rätt tråkiga, pappersrullen.
Såhär i Halloweentider är det kanske mer aktuellt än annars med spöken och andra skrämmande varelser, vilka vissa tror på, medan andra gör det inte. Men Alma är övertygad om att sådana otäckingar existerar.
– Det finns spöken helt säkert till 100%. Under min säng till exempel finns det spöken, säger Alma.
Alma Fägerås är säker på att det finns spöken. Foto: Ida Lindkvist
Emma håller med sin storasyster, spöken finns absolut och vad de har att göra under sängen är oklart. Men hon spekulerar också i att familjens hem antagligen är bebott av en liten hyresgäst, nämligen en liten tomtenisse som högst troligt är rätt schysst.
– Det finns en liten nisse i vårt hus, men det är svårt att leta reda på honom så jag vet inte hur han ser ut. Men jag tror att han är snäll och han sitter där under sängarna och käkar gröt. Han gissar vad vi önskar oss för något, tror Emma.
– Han kanske är med våra marsvin, det är därför de piper så mycket, tillägger Alma och ser upp från sitt pysslande. Emma lägger huvudet på sned, det ligger nog något i vad storasyster säger.
– Han rider nog på dem, ja, han rider på våra marsvin!, säger Emma bestämt.
Emma Rolin ska göra en ond, röd häst. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...