Stefan Löfven hade med sig hustrun Ulla på sitt besök i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Företaget Linde Maskiner fick besök. Här visar Dan Johansson runt. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Pär-Ove Lindqvist och Arnold Bengtsson invigde Industriutställningen tillsammans med Stefan Löfven. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Solparken i Vässlingby var en viktig punkt på agendan. Här tillsammans med Greger Nilsson. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Stefan Löfvens dagar i Linde: ”Fantastiskt vackert”
Stefan Löfven hade med sig hustrun Ulla på sitt besök i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Företaget Linde Maskiner fick besök. Här visar Dan Johansson runt. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Pär-Ove Lindqvist och Arnold Bengtsson invigde Industriutställningen tillsammans med Stefan Löfven. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Solparken i Vässlingby var en viktig punkt på agendan. Här tillsammans med Greger Nilsson. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Stefan Löfvens dagar i Linde: ”Fantastiskt vackert”
När Sveriges forne statsminister Stefan Löfven (S) anlände till Lindesberg vid lunchtid på måndagen, hade han ett späckat schema framför sig. Förutom att han gästade Rotarys möte, hann han även med att besöka solparken i Vässlingby samt att inviga Industriutställningen i Bergsparken.
– Det händer otroligt mycket inom energiområdet, och det måste hända mycket om vi ska få ihop det, så det vill jag gärna lära mig mer om, berättar han.
Det var en glad och uppsluppen Stefan Löfven som under tisdagen träffade pressen efter Rotarys möte. Efter två dagar i Lindesberg har han fått med sig många nya intryck.
– Speciellt energiprojektet som jag anser spelar stor roll. Man visar att det går att kombinera jordbruk med energi, att man kan tillföra ytterligare ett ben att stå på för jordbrukarna, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
Under dagarna i Lindesberg har han hunnit med ett besök på det lokala företaget Linde Maskiner. Dessutom invigde han Industriutställningen tillsammans med Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
– Jag har ju min bakgrund inom industrin, och då ville Greger Nilsson att jag skulle komma, specifikt om det som görs i energibolaget. Så igår var vi och besökte solparken i Vässlingby. Det händer otroligt mycket inom energiområdet, och det måste hända mycket om vi ska få ihop det, så det vill jag gärna lära mig mer om, berättar han.
När besöket i Lindesberg lider mot sitt slut berättar Stefan Löfven vad han tycker om staden.
– Det känns lite som Ö-vik, det finns något driv här som jag gillar. Sedan är det fantastiskt vackert och ligger bra till, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
Lista: Här firas Valborg
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser d...
Polisen larmar om ungdomsfylleri i centrum
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med ...
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Bildspecial: Caprice 2026
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta...