Adrian Andersson från Lindesberg tävlar om en plats i finalen av Sveriges starkaste man. Foto: Camilla Lagerman
Stark insats tog Adrian till Arnold Strongman Classic i USA
Lördagen den 24 augusti gör ett femtontal starka män upp i den sista kvaltävlingen till Sveriges starkaste man. Platsen är Lindesbergs Träningscenter, där arrangören, Adrian Andersson, själv kommer finnas med i startfältet. Dessutom har han, som enda europé, kvalat in till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA.
– De ska bli riktigt spännande, säger han.
När LindeNytt träffar Adrian Andersson är han nyligen hemkommen från Mexiko, där han vann en kvaltävling till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA. Som första europé att någonsin ställa upp i kvaltävlingen inte bara vann han, utan han blir även den enda tävlanden från Europa att kvala in.
– Det var första gången jag tävlade i min nya viktklass, -120 kilo. Jag har tävlat mycket internationellt förut, och jag ser själva resan som en upplevelse i sig. Så de första nätterna bodde jag på hotell, men de sista bodde jag hos arrangören och hans familj. Det var jätteroligt att få komma in i deras liv på ett annat sätt, och i december kommer de över hit och hälsar på. Men det är fortfarande Google Translate som gäller när vi kommunicerar, skrattar han.
Adrian visar hur grenen stock går till. Foto: Camilla Lagerman
Just nu laddar Adrian upp inför den sista av tre kvaltävlingar till Sveriges starkaste man, som går av stapeln i Lindesberg den 24 augusti. I den stora finalen som avgörs senare i höst slåss de nio bästa om den åtråvärda titeln.
– Förra året hade jag problem med ett diskbråck, så jag har sett det här året som lite av en chans att komma tillbaka. Jag körde den första kvaltävlingen som gick i Kiruna tidigare i år, men den gick inte så bra. Kroppen kändes inte helt bra, men jag är ändå nöjd att jag ställde upp. Nu börjar kroppen kännas bättre, men jag förväntar mig inte att komma på pallen, berättar han.
Den sista kvaltävlingen, som Adrian arrangerar tillsammans med Lindesbergs Träningscenter, kommer att avgöras i sex olika grenar. Ett femtontal urstarka män kommer genomföra marklyft, truck pull, stock, frame walk, bag toss och de klassiska atlasstenarna.
– Det här är ju lite av en showmansport, det brukar vara riktigt kul för publiken, så jag tror det kommer bli bra drag, avslutar Adrian.
Tävlingen går av stapeln vid Lindesbergs Träningscenter den 24 augusti, men start klockan 12.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om hela landet fylls med människor som lägger sin röst på det, eller de, partier man helst vill se vid rodret. LindeNytt vill gärna ta del av ert valvakande, oavsett om man är politiskt engagerad eller inte. Maila in era bilder under valdagen och kvällen, tillsammans med en kort text. Maila till: info@lindenytt.com
REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.
11 september 2026 klockan 14:22 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Riktningen måste synas i varje beslut
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala...