Adrian Andersson från Lindesberg tävlar om en plats i finalen av Sveriges starkaste man. Foto: Camilla Lagerman
Stark insats tog Adrian till Arnold Strongman Classic i USA
Lördagen den 24 augusti gör ett femtontal starka män upp i den sista kvaltävlingen till Sveriges starkaste man. Platsen är Lindesbergs Träningscenter, där arrangören, Adrian Andersson, själv kommer finnas med i startfältet. Dessutom har han, som enda europé, kvalat in till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA.
– De ska bli riktigt spännande, säger han.
När LindeNytt träffar Adrian Andersson är han nyligen hemkommen från Mexiko, där han vann en kvaltävling till den legendariska tävlingen Arnold Strongman Classic i USA. Som första europé att någonsin ställa upp i kvaltävlingen inte bara vann han, utan han blir även den enda tävlanden från Europa att kvala in.
– Det var första gången jag tävlade i min nya viktklass, -120 kilo. Jag har tävlat mycket internationellt förut, och jag ser själva resan som en upplevelse i sig. Så de första nätterna bodde jag på hotell, men de sista bodde jag hos arrangören och hans familj. Det var jätteroligt att få komma in i deras liv på ett annat sätt, och i december kommer de över hit och hälsar på. Men det är fortfarande Google Translate som gäller när vi kommunicerar, skrattar han.
Adrian visar hur grenen stock går till. Foto: Camilla Lagerman
Just nu laddar Adrian upp inför den sista av tre kvaltävlingar till Sveriges starkaste man, som går av stapeln i Lindesberg den 24 augusti. I den stora finalen som avgörs senare i höst slåss de nio bästa om den åtråvärda titeln.
– Förra året hade jag problem med ett diskbråck, så jag har sett det här året som lite av en chans att komma tillbaka. Jag körde den första kvaltävlingen som gick i Kiruna tidigare i år, men den gick inte så bra. Kroppen kändes inte helt bra, men jag är ändå nöjd att jag ställde upp. Nu börjar kroppen kännas bättre, men jag förväntar mig inte att komma på pallen, berättar han.
Den sista kvaltävlingen, som Adrian arrangerar tillsammans med Lindesbergs Träningscenter, kommer att avgöras i sex olika grenar. Ett femtontal urstarka män kommer genomföra marklyft, truck pull, stock, frame walk, bag toss och de klassiska atlasstenarna.
– Det här är ju lite av en showmansport, det brukar vara riktigt kul för publiken, så jag tror det kommer bli bra drag, avslutar Adrian.
Tävlingen går av stapeln vid Lindesbergs Träningscenter den 24 augusti, men start klockan 12.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
Hur styret för Region Örebro län kommer att se ut de kommande fyra åren är ännu inte klart – förhandlingar pågår fortfarande. I ett inlägg på sociala medier kommenterar Örebropartiet det politiska läget och riktar kritik mot bland annat Moderaterna, som påstås vilja kroka arm med Socialdemokraterna. Ledamot Conny Ärlerud håller inte med om bilden som målas upp.
– Nej, vi har inte alls sagt att vi ska gå ihop med Socialdemokraterna i dagsläget, kommenterar Ärlerud.
Löven laddar för Lindemarken
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar...
Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen f...
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.