Stadsarkitekten positiv till ny strandskyddslag

Antalet bygglovsansökningar förväntas öka rejält i år. Detta med anledning av flera ”lättnader” för den som funderar på att bygga om där hemma – eller bygga nytt. Orsakerna är ROT-avdraget och nu senast en ny lagstiftning för strandskyddet. Och på Stadsarkitektkontoret ser man nu fram emot den nya lagstiftningen som förväntas komma i vår.-För vår del med alla våra sjöar och vattendrag, är det naturligtvis en guldgruva. Men det innebär inte att man kan bygga precis vartsomhelst. Det är lite fel att kalla det fritt fram, förklarar stadsarkitekt Per Granlund.

Lättnader i strandskyddet innebär inte att man kan peka på kartan och säga ”ge mig”. Men det kommer ändå att bli väldigt många nya drömlägen att bygga på. Det tror i alla fall Per Granlund som är stadsarkitekt i Lindesberg.
Just nu sitter han och skriver ihop lite sammanfattande information gällande strandskyddet för publicering på kommunens hemsida under nästa vecka. Under våren kommer även en översiktsplan arbetas fram i ärendet.
-Vi ser fram emot att förslaget klubbas, så att vi kan få klarhet i vad den nya lagen verkligen innebär. Då kan vi nämligen sätta igång med den planerade översiktsplanen, säger Per Granlund.
Översiktsplanen skall ses som ett underlag i vilket man lättare kan hantera de ärenden som inkommer.

Strandskyddet är allmänhetens garanti för tillgänglighet vid våra vattendrag. Bara för att lagen skrivs om, så innebär inte det att man hindrar allmänheten att vistas i naturen.
-För det här innebär ju inte att det blir helt fritt fram. Det blir visserligen mycket lättare för den som önskar bygga, men det får inte ske hur som helst. Vissa orörda områden kanske mår bäst av att vara just orört. Det är ju faktiskt det som är tjusningen med vår natur, poängterar Per.
I första hand ser stadsarkitekten att fler väljer att bygga i sjönära läge på platser där man redan har bebyggelse. Och han ser gärna en rejäl byggboom på sådana platser.
-Vi har ju gott om sommarstugor runt exempelvis Råsvalen och på just sådana ställen tror jag att vi kommer se många fler stugor i framtiden. Jag kan tänka mig att stugbyar med ett 20-tal fritidshus kan utökas med 15-20 stugor. Och många vill ju ha sina stugor just så, med närhet till andra, säger Per.

Vidare poängterar han att vissa kompromisser alltid går att diskutera. I ärenden där byggherren önskar ett läge i direkt anslutning till sjön så kanske denne måste nöja sig med utsikten istället för egen strand med brygga.
-Om vi tittar på Lindessjön som exempel så är Lindesby och Sörlunda just sådana fall. Där vore det olämpligt att bygga alldeles intill strandlinjen eftersom allmänheten då skulle hindras. Men då kanske man kan bygga lite längre ifrån sjön istället men ändå ha en jättehärlig utsikt över sjön.

Antalet bygglovsärenden förutspås bli många fler under 2009 än föregående år. Denna spådom grundas på tre saker:
• ROT-avdrag
• Strandskydd
• Lågkonjunktur.
När snickarens/hantverkarens nota nu har halverats samt att lågkonjunkturen ger ytterligare anledning att förhandla om priset, så kommer många att satsa på rust eller utbyggnad. När dessutom strandskyddslagen skrivs om och öppnar för nybyggnationer blir resultatet tydligt.
-Vi kommer att ha mycket att göra, säger Per med glad röst.
-Redan förra våren, när man började att diskutera det här med strandskyddet, så märkte vi ju direkt av en ökad förfrågan. När lagen nu väl skrivs om, kommer det naturligtvis att ge oss fler ärenden att hantera. Sedan tror jag också många kommer att bygga om eller rusta sina villor med anledning av ROT-avdraget. Därför blir det en hektisk vårsäsong, förklarar han.

Med anledning av denna positiva framtidsutsikt, så uppmanar Per Granlund alla som har planer att bygga något i sommar, att komma in med kompletta bygglovshandlingar senast i maj.
-Annars finns risken att deras ärende inte hinner behandlas innan semestern. Så ju tidigare desto bättre och senaste datum för att vara på den säkra sidan är 22 maj.

Publicerad 16 januari 2009 klockan 10:49

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Pressbild Jem & Fix

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.

2 oktober 2026 klockan 14:01 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!

2 oktober 2026 klockan 15:31 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Auri Andersson/Statens institutionsstyrelse.

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss

Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.

29 september 2026 klockan 15:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med nä...
28 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fastigheten Sandtröms är belägen på Banvägen i centrala Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Beslutet: Sandströms säljs

Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

28 september 2026 klockan 13:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stämningen på topp när Lindemarken gick av staplen

Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

Nu är alla röster i länet räknade

I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län ...

Elias Andersson kommer denna säsong att få bära passet som A-tränare för LIF Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnöret mot det vassa IFK Ystad HK. På söndag inleds en ny säsong inom Handbollsettan där LIF Lindesberg kommer med nya hungriga ungdomar och en ny huvudtränare som vill visa upp den rekordunga spelartruppen inför hemmapubliken.
– Jag tycker ändå att det känns bra, säger Elias Andersson.

25 september 2026 klockan 11:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Svamptider

FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och...

Se när skolbarnen blev pizzabagare för en dag

Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen ...

Elever överlämnade eget medborgarförslag till Bodman

Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför best...

M påstås verka för S-styre – slår ifrån sig kritiken

Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart...

Anders Persson (LPO) utreds – lämnade valsedlar på arbetstid med elever

UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, ...

Löven laddar för Lindemarken

Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över ...

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en ö...
22 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han ...
21 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-18

2026-09-17

2026-09-17

2026-09-16

2026-09-16

2026-09-15

2026-09-15

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-14

2026-09-13

2026-10-02 20:52