Antalet bygglovsansökningar förväntas öka rejält i år. Detta med anledning av flera ”lättnader” för den som funderar på att bygga om där hemma – eller bygga nytt. Orsakerna är ROT-avdraget och nu senast en ny lagstiftning för strandskyddet. Och på Stadsarkitektkontoret ser man nu fram emot den nya lagstiftningen som förväntas komma i vår.-För vår del med alla våra sjöar och vattendrag, är det naturligtvis en guldgruva. Men det innebär inte att man kan bygga precis vartsomhelst. Det är lite fel att kalla det fritt fram, förklarar stadsarkitekt Per Granlund.
Lättnader i strandskyddet innebär inte att man kan peka på kartan och säga ”ge mig”. Men det kommer ändå att bli väldigt många nya drömlägen att bygga på. Det tror i alla fall Per Granlund som är stadsarkitekt i Lindesberg.
Just nu sitter han och skriver ihop lite sammanfattande information gällande strandskyddet för publicering på kommunens hemsida under nästa vecka. Under våren kommer även en översiktsplan arbetas fram i ärendet.
-Vi ser fram emot att förslaget klubbas, så att vi kan få klarhet i vad den nya lagen verkligen innebär. Då kan vi nämligen sätta igång med den planerade översiktsplanen, säger Per Granlund.
Översiktsplanen skall ses som ett underlag i vilket man lättare kan hantera de ärenden som inkommer.
Strandskyddet är allmänhetens garanti för tillgänglighet vid våra vattendrag. Bara för att lagen skrivs om, så innebär inte det att man hindrar allmänheten att vistas i naturen.
-För det här innebär ju inte att det blir helt fritt fram. Det blir visserligen mycket lättare för den som önskar bygga, men det får inte ske hur som helst. Vissa orörda områden kanske mår bäst av att vara just orört. Det är ju faktiskt det som är tjusningen med vår natur, poängterar Per.
I första hand ser stadsarkitekten att fler väljer att bygga i sjönära läge på platser där man redan har bebyggelse. Och han ser gärna en rejäl byggboom på sådana platser.
-Vi har ju gott om sommarstugor runt exempelvis Råsvalen och på just sådana ställen tror jag att vi kommer se många fler stugor i framtiden. Jag kan tänka mig att stugbyar med ett 20-tal fritidshus kan utökas med 15-20 stugor. Och många vill ju ha sina stugor just så, med närhet till andra, säger Per.
Vidare poängterar han att vissa kompromisser alltid går att diskutera. I ärenden där byggherren önskar ett läge i direkt anslutning till sjön så kanske denne måste nöja sig med utsikten istället för egen strand med brygga.
-Om vi tittar på Lindessjön som exempel så är Lindesby och Sörlunda just sådana fall. Där vore det olämpligt att bygga alldeles intill strandlinjen eftersom allmänheten då skulle hindras. Men då kanske man kan bygga lite längre ifrån sjön istället men ändå ha en jättehärlig utsikt över sjön.
Antalet bygglovsärenden förutspås bli många fler under 2009 än föregående år. Denna spådom grundas på tre saker:
• ROT-avdrag
• Strandskydd
• Lågkonjunktur.
När snickarens/hantverkarens nota nu har halverats samt att lågkonjunkturen ger ytterligare anledning att förhandla om priset, så kommer många att satsa på rust eller utbyggnad. När dessutom strandskyddslagen skrivs om och öppnar för nybyggnationer blir resultatet tydligt.
-Vi kommer att ha mycket att göra, säger Per med glad röst.
-Redan förra våren, när man började att diskutera det här med strandskyddet, så märkte vi ju direkt av en ökad förfrågan. När lagen nu väl skrivs om, kommer det naturligtvis att ge oss fler ärenden att hantera. Sedan tror jag också många kommer att bygga om eller rusta sina villor med anledning av ROT-avdraget. Därför blir det en hektisk vårsäsong, förklarar han.
Med anledning av denna positiva framtidsutsikt, så uppmanar Per Granlund alla som har planer att bygga något i sommar, att komma in med kompletta bygglovshandlingar senast i maj.
-Annars finns risken att deras ärende inte hinner behandlas innan semestern. Så ju tidigare desto bättre och senaste datum för att vara på den säkra sidan är 22 maj.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket även säkrar Lindlövens elfte hållna nolla, så blev det till slut en tredje plats inför det kommande slutspelet. Det gör att Lindlöven kommer att få slutspelsstrida mot Forshaga IF när slutspelsserien inleds i Lindehov den 13:e mars.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Två gånger i veckan ordnas träffar med fika och aktiviteter i Lindesberg, Frövi och Storå, som en fritidsgård för invånare från 65 år och uppåt.
– Förhoppningen är att skapa en gemenskap som blir höjdpunkten på veckan för kommunens seniorer, säger Elene Jirvelius, processledare för Nära vård på Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.