Ikväll bjöd kommunen in allmänheten till information om HVB-boenden, ett ämne som framkallade mycket känslor. Det var inte några glada toner i församlingshemmet, och åsikterna var minst sagt delade.
– Orsaken till att vi behöver HVB-hem är att vi har åtaganden att sköta. Det finns beslut på att vi ska ta emot 120 ensamkommande flyktingbarn, inledde kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) kvällens möte i församlingshemmet i syfte att prata om HVB-boenden.
Lindesbergs kommun tvingade placera 30 ensamkommande flyktingbarn i Åkerby, i Nora, men med avsikt att ta de åter till Lindesberg. För att kunna genomföra det har man flera alternativ. Familjehem och HVB-hem är två av dessa. Och just precis har ett HVB-hem i modulform upprättats på Bodgatan. Där ska 20-25 barn och ungdomar rymmas. Man kommer att ha personal där dygnet runt, varav två stycken på natten.
När informationen getts får de många åhörarna möjlighet att ställa frågor.
– Det kan ju inte vara gjutet i sten att Lindesberg ska ta emot alla människor? Vad kostar det egentligen?, undrar en man i publiken.
– Det betalas med statliga medel, svarar Irja (S).
– Jag vill inte ha en skattehöjning på två, tre kronor. Så vem ska stå för det?, replikerar mannen.
– Det är ju meningen att de ska komma in i samhället, menar Irja.
Missnöjet fortsätter att hagla tills en annan man i massan ber om ordet.
– Jag är här i egenskap av skattebetalare och lindebo. Du säger att vi ska betala två, tre kronor mer i skatt och det har vi fan i mig råd med! När folk är i nöd hjälper man till! Det är min förbannade medmänskliga skyldighet att hjälpa till!
Utlägget efterföljs av spridda skurar applåder. En annan man ber om replik på det som just sagts.
– Visst har vi råd. Men det är inte problemet. Vi har till exempel nedskräpningen i stan som har fördubblats. Undrar om det har någon koppling…! Då kan väl du plocka skräp på morgnarna, för det har du ju råd med!
En kvinna berättar att hon hört talas om olika incidenter. Hur äldre inte längre törs gå in på ICA för att handla, eller yngre tjejer som blivit ofredade på badhuset.
– Ni kan ju inte sitta på era arslen på kontoret och tro att allt är frid och fröjd, ryter hon i år politikerna och tjänstemännen.
– 120 personer är mycket att ta in till den här lilla kommunen, och jag antar att när de är 18 år behöver de egen lägenhet. Det finns faktiskt några problem, man kan inte bara vara positiv, säger Inger Karlsson.
– Platsen är illa vald. Pensionärer vill få bo mellan broarna. Så varför har ni enats om just denna platsen?, undrar någon annan.
– Eftersom det varit byggnad där innan så finns det redan el, vatten och ledningar där, förklarar Irja.
– Det retar folk att de fått den platsen. Det är redan ordningsvakter där, får Irja till svar.
– Tyvärr så är det så i samhället nu att det finns de som bränner ner modulhus, poängterar Irja.
Diskussionen fortsätter, frågorna är många och skepsisen enorm.
– Om vi hade färre flyktingar här, skulle vi inte ha någon brottslighet då?, protesterar en man.
Den sista att få ordet för kvällen är Nafih Mawlod (S). Nafih berättar om när han tvingades fly hit, hur han önskade en bra och trygg framtid för sina barn.
– Bli inte rädda, vi är alla människor!, avslutar Nafih.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.