Sara Sporre visar hur man kan skapa ett spöke, och Emma Fägerås pysslar koncentrerat. Foto: Ida Lindkvist
Spöken, pumpalyktor och en ond röd häst
Halloweenpyssel på Lindesbergs Stadsbibliotek lockade många lovlediga barn. Tillsammans vid ett stort bord, under ledning av Halloweensminkade Sara Sporre, fick de släppa lös sina läskiga fantasier och skapa så bäst man orkade.
– Det finns spöken helt säkert till 100%, säger Alma Fägerås, 10 år.
Sara Sporre, vid Kulturkontoret, har fullt upp. Inte en enda plats finns ledig runt det väl tilltagna bordet och alla barn vill vara med och skapa sitt egna Halloweenpyssel. Bordets yta är fullt av piprensare, papper, tomma toarullar, färg och allt som kan tänkas vara bra att ha när dekoration till Halloween ska göras.
– Oj, jag råkade måla på dig, men bara lite, säger Emma Fägerås, 6 år, till Sara.
– Åh nej, jag som har min fintröja på mig. Nejdå, jag skoja bara, det gör ingenting!, svarar Sara skrattande.
Foto: Ida Lindkvist
Barnen som samlats tillverkar pumpalyktor, läskiga spöken, pyntade godispåsar, fladdermöss och allt annat läskigt som man kan tänkas komma på. Nelly Rolin, 4 år, är övertygad om att hennes godispåse alldeles snart kommer att komma till nytta på allra bästa tänkbara sätt.
– På lördag! Då kan man fylla den hur mycket som helst, berättar Nelly nöjt, som även hunnit göra både ett fladdrande spöke och en fladdermus.
Nelly Rolin visar upp sin godispåse. Foto: Ida Lindkvist
Syskonen Emma och Alma Fägerås, 10 år, är här och på varsin sida av bordet pysslar de koncentrerat. Emma räknar upp alla saker som hon hunnit göra den senaste timmen, vilket är ett helt gäng, och på sin stol hänger en vit plastpåse där hon förvarar alla sina alster. Därmed har hon också hunnit avverka alla Saras idéer och får nu skapa efter egen fantasi, vilket inte är något som helst problem.
– Jag håller på att göra en ond , röd häst. Det är roligt det här, men lite svårt och lite allt möjligt, berättar hon samtidigt som penseln med röd vattenfärg jobbar för att täcka den grå, och annars rätt tråkiga, pappersrullen.
Såhär i Halloweentider är det kanske mer aktuellt än annars med spöken och andra skrämmande varelser, vilka vissa tror på, medan andra gör det inte. Men Alma är övertygad om att sådana otäckingar existerar.
– Det finns spöken helt säkert till 100%. Under min säng till exempel finns det spöken, säger Alma.
Alma Fägerås är säker på att det finns spöken. Foto: Ida Lindkvist
Emma håller med sin storasyster, spöken finns absolut och vad de har att göra under sängen är oklart. Men hon spekulerar också i att familjens hem antagligen är bebott av en liten hyresgäst, nämligen en liten tomtenisse som högst troligt är rätt schysst.
– Det finns en liten nisse i vårt hus, men det är svårt att leta reda på honom så jag vet inte hur han ser ut. Men jag tror att han är snäll och han sitter där under sängarna och käkar gröt. Han gissar vad vi önskar oss för något, tror Emma.
– Han kanske är med våra marsvin, det är därför de piper så mycket, tillägger Alma och ser upp från sitt pysslande. Emma lägger huvudet på sned, det ligger nog något i vad storasyster säger.
– Han rider nog på dem, ja, han rider på våra marsvin!, säger Emma bestämt.
Emma Rolin ska göra en ond, röd häst. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
FotoFredag: Glad Midsommar!
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag ...
Så var kommunens första Demokratikväll
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillf...
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.