Besim Celik och Wicktoria Holgersson håller i spakarna. Foto: Fredrik Norman

Starka krafter bakom ny krog

Bellman är död. Död är också Lasse-Maja, men sistnämnde får nytt liv i stadens nya krog. Två betydligt mer levande individer är Besim Celik och Wicktoria Holgersson som kommer att dra i spakarna när man öppnar i veckoslutet när det forna Bistro Bellman blir Lasse-Maja Bar & Kök.

168 år efter sin död får en av landets mest udda tjuvar en krog uppkallad efter sig i Lindesberg. På fredag öppnar Lasse-Maja Bar & Kök. Med bara dagar kvar till premiären, andas nöjesansvarige Besim Celik och restaurangchef Wicktoria Holgersson optimism, att krogen kommer bli en positiv utveckling av stadens krogliv.
– Vi vill skapa en krog och restaurang som känns nytt, något som inte redan finns eller liknar något tidigare, kommenterar Besim Celik som var med och startade föregångaren till Lasse-Maja, Bistro Bellman.

Den nya ägarkonstellationen har rejält med kraft i ryggen. Ägare i bolaget är Besim Celik, Mathias Aldén, distriktschef på Spendrups, och Peter Ekholm, VD för Reno Norden, Skandinaviens renhållningsjätte med huvudsäte i Norge. Peter har tidigare drivit restaurangverksamhet i Örebro med framgång, bland annat genom Björnstugan. Peter och Mathias kommer dock bara ha en passiv roll i krogen.

Istället är det Mattias sambo Wicktoria Holgersson och Besim Celik som tillsammans med övrig personal, kommer att driva den nya krogen.
– Jag har hand om nöjesdelen eftersom jag har varit med förr i Lindesberg och vet vad publiken vill ha, ler Besim Celik, som känner sig hemma i kroglokalen av flera skäl.
Besim Celik var med från starten, det vill säga när det forna Göransonska Krogen, eller GK, bytte namn till Bistro Bellman. Detta var år 2005.

Besim är inte snål med superlativen när han beskriver fastighetens styrkor och charm.
– Jag älskar den här fastigheten. Det är helt klart stadens härligaste miljö och passar en sådan här verksamhet så bra, säger han och tar oss med på husesyn.
– Som synes är allt rustat. De tidigare toaletterna är ersatta med helkaklade våtutrymmen. Golven är slipade och oljade. Taket är målat. Väggarna är målade. Allt är målat och fixat och det är en helt annan atmosfär här inne nu, säger Besim.

Kvalitet före kvantitet
Mathias Aldén fyller i och berättar att det första gästerna möts av är en publounge i stil med konceptet Bishop´s Arms.
– Jag vill beskriva det som ett Bishop´s Arms i miniatyr. Det är det första man kommer att mötas av när man kliver in som gäst. Där finns totalt 16 sittplatser, clubfåtöljer och runda bord samt TV på väggen för att kunna visa sportsändningar. Dessutom skall ett projektorsystem installeras och användas när det finns anledning till det, berättar Mathias.
Besim påpekar att denna delen av krogen tidigare hade plats för 32 personer.
– Men hur mysigt är det att sitta packat på obekväma stolar. Nej, det här kommer att bli riktigt bra, säger han.

Lokalt samarbete
Vid sidan av pubdelen skall själva restaurangen ta plats och ett steg längre in skall utrymme för livemusik ges med en scen och loge. Restaurangen är precis som puben det ägarna valt att lägga det mesta av krutet på. Mathias Aldén berättar att man bland annat inlett samarbete med Bergslagsdelikatesser för att få till den meny man lanserar med den nya krogen.
– Det ser vi som mycket positivt. Bland annat ger det oss möjlighet att få älgentrecote på menyn, berättar han.

Restaurangen har dessutom de rätta förutsättningarna på ett annat plan än tidigare.
Besim Celik, som minns tiden med undermåligt värmesystem, kan numera skratta åt missödet.
– Jag minns när vissa satt och åt lunch här med vantarna på. Det var totalt värdelöst, men trogna gäster kom ändå och åt i kylan, skrattar han.
Sedan fastigheten såldes till kommunen för ett par veckor sedan, har fjärrvärme dragits in.
-Det var en förutsättning för att vi skulle kunna öppna krogen. Det hade inte funkat med direktverkande el som det var tidigare, påpekar Mathias.

På torsdag öppnar krogen för särskilt inbjudna. Premiär för allmänheten sker dagen efter.
– Ja, på fredag klockan nio på kvällen så öppnar vi för allmänheten, säger Mathias.
Besim hintar om att han kanske kommer att klä sig i enlighet med krogens namn, men han vill inte att det skall vara ett löfte.
– Jag kommer att glida upp med en limousin, men om jag har klänning på mig låter jag vara osagt. Vi får se, allt kan hända när det är premiär, skrattar Besim Celik.

Fotnot: Lars Larsson, som i vuxen ålder kallade sig Lars Molin, föddes 1785 i Ramsbergs Socken och gjorde sig känd som yrkestjuv samt för att han ofta klädde sig i kvinnokläder under denna tiden. Därav smeknamnet ”Lasse-Maja”.

Publicerad 9 december 2013 klockan 15:11

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).

18 juni 2026 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av ...

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Siggebohyttans bergsmansgård. Foto: Per Torgén/ÖLM

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.

16 juni 2026 klockan 10:39 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.

15 juni 2026 klockan 15:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när å...
15 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska h...
12 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och ...
12 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

12 juni 2026 klockan 09:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.

12 juni 2026 klockan 19:33 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris

Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och ...

Webb-TV: Karnevalen 2026

Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkarnevalen 2026

Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram ...

Foto: Timmy Lundegård

Krog utan serveringstillstånd i väntan på slutgiltig dom

Nu står det klart att kammarrätten upphäver det tillfälliga beslutet som gav krogen Brasserie All In i Lindesberg rätt att fortsätta servera alkohol. Därmed står kommunens återkallelse av serveringstillståndet fast under pågående rättsprocess.

9 juni 2026 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Brutalt inbrott mot Linde MSK – bommar och väggar slets loss

På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besö...

K-märkta tunnelhus ska återställas tillbaka till 1928

Nu ska gångtunnelhusen vid Lindesbergs Resecentrum få nytt liv. I mitten av veckan påbörjas en ...

De är årets pristagare av kommunens stipendium

Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentbalen 2026

Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

FotoFredag: Gott & Blandat!

FOTOKRÖNIKA: Äntligen fredag! I denna veckas fotokrönika bjuds på lite gott och blandat - helt utan något förbestämt tema...

Linda Gerstel är samordnare för det kognitiva stödteamet, som Elene Jirvelius processleder. Foto: Camilla Lagerman

Kognitivt stödteam ska vara en trygg hand när livet förändras

Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.

4 juni 2026 klockan 13:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Imaginary Spaces – Myscenium invigs på Norrtullstorget
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket "Imaginary ...
4 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Oppositionen segrade i budgetomröstning i kommunstyrelsen
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag ...
3 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lista: Här firas Nationaldagen
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från...
2 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-02

2026-06-01

2026-05-30

2026-05-30

2026-05-29

2026-05-29

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-28

2026-05-27

2026-05-27

2026-05-26

2026-05-26

2026-05-25

2026-06-18 22:28