Stadsarkitekten positiv till ny strandskyddslag

Antalet bygglovsansökningar förväntas öka rejält i år. Detta med anledning av flera ”lättnader” för den som funderar på att bygga om där hemma – eller bygga nytt. Orsakerna är ROT-avdraget och nu senast en ny lagstiftning för strandskyddet. Och på Stadsarkitektkontoret ser man nu fram emot den nya lagstiftningen som förväntas komma i vår.-För vår del med alla våra sjöar och vattendrag, är det naturligtvis en guldgruva. Men det innebär inte att man kan bygga precis vartsomhelst. Det är lite fel att kalla det fritt fram, förklarar stadsarkitekt Per Granlund.

Lättnader i strandskyddet innebär inte att man kan peka på kartan och säga ”ge mig”. Men det kommer ändå att bli väldigt många nya drömlägen att bygga på. Det tror i alla fall Per Granlund som är stadsarkitekt i Lindesberg.
Just nu sitter han och skriver ihop lite sammanfattande information gällande strandskyddet för publicering på kommunens hemsida under nästa vecka. Under våren kommer även en översiktsplan arbetas fram i ärendet.
-Vi ser fram emot att förslaget klubbas, så att vi kan få klarhet i vad den nya lagen verkligen innebär. Då kan vi nämligen sätta igång med den planerade översiktsplanen, säger Per Granlund.
Översiktsplanen skall ses som ett underlag i vilket man lättare kan hantera de ärenden som inkommer.

Strandskyddet är allmänhetens garanti för tillgänglighet vid våra vattendrag. Bara för att lagen skrivs om, så innebär inte det att man hindrar allmänheten att vistas i naturen.
-För det här innebär ju inte att det blir helt fritt fram. Det blir visserligen mycket lättare för den som önskar bygga, men det får inte ske hur som helst. Vissa orörda områden kanske mår bäst av att vara just orört. Det är ju faktiskt det som är tjusningen med vår natur, poängterar Per.
I första hand ser stadsarkitekten att fler väljer att bygga i sjönära läge på platser där man redan har bebyggelse. Och han ser gärna en rejäl byggboom på sådana platser.
-Vi har ju gott om sommarstugor runt exempelvis Råsvalen och på just sådana ställen tror jag att vi kommer se många fler stugor i framtiden. Jag kan tänka mig att stugbyar med ett 20-tal fritidshus kan utökas med 15-20 stugor. Och många vill ju ha sina stugor just så, med närhet till andra, säger Per.

Vidare poängterar han att vissa kompromisser alltid går att diskutera. I ärenden där byggherren önskar ett läge i direkt anslutning till sjön så kanske denne måste nöja sig med utsikten istället för egen strand med brygga.
-Om vi tittar på Lindessjön som exempel så är Lindesby och Sörlunda just sådana fall. Där vore det olämpligt att bygga alldeles intill strandlinjen eftersom allmänheten då skulle hindras. Men då kanske man kan bygga lite längre ifrån sjön istället men ändå ha en jättehärlig utsikt över sjön.

Antalet bygglovsärenden förutspås bli många fler under 2009 än föregående år. Denna spådom grundas på tre saker:
• ROT-avdrag
• Strandskydd
• Lågkonjunktur.
När snickarens/hantverkarens nota nu har halverats samt att lågkonjunkturen ger ytterligare anledning att förhandla om priset, så kommer många att satsa på rust eller utbyggnad. När dessutom strandskyddslagen skrivs om och öppnar för nybyggnationer blir resultatet tydligt.
-Vi kommer att ha mycket att göra, säger Per med glad röst.
-Redan förra våren, när man började att diskutera det här med strandskyddet, så märkte vi ju direkt av en ökad förfrågan. När lagen nu väl skrivs om, kommer det naturligtvis att ge oss fler ärenden att hantera. Sedan tror jag också många kommer att bygga om eller rusta sina villor med anledning av ROT-avdraget. Därför blir det en hektisk vårsäsong, förklarar han.

Med anledning av denna positiva framtidsutsikt, så uppmanar Per Granlund alla som har planer att bygga något i sommar, att komma in med kompletta bygglovshandlingar senast i maj.
-Annars finns risken att deras ärende inte hinner behandlas innan semestern. Så ju tidigare desto bättre och senaste datum för att vara på den säkra sidan är 22 maj.

Publicerad 16 januari 2009 klockan 10:49

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Energikällan

Tillfällig stängning av flera bassänger på Badhuset Energikällan

Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.

19 december 2025 klockan 15:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Ett pärlband av marschaller brann längs Strandpromenaden i onsdags kväll. Foto: Fredrik Norman

350 marschaller brann för Ukraina och Rotarys insamling till landets befolkning

Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.

19 december 2025 klockan 13:07 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: God Jul!

Denna vecka blir det ingen fotokrönika - istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Fallen Rocks invigt: ”Det är ett konstverk men även vår historia”

Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga ...

Vedevågs elever tar upp kampen om skolan: ”Vill få fram vårt ord”

Politikerna har sagt sitt, Vedevågs skola ska stängas permanent från och med ...

Energiklapparna för 2025 är utdelade. Foto: Camilla Lagerman

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.

17 december 2025 klockan 19:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Nu finns Strålande Jul att streama på TV4

Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.

17 december 2025 klockan 15:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Wajihs fina initiativ uppmärksammas av TV4
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomfö...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Rotarys insamling uppe i 110 000 kronor – ikväll tänds Lindesberg igen
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula...
17 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

OpenArt Links länkar samman kommunerna – Lindesberg med i jubileumssatsningen
Örebros sommarutställning OpenArt firar tioårsjubileum och bjuder nu in fem gästkommuner att delta 2026 – och Lindesbergs kommun är en av dessa...
16 december 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Ungdom påkörd på övergångsställe – förare misstänkt för brott

En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.

15 december 2025 klockan 19:44 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Nya avgiftshöjningar väntar – så mycket höjer Linde energi elnätsavgifterna

Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.

15 december 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Rusning efter capricebiljetter – snudd på slutsålt

För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören...

Konstverket ”Fallen Rocks” invigs i Lindesberg

Torsdagen den 18 december klockan 14.00 sker den officiella invigningen av Lindesbergs senaste konstverk, ...

Två till sjukhus efter brand i villa i natt

Natten till måndag larmades räddningstjänsten till Spannarboda i östra kommundelen med anledning av en ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Motorburet Luciatåg spred ljus i Frövi

Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, ...

FotoFredag: På jakt efter tomtetåget i Nora

Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men s...

Malin Dahl prisades för sitt arbete med film i Örebro län

Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en hö...

Man i 35-årsåldern dömd för misshandel och barnfridsbrott

Den man i 35-årsåldern som anhölls i september, misstänkt för misshandel och barnfridsbrott, ...

Lindesbergs äldre förtjänar trygghetsboenden nu!

INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommun står inför en demografisk förändring som inte längre kan ignoreras...

Solsting presenterar komplett line-up – Mimikry huvudakt

Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala ...

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Grillköket gör det igen – skänker julmat till behövande
För sjätte året i rad delar Grillköket i Lindesberg ut gratis julmat till ortsbor som av olika anledningar är i behov av ett mål mat och lite ...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Hovrätten skärper straffet för 40-årig man – döms till tre års fängelse
I februari föll tingsrättens dom mot en 40-årig man, hemmahörande i Lindesberg, där han dömdes till fängelse i 1 år och 3 månader. Mannen dö...
10 december 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Behåll Vedevågsskolan – kommunen har allt att vinna och barnen mest av alla
INSÄNDARE/DEBATT: Vedevågsskolans framtid hänger i luften – trots att den kompletterande utredning som Barn- och utbildningsförvaltningen ...
10 december 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-12-09

2025-12-09

2025-12-09

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-08

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-05

2025-12-21 05:51