Besim Celik och Wicktoria Holgersson håller i spakarna. Foto: Fredrik Norman

Starka krafter bakom ny krog

Bellman är död. Död är också Lasse-Maja, men sistnämnde får nytt liv i stadens nya krog. Två betydligt mer levande individer är Besim Celik och Wicktoria Holgersson som kommer att dra i spakarna när man öppnar i veckoslutet när det forna Bistro Bellman blir Lasse-Maja Bar & Kök.

168 år efter sin död får en av landets mest udda tjuvar en krog uppkallad efter sig i Lindesberg. På fredag öppnar Lasse-Maja Bar & Kök. Med bara dagar kvar till premiären, andas nöjesansvarige Besim Celik och restaurangchef Wicktoria Holgersson optimism, att krogen kommer bli en positiv utveckling av stadens krogliv.
– Vi vill skapa en krog och restaurang som känns nytt, något som inte redan finns eller liknar något tidigare, kommenterar Besim Celik som var med och startade föregångaren till Lasse-Maja, Bistro Bellman.

Den nya ägarkonstellationen har rejält med kraft i ryggen. Ägare i bolaget är Besim Celik, Mathias Aldén, distriktschef på Spendrups, och Peter Ekholm, VD för Reno Norden, Skandinaviens renhållningsjätte med huvudsäte i Norge. Peter har tidigare drivit restaurangverksamhet i Örebro med framgång, bland annat genom Björnstugan. Peter och Mathias kommer dock bara ha en passiv roll i krogen.

Istället är det Mattias sambo Wicktoria Holgersson och Besim Celik som tillsammans med övrig personal, kommer att driva den nya krogen.
– Jag har hand om nöjesdelen eftersom jag har varit med förr i Lindesberg och vet vad publiken vill ha, ler Besim Celik, som känner sig hemma i kroglokalen av flera skäl.
Besim Celik var med från starten, det vill säga när det forna Göransonska Krogen, eller GK, bytte namn till Bistro Bellman. Detta var år 2005.

Besim är inte snål med superlativen när han beskriver fastighetens styrkor och charm.
– Jag älskar den här fastigheten. Det är helt klart stadens härligaste miljö och passar en sådan här verksamhet så bra, säger han och tar oss med på husesyn.
– Som synes är allt rustat. De tidigare toaletterna är ersatta med helkaklade våtutrymmen. Golven är slipade och oljade. Taket är målat. Väggarna är målade. Allt är målat och fixat och det är en helt annan atmosfär här inne nu, säger Besim.

Kvalitet före kvantitet
Mathias Aldén fyller i och berättar att det första gästerna möts av är en publounge i stil med konceptet Bishop´s Arms.
– Jag vill beskriva det som ett Bishop´s Arms i miniatyr. Det är det första man kommer att mötas av när man kliver in som gäst. Där finns totalt 16 sittplatser, clubfåtöljer och runda bord samt TV på väggen för att kunna visa sportsändningar. Dessutom skall ett projektorsystem installeras och användas när det finns anledning till det, berättar Mathias.
Besim påpekar att denna delen av krogen tidigare hade plats för 32 personer.
– Men hur mysigt är det att sitta packat på obekväma stolar. Nej, det här kommer att bli riktigt bra, säger han.

Lokalt samarbete
Vid sidan av pubdelen skall själva restaurangen ta plats och ett steg längre in skall utrymme för livemusik ges med en scen och loge. Restaurangen är precis som puben det ägarna valt att lägga det mesta av krutet på. Mathias Aldén berättar att man bland annat inlett samarbete med Bergslagsdelikatesser för att få till den meny man lanserar med den nya krogen.
– Det ser vi som mycket positivt. Bland annat ger det oss möjlighet att få älgentrecote på menyn, berättar han.

Restaurangen har dessutom de rätta förutsättningarna på ett annat plan än tidigare.
Besim Celik, som minns tiden med undermåligt värmesystem, kan numera skratta åt missödet.
– Jag minns när vissa satt och åt lunch här med vantarna på. Det var totalt värdelöst, men trogna gäster kom ändå och åt i kylan, skrattar han.
Sedan fastigheten såldes till kommunen för ett par veckor sedan, har fjärrvärme dragits in.
-Det var en förutsättning för att vi skulle kunna öppna krogen. Det hade inte funkat med direktverkande el som det var tidigare, påpekar Mathias.

På torsdag öppnar krogen för särskilt inbjudna. Premiär för allmänheten sker dagen efter.
– Ja, på fredag klockan nio på kvällen så öppnar vi för allmänheten, säger Mathias.
Besim hintar om att han kanske kommer att klä sig i enlighet med krogens namn, men han vill inte att det skall vara ett löfte.
– Jag kommer att glida upp med en limousin, men om jag har klänning på mig låter jag vara osagt. Vi får se, allt kan hända när det är premiär, skrattar Besim Celik.

Fotnot: Lars Larsson, som i vuxen ålder kallade sig Lars Molin, föddes 1785 i Ramsbergs Socken och gjorde sig känd som yrkestjuv samt för att han ofta klädde sig i kvinnokläder under denna tiden. Därav smeknamnet ”Lasse-Maja”.

Publicerad 9 december 2013 klockan 15:11

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar

I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när...

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”

Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var ...

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har ...
26 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger ...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall...
25 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Flickidolerna Marcus och Martinus har anlänt till Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.

25 november 2025 klockan 13:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

Smånissarna Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage julade till det med deras chokladhjul. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors julmarknad, som arrangerades under dagarna två. Med blott en vecka kvar till första advent passade besökarna på att ladda upp med julstämning – trots att ”julvädret” lyste med sin frånvaro. I en mysig maskinhall kunde besökarna testa sin lycka på chokladhjulet, som sköttes av ett gäng smånissar.
– Vi har jätteroligt, och sen får vi fika som tack för hjälpen, berättar Jennifer, Edwin, Nathalie, Annie och Tage.

24 november 2025 klockan 12:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat...

Varnar för plötslig ishalka

SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen

Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en ...

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen

Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för ...

Rekordmånga utställare på årets julmarknad i Frövi

Nu är det hög tid för årets julmarknader, och till helgen bjuder flera arrangörer in för att sprida...

Kommundirektör Henrik Arenvang med hedersgästens biljett. Foto: Camilla Lagerman

Nominera en eldsjäl som hedersgäst under Strålande Jul

Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.

20 november 2025 klockan 18:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Är äldreomsorgen i Lindesbergs kommun ett sjunkande skepp?
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan ...
20 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Från Zinkgruvan till sjökanten – här har stenkonstverket landat
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i ...
20 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-11-15

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-11-14

2025-12-01 09:51