Sara Sporre visar hur man kan skapa ett spöke, och Emma Fägerås pysslar koncentrerat. Foto: Ida Lindkvist
Spöken, pumpalyktor och en ond röd häst
Halloweenpyssel på Lindesbergs Stadsbibliotek lockade många lovlediga barn. Tillsammans vid ett stort bord, under ledning av Halloweensminkade Sara Sporre, fick de släppa lös sina läskiga fantasier och skapa så bäst man orkade.
– Det finns spöken helt säkert till 100%, säger Alma Fägerås, 10 år.
Sara Sporre, vid Kulturkontoret, har fullt upp. Inte en enda plats finns ledig runt det väl tilltagna bordet och alla barn vill vara med och skapa sitt egna Halloweenpyssel. Bordets yta är fullt av piprensare, papper, tomma toarullar, färg och allt som kan tänkas vara bra att ha när dekoration till Halloween ska göras.
– Oj, jag råkade måla på dig, men bara lite, säger Emma Fägerås, 6 år, till Sara.
– Åh nej, jag som har min fintröja på mig. Nejdå, jag skoja bara, det gör ingenting!, svarar Sara skrattande.
Foto: Ida Lindkvist
Barnen som samlats tillverkar pumpalyktor, läskiga spöken, pyntade godispåsar, fladdermöss och allt annat läskigt som man kan tänkas komma på. Nelly Rolin, 4 år, är övertygad om att hennes godispåse alldeles snart kommer att komma till nytta på allra bästa tänkbara sätt.
– På lördag! Då kan man fylla den hur mycket som helst, berättar Nelly nöjt, som även hunnit göra både ett fladdrande spöke och en fladdermus.
Nelly Rolin visar upp sin godispåse. Foto: Ida Lindkvist
Syskonen Emma och Alma Fägerås, 10 år, är här och på varsin sida av bordet pysslar de koncentrerat. Emma räknar upp alla saker som hon hunnit göra den senaste timmen, vilket är ett helt gäng, och på sin stol hänger en vit plastpåse där hon förvarar alla sina alster. Därmed har hon också hunnit avverka alla Saras idéer och får nu skapa efter egen fantasi, vilket inte är något som helst problem.
– Jag håller på att göra en ond , röd häst. Det är roligt det här, men lite svårt och lite allt möjligt, berättar hon samtidigt som penseln med röd vattenfärg jobbar för att täcka den grå, och annars rätt tråkiga, pappersrullen.
Såhär i Halloweentider är det kanske mer aktuellt än annars med spöken och andra skrämmande varelser, vilka vissa tror på, medan andra gör det inte. Men Alma är övertygad om att sådana otäckingar existerar.
– Det finns spöken helt säkert till 100%. Under min säng till exempel finns det spöken, säger Alma.
Alma Fägerås är säker på att det finns spöken. Foto: Ida Lindkvist
Emma håller med sin storasyster, spöken finns absolut och vad de har att göra under sängen är oklart. Men hon spekulerar också i att familjens hem antagligen är bebott av en liten hyresgäst, nämligen en liten tomtenisse som högst troligt är rätt schysst.
– Det finns en liten nisse i vårt hus, men det är svårt att leta reda på honom så jag vet inte hur han ser ut. Men jag tror att han är snäll och han sitter där under sängarna och käkar gröt. Han gissar vad vi önskar oss för något, tror Emma.
– Han kanske är med våra marsvin, det är därför de piper så mycket, tillägger Alma och ser upp från sitt pysslande. Emma lägger huvudet på sned, det ligger nog något i vad storasyster säger.
– Han rider nog på dem, ja, han rider på våra marsvin!, säger Emma bestämt.
Emma Rolin ska göra en ond, röd häst. Foto: Ida Lindkvist
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.
FotoFredag: Svamptider
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp...
Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på ...
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Många incidenter även i Lindesbergs kommun
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som fö...