Sara Sporre visar hur man kan skapa ett spöke, och Emma Fägerås pysslar koncentrerat. Foto: Ida Lindkvist
Spöken, pumpalyktor och en ond röd häst
Halloweenpyssel på Lindesbergs Stadsbibliotek lockade många lovlediga barn. Tillsammans vid ett stort bord, under ledning av Halloweensminkade Sara Sporre, fick de släppa lös sina läskiga fantasier och skapa så bäst man orkade.
– Det finns spöken helt säkert till 100%, säger Alma Fägerås, 10 år.
Annons
Sara Sporre, vid Kulturkontoret, har fullt upp. Inte en enda plats finns ledig runt det väl tilltagna bordet och alla barn vill vara med och skapa sitt egna Halloweenpyssel. Bordets yta är fullt av piprensare, papper, tomma toarullar, färg och allt som kan tänkas vara bra att ha när dekoration till Halloween ska göras.
– Oj, jag råkade måla på dig, men bara lite, säger Emma Fägerås, 6 år, till Sara.
– Åh nej, jag som har min fintröja på mig. Nejdå, jag skoja bara, det gör ingenting!, svarar Sara skrattande.
Foto: Ida Lindkvist
Barnen som samlats tillverkar pumpalyktor, läskiga spöken, pyntade godispåsar, fladdermöss och allt annat läskigt som man kan tänkas komma på. Nelly Rolin, 4 år, är övertygad om att hennes godispåse alldeles snart kommer att komma till nytta på allra bästa tänkbara sätt.
– På lördag! Då kan man fylla den hur mycket som helst, berättar Nelly nöjt, som även hunnit göra både ett fladdrande spöke och en fladdermus.
Nelly Rolin visar upp sin godispåse. Foto: Ida Lindkvist
Syskonen Emma och Alma Fägerås, 10 år, är här och på varsin sida av bordet pysslar de koncentrerat. Emma räknar upp alla saker som hon hunnit göra den senaste timmen, vilket är ett helt gäng, och på sin stol hänger en vit plastpåse där hon förvarar alla sina alster. Därmed har hon också hunnit avverka alla Saras idéer och får nu skapa efter egen fantasi, vilket inte är något som helst problem.
– Jag håller på att göra en ond , röd häst. Det är roligt det här, men lite svårt och lite allt möjligt, berättar hon samtidigt som penseln med röd vattenfärg jobbar för att täcka den grå, och annars rätt tråkiga, pappersrullen.
Såhär i Halloweentider är det kanske mer aktuellt än annars med spöken och andra skrämmande varelser, vilka vissa tror på, medan andra gör det inte. Men Alma är övertygad om att sådana otäckingar existerar.
– Det finns spöken helt säkert till 100%. Under min säng till exempel finns det spöken, säger Alma.
Alma Fägerås är säker på att det finns spöken. Foto: Ida Lindkvist
Emma håller med sin storasyster, spöken finns absolut och vad de har att göra under sängen är oklart. Men hon spekulerar också i att familjens hem antagligen är bebott av en liten hyresgäst, nämligen en liten tomtenisse som högst troligt är rätt schysst.
– Det finns en liten nisse i vårt hus, men det är svårt att leta reda på honom så jag vet inte hur han ser ut. Men jag tror att han är snäll och han sitter där under sängarna och käkar gröt. Han gissar vad vi önskar oss för något, tror Emma.
– Han kanske är med våra marsvin, det är därför de piper så mycket, tillägger Alma och ser upp från sitt pysslande. Emma lägger huvudet på sned, det ligger nog något i vad storasyster säger.
– Han rider nog på dem, ja, han rider på våra marsvin!, säger Emma bestämt.
Emma Rolin ska göra en ond, röd häst. Foto: Ida Lindkvist
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF ...
Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik ...
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
SOS Alarm varnar för falska sms om dödsfall
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades ...