Jonathan Källman putsar på träffbilden. Foto: Jennie Einarsson
Startskottet för en helt ny barn- och ungdomsverksamhet
Under onsdagskvällen gick startskottet för en ny ungdomssatsning i regi av Lindesbergs Skytteförening och Frövi-Lindesberg Pistolskyttar. Genom ett samarbete mellan föreningarna kan man nu erbjuda ett nytt koncept med både luftgevär- och luftpistolskytte. Detta lockade många barn och ungdomar, som fick chansen att ta sikte på ett eventuellt framtida mål inom sporten.
– Det är första gången som jag skjuter på bana. Som det känns nu så kommer jag att fortsätta med skytte, säger Jonathan Källman, 16 år.
Lindesbergs Skytteförening och Frövi-Lindesberg Pistolskyttar går samman och satsar på en helt ny barn- och ungdomsverksamhet. Genom samarbetet kan erbjuda ett unikt koncept med både gevär- och pistolskytte. Idén tog form under sommarens Linde Sports Camp, ett årligt återkommande evenemang där elever från årskurs 4, 5 eller 6 får chansen att prova på en massa olika sporter.
– Det var jag, Rolf Johansson och Håkan Engman som drev Campen med luftgevärsskytte i somras. Vi märkte att det fanns flera ungdomar som visade intresse och även ville prova på lite annat, som luftpistolsskytte. Då kom vi på att vi skulle göra så här istället, berättar Jan-Eric Larsson från föreningen Frövi-Lindesberg Pistolskyttar.
Jan-Eric Larsson från föreningen Frövi-Lindesberg Pistolskyttar och Rolf Johansson från Lindesbergs skytteförening. Foto: Jennie Einarsson
Mycket riktigt lockade onsdagens premiär flera barn och ungdomar för att testa sin skyttetalang i skjuthallen.
– Det har kommit fler än vad jag trodde att det skulle göra, säger Rolf Johansson från Lindesbergs skytteförening, och tillägger samtidigt att det finns plats för många fler.
Skjuthallen, som är belägen i gamla Sandtröms lokaler på Banvägen i centrala Lindesberg, är Örebro läns största luftskyttehall och innefattar 20 fasta platser med tillgång till fik och omklädningsrum. Den är dessutom helt handikappanpassad.
Jonathan Källman får skjutinstruktioner av Jan-Eric Larsson. Foto: Jennie Einarsson
Med stort fokus på kornet och goda instruktioner gjorde Jonathan Källman framsteg i sitt skytte.
– Det är första gången som jag skjuter på bana. Det går bra tycker jag, bättre och bättre. Som det känns nu så kommer jag att fortsätta med skytte, säger han glatt.
Nils Dahlström 8 år har skjutit tidigare och tycker att det roligaste är att samla märken. Foto: Jennie Einarsson
Aktiviteten riktar sig till barn och ungdomar i ålder från 8 år och uppåt och blir således en grupp med blandad ålder.
– Det viktigaste är att man kan lyssna, vi arbetar med vapen och då måste man göra som instruktören säger att man ska göra. Man får absolut inte springa runt och leva fan, då åker man ut, det är en fråga om disciplin. Det vi bygger på är att man ska börja kunna skjuta med krut när man blir äldre så vi har höga säkerhetskrav, det får bara inte hända något, förklarar Jan-Eric.
För de som missade onsdagens skyttepremiär finns fortfarande chans att testa den actionladdade sporten under kommande onsdagar klockan 17.30.
– Vi ser gärna att det kommer ännu fler nästa onsdag, det krävs ingen föranmälan, hälsar Jan-Eric Larsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall på besök i Lindesberg. Foto: Jennie Einarsson
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
4 september 2026 klockan 16:51 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
FotoFredag: Naturens färger
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar ...
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom ...