Besim Celik och Wicktoria Holgersson håller i spakarna. Foto: Fredrik Norman

Starka krafter bakom ny krog

Bellman är död. Död är också Lasse-Maja, men sistnämnde får nytt liv i stadens nya krog. Två betydligt mer levande individer är Besim Celik och Wicktoria Holgersson som kommer att dra i spakarna när man öppnar i veckoslutet när det forna Bistro Bellman blir Lasse-Maja Bar & Kök.

Annons

168 år efter sin död får en av landets mest udda tjuvar en krog uppkallad efter sig i Lindesberg. På fredag öppnar Lasse-Maja Bar & Kök. Med bara dagar kvar till premiären, andas nöjesansvarige Besim Celik och restaurangchef Wicktoria Holgersson optimism, att krogen kommer bli en positiv utveckling av stadens krogliv.
– Vi vill skapa en krog och restaurang som känns nytt, något som inte redan finns eller liknar något tidigare, kommenterar Besim Celik som var med och startade föregångaren till Lasse-Maja, Bistro Bellman.

Den nya ägarkonstellationen har rejält med kraft i ryggen. Ägare i bolaget är Besim Celik, Mathias Aldén, distriktschef på Spendrups, och Peter Ekholm, VD för Reno Norden, Skandinaviens renhållningsjätte med huvudsäte i Norge. Peter har tidigare drivit restaurangverksamhet i Örebro med framgång, bland annat genom Björnstugan. Peter och Mathias kommer dock bara ha en passiv roll i krogen.

Istället är det Mattias sambo Wicktoria Holgersson och Besim Celik som tillsammans med övrig personal, kommer att driva den nya krogen.
– Jag har hand om nöjesdelen eftersom jag har varit med förr i Lindesberg och vet vad publiken vill ha, ler Besim Celik, som känner sig hemma i kroglokalen av flera skäl.
Besim Celik var med från starten, det vill säga när det forna Göransonska Krogen, eller GK, bytte namn till Bistro Bellman. Detta var år 2005.

Besim är inte snål med superlativen när han beskriver fastighetens styrkor och charm.
– Jag älskar den här fastigheten. Det är helt klart stadens härligaste miljö och passar en sådan här verksamhet så bra, säger han och tar oss med på husesyn.
– Som synes är allt rustat. De tidigare toaletterna är ersatta med helkaklade våtutrymmen. Golven är slipade och oljade. Taket är målat. Väggarna är målade. Allt är målat och fixat och det är en helt annan atmosfär här inne nu, säger Besim.

Kvalitet före kvantitet
Mathias Aldén fyller i och berättar att det första gästerna möts av är en publounge i stil med konceptet Bishop´s Arms.
– Jag vill beskriva det som ett Bishop´s Arms i miniatyr. Det är det första man kommer att mötas av när man kliver in som gäst. Där finns totalt 16 sittplatser, clubfåtöljer och runda bord samt TV på väggen för att kunna visa sportsändningar. Dessutom skall ett projektorsystem installeras och användas när det finns anledning till det, berättar Mathias.
Besim påpekar att denna delen av krogen tidigare hade plats för 32 personer.
– Men hur mysigt är det att sitta packat på obekväma stolar. Nej, det här kommer att bli riktigt bra, säger han.

Lokalt samarbete
Vid sidan av pubdelen skall själva restaurangen ta plats och ett steg längre in skall utrymme för livemusik ges med en scen och loge. Restaurangen är precis som puben det ägarna valt att lägga det mesta av krutet på. Mathias Aldén berättar att man bland annat inlett samarbete med Bergslagsdelikatesser för att få till den meny man lanserar med den nya krogen.
– Det ser vi som mycket positivt. Bland annat ger det oss möjlighet att få älgentrecote på menyn, berättar han.

Restaurangen har dessutom de rätta förutsättningarna på ett annat plan än tidigare.
Besim Celik, som minns tiden med undermåligt värmesystem, kan numera skratta åt missödet.
– Jag minns när vissa satt och åt lunch här med vantarna på. Det var totalt värdelöst, men trogna gäster kom ändå och åt i kylan, skrattar han.
Sedan fastigheten såldes till kommunen för ett par veckor sedan, har fjärrvärme dragits in.
-Det var en förutsättning för att vi skulle kunna öppna krogen. Det hade inte funkat med direktverkande el som det var tidigare, påpekar Mathias.

