Adrian Andersson från Lindesberg tävlar om en plats i finalen av Sveriges starkaste man. Foto: Camilla Lagerman
Stark insats tog Adrian till Arnold Strongman Classic i USA
Lördagen den 24 augusti gör ett femtontal starka män upp i den sista kvaltävlingen till Sveriges starkaste man. Platsen är Lindesbergs Träningscenter, där arrangören, Adrian Andersson, själv kommer finnas med i startfältet. Dessutom har han, som enda europé, kvalat in till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA.
– De ska bli riktigt spännande, säger han.
När LindeNytt träffar Adrian Andersson är han nyligen hemkommen från Mexiko, där han vann en kvaltävling till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA. Som första europé att någonsin ställa upp i kvaltävlingen inte bara vann han, utan han blir även den enda tävlanden från Europa att kvala in.
– Det var första gången jag tävlade i min nya viktklass, -120 kilo. Jag har tävlat mycket internationellt förut, och jag ser själva resan som en upplevelse i sig. Så de första nätterna bodde jag på hotell, men de sista bodde jag hos arrangören och hans familj. Det var jätteroligt att få komma in i deras liv på ett annat sätt, och i december kommer de över hit och hälsar på. Men det är fortfarande Google Translate som gäller när vi kommunicerar, skrattar han.
Adrian visar hur grenen stock går till. Foto: Camilla Lagerman
Just nu laddar Adrian upp inför den sista av tre kvaltävlingar till Sveriges starkaste man, som går av stapeln i Lindesberg den 24 augusti. I den stora finalen som avgörs senare i höst slåss de nio bästa om den åtråvärda titeln.
– Förra året hade jag problem med ett diskbråck, så jag har sett det här året som lite av en chans att komma tillbaka. Jag körde den första kvaltävlingen som gick i Kiruna tidigare i år, men den gick inte så bra. Kroppen kändes inte helt bra, men jag är ändå nöjd att jag ställde upp. Nu börjar kroppen kännas bättre, men jag förväntar mig inte att komma på pallen, berättar han.
Den sista kvaltävlingen, som Adrian arrangerar tillsammans med Lindesbergs Träningscenter, kommer att avgöras i sex olika grenar. Ett femtontal urstarka män kommer genomföra marklyft, truck pull, stock, frame walk, bag toss och de klassiska atlasstenarna.
– Det här är ju lite av en showmansport, det brukar vara riktigt kul för publiken, så jag tror det kommer bli bra drag, avslutar Adrian.
Tävlingen går av stapeln vid Lindesbergs Träningscenter den 24 augusti, men start klockan 12.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.
Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.