Adrian Andersson från Lindesberg tävlar om en plats i finalen av Sveriges starkaste man. Foto: Camilla Lagerman
Stark insats tog Adrian till Arnold Strongman Classic i USA
Lördagen den 24 augusti gör ett femtontal starka män upp i den sista kvaltävlingen till Sveriges starkaste man. Platsen är Lindesbergs Träningscenter, där arrangören, Adrian Andersson, själv kommer finnas med i startfältet. Dessutom har han, som enda europé, kvalat in till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA.
– De ska bli riktigt spännande, säger han.
När LindeNytt träffar Adrian Andersson är han nyligen hemkommen från Mexiko, där han vann en kvaltävling till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA. Som första europé att någonsin ställa upp i kvaltävlingen inte bara vann han, utan han blir även den enda tävlanden från Europa att kvala in.
– Det var första gången jag tävlade i min nya viktklass, -120 kilo. Jag har tävlat mycket internationellt förut, och jag ser själva resan som en upplevelse i sig. Så de första nätterna bodde jag på hotell, men de sista bodde jag hos arrangören och hans familj. Det var jätteroligt att få komma in i deras liv på ett annat sätt, och i december kommer de över hit och hälsar på. Men det är fortfarande Google Translate som gäller när vi kommunicerar, skrattar han.
Adrian visar hur grenen stock går till. Foto: Camilla Lagerman
Just nu laddar Adrian upp inför den sista av tre kvaltävlingar till Sveriges starkaste man, som går av stapeln i Lindesberg den 24 augusti. I den stora finalen som avgörs senare i höst slåss de nio bästa om den åtråvärda titeln.
– Förra året hade jag problem med ett diskbråck, så jag har sett det här året som lite av en chans att komma tillbaka. Jag körde den första kvaltävlingen som gick i Kiruna tidigare i år, men den gick inte så bra. Kroppen kändes inte helt bra, men jag är ändå nöjd att jag ställde upp. Nu börjar kroppen kännas bättre, men jag förväntar mig inte att komma på pallen, berättar han.
Den sista kvaltävlingen, som Adrian arrangerar tillsammans med Lindesbergs Träningscenter, kommer att avgöras i sex olika grenar. Ett femtontal urstarka män kommer genomföra marklyft, truck pull, stock, frame walk, bag toss och de klassiska atlasstenarna.
– Det här är ju lite av en showmansport, det brukar vara riktigt kul för publiken, så jag tror det kommer bli bra drag, avslutar Adrian.
Tävlingen går av stapeln vid Lindesbergs Träningscenter den 24 augusti, men start klockan 12.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.