På torsdag öppnar krogen för särskilt inbjudna. Premiär för allmänheten sker dagen efter.
– Ja, på fredag klockan nio på kvällen så öppnar vi för allmänheten, säger Mathias.
Besim hintar om att han kanske kommer att klä sig i enlighet med krogens namn, men han vill inte att det skall vara ett löfte.
– Jag kommer att glida upp med en limousin, men om jag har klänning på mig låter jag vara osagt. Vi får se, allt kan hända när det är premiär, skrattar Besim Celik.

Fotnot: Lars Larsson, som i vuxen ålder kallade sig Lars Molin, föddes 1785 i Ramsbergs Socken och gjorde sig känd som yrkestjuv samt för att han ofta klädde sig i kvinnokläder under denna tiden. Därav smeknamnet ”Lasse-Maja”.

Publicerad 9 december 2013 klockan 15:11

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

JUST NU: Drunkningslarm – räddningstjänsten kontrollerar båt på Stora Lindessjön

En lösdrivande båt har upptäckts på Stora Lindessjön. Räddningstjänsten har larmats ut för att kontrollera saken. Larmet inkom kl. 11.11 på onsdagen. Texten uppdateras

4 november 2026 klockan 11:31 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Familjen Hellfors halloweenfirande fick ett otäckt slut. Foto: Privat

Familjens besvikelse – ”skräckgodiset” kommer inte att utredas av polis

I söndags kunde LindeNytt rapportera om 12-åriga Mileja i Frövi vars halloweenfirande fick ett otäckt efterspel. I det godis hon och hennes vänner hade fått med sig hem efter en så kallad ”bus eller godis”-runda, upptäcktes en spik gömd i en godisbit. Fyndet polisanmäldes – men nu meddelar polisen att ingen förundersökning kommer att inledas, ett besked som gör mamma Gabriella Hellfors mycket besviken.
– Tänk om det är en person som gjort det här med vilje, för att skada ett barn. Ska det behöva hända något allvarligt för att polisen ska göra något, säger hon till LindeNytt.

4 november 2026 klockan 10:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Han är den nye kommunpolisen: ”Känns jättebra”

Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, ...

Jack serverar svensk husmanskost – med en twist

Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen p...

Familjen Hansson från Vedevåg tävlar i SVT:s 1%Klubben. Foto: Privat

Vedevågsfamiljen tävlar i SVT:s nya succé: ”Helt galet”

I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.

30 oktober 2026 klockan 11:37 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson

Lokalpolischefen: ”Fler poliser på gator och torg”

Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg

30 oktober 2026 klockan 10:37 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Linde energis miljonsatsning för framtiden: ”Omfattande arbete”
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 ...
29 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Trafikolycka på R68: ”Klagar på smärtor i nacken”
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby. - Det skall röra sig om en sidokrock enligt det...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Viadukt över järnvägen fortsatt avstängd
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen...
29 oktober 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Anita Norling. PRO och Raija Glatz, Lions Kristina är engagerade i insamlingen. Foto: Camilla Lagerman

Lions Kristina samlar in flärpar – blir till proteser

Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.

28 oktober 2026 klockan 11:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Återvinningscentralen i Södra Måle. Foto: Lindesbergs kommun

Återvinningscentraler håller stängt inför helgen

Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

28 oktober 2026 klockan 09:27 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Ett höstlov fyllt med aktiviteter

Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under ...

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där ...

Foto: Camilla Lagerman

Man åtalas efter trafikolycka i Hällabacken

En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.

23 oktober 2026 klockan 14:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Andra smaker än pizza när restaurangen byter koncept

Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. ...

Det lackar mot jul(klappar) igen för Elin: ”Sprida glädje”

Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen ...

FotoFredag: En ny plats

I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. S...

Idun vårdcentral i Storå – ett år senare

Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson...

Här blir nedlagd mack en obemannad mataffär

Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering ...

Ungdomarna arrangerar event – för ungdomar

Bristen på aktiviteter för ungdomar fick Emilia Hedvall och Anna Jansson-Bocoun att starta ett UF-företag ...

Gruvgatan kommer inte längre vara öppen för genomfartstrafik. Bild: Lindesbergs kommun

Högtrafikerad villagata stängs för genomfartstrafik

Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.

21 oktober 2026 klockan 15:09 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Så ska kommunens nya varumärke skapas: ”Berättelsen om Lindesberg”
Sedan 2014 har Lindesbergs kommun platsvarumärket "Bergslagens själ", något som bland annat pryder skyltar runt om i kommunen. Nu vill kommunen ta ...
20 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ingen ny ledning för kommunfullmäktige
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordfö...
19 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lasarettet måste räddas
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar ...
19 oktober 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-10-16

2026-10-16

2026-10-16

2026-10-15

2026-10-15

2026-10-14

2026-10-13

2026-10-13

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-12

2026-10-09

2026-11-04 11:38