Adrian Andersson från Lindesberg tävlar om en plats i finalen av Sveriges starkaste man. Foto: Camilla Lagerman
Stark insats tog Adrian till Arnold Strongman Classic i USA
Lördagen den 24 augusti gör ett femtontal starka män upp i den sista kvaltävlingen till Sveriges starkaste man. Platsen är Lindesbergs Träningscenter, där arrangören, Adrian Andersson, själv kommer finnas med i startfältet. Dessutom har han, som enda europé, kvalat in till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA.
– De ska bli riktigt spännande, säger han.
När LindeNytt träffar Adrian Andersson är han nyligen hemkommen från Mexiko, där han vann en kvaltävling till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA. Som första europé att någonsin ställa upp i kvaltävlingen inte bara vann han, utan han blir även den enda tävlanden från Europa att kvala in.
– Det var första gången jag tävlade i min nya viktklass, -120 kilo. Jag har tävlat mycket internationellt förut, och jag ser själva resan som en upplevelse i sig. Så de första nätterna bodde jag på hotell, men de sista bodde jag hos arrangören och hans familj. Det var jätteroligt att få komma in i deras liv på ett annat sätt, och i december kommer de över hit och hälsar på. Men det är fortfarande Google Translate som gäller när vi kommunicerar, skrattar han.
Adrian visar hur grenen stock går till. Foto: Camilla Lagerman
Just nu laddar Adrian upp inför den sista av tre kvaltävlingar till Sveriges starkaste man, som går av stapeln i Lindesberg den 24 augusti. I den stora finalen som avgörs senare i höst slåss de nio bästa om den åtråvärda titeln.
– Förra året hade jag problem med ett diskbråck, så jag har sett det här året som lite av en chans att komma tillbaka. Jag körde den första kvaltävlingen som gick i Kiruna tidigare i år, men den gick inte så bra. Kroppen kändes inte helt bra, men jag är ändå nöjd att jag ställde upp. Nu börjar kroppen kännas bättre, men jag förväntar mig inte att komma på pallen, berättar han.
Den sista kvaltävlingen, som Adrian arrangerar tillsammans med Lindesbergs Träningscenter, kommer att avgöras i sex olika grenar. Ett femtontal urstarka män kommer genomföra marklyft, truck pull, stock, frame walk, bag toss och de klassiska atlasstenarna.
– Det här är ju lite av en showmansport, det brukar vara riktigt kul för publiken, så jag tror det kommer bli bra drag, avslutar Adrian.
Tävlingen går av stapeln vid Lindesbergs Träningscenter den 24 augusti, men start klockan 12.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Karzan Kader med en äkta och en falsk sedel. Ser du vilken som är äkta? Foto: Camilla Lagerman
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Låt dem inte lura dig igen
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vå...
Folkfest under Vårmönstringens cruising
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen ...