Stefan Löfven hade med sig hustrun Ulla på sitt besök i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Företaget Linde Maskiner fick besök. Här visar Dan Johansson runt. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Pär-Ove Lindqvist och Arnold Bengtsson invigde Industriutställningen tillsammans med Stefan Löfven. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Solparken i Vässlingby var en viktig punkt på agendan. Här tillsammans med Greger Nilsson. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Stefan Löfvens dagar i Linde: ”Fantastiskt vackert”
Stefan Löfven hade med sig hustrun Ulla på sitt besök i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman
Företaget Linde Maskiner fick besök. Här visar Dan Johansson runt. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Pär-Ove Lindqvist och Arnold Bengtsson invigde Industriutställningen tillsammans med Stefan Löfven. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Solparken i Vässlingby var en viktig punkt på agendan. Här tillsammans med Greger Nilsson. Foto: Simon Tullstedt, Linde energi
Stefan Löfvens dagar i Linde: ”Fantastiskt vackert”
När Sveriges forne statsminister Stefan Löfven (S) anlände till Lindesberg vid lunchtid på måndagen, hade han ett späckat schema framför sig. Förutom att han gästade Rotarys möte, hann han även med att besöka solparken i Vässlingby samt att inviga Industriutställningen i Bergsparken.
– Det händer otroligt mycket inom energiområdet, och det måste hända mycket om vi ska få ihop det, så det vill jag gärna lära mig mer om, berättar han.
Det var en glad och uppsluppen Stefan Löfven som under tisdagen träffade pressen efter Rotarys möte. Efter två dagar i Lindesberg har han fått med sig många nya intryck.
– Speciellt energiprojektet som jag anser spelar stor roll. Man visar att det går att kombinera jordbruk med energi, att man kan tillföra ytterligare ett ben att stå på för jordbrukarna, säger han.
Foto: Camilla Lagerman
Under dagarna i Lindesberg har han hunnit med ett besök på det lokala företaget Linde Maskiner. Dessutom invigde han Industriutställningen tillsammans med Arnold Bengtsson och Pär-Ove Lindqvist.
– Jag har ju min bakgrund inom industrin, och då ville Greger Nilsson att jag skulle komma, specifikt om det som görs i energibolaget. Så igår var vi och besökte solparken i Vässlingby. Det händer otroligt mycket inom energiområdet, och det måste hända mycket om vi ska få ihop det, så det vill jag gärna lära mig mer om, berättar han.
När besöket i Lindesberg lider mot sitt slut berättar Stefan Löfven vad han tycker om staden.
– Det känns lite som Ö-vik, det finns något driv här som jag gillar. Sedan är det fantastiskt vackert och ligger bra till, avslutar han.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
28 november 2025 klockan 18:10 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
26 november 2025 klockan 15:13 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Martin Stenmarck är på plats i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.