En stor och nyfiken varg passerade byarna strax väster om Storå i lördags. En av observatörerna lyckades fånga vargen – i bild.
Stig Johansson i Danshyttan hade varit ute och sett till gårdens djur när han fick ett telefonsamtal från en bekant i grannbyn. En stor varg hade just passerat och gick i riktning mot Stigs gård.
-Jag beväpnade mig med kamera. Tyvärr blev det lite skakiga bilder, men jag lyckades i alla fall få vargen i bild, berättar Stig.
Vargen uppträdde inte konstigt på något vis. Den verkade skygg – fast lite nyfiken också. Stig berättar att han påkallade vargens uppmärksamhet för att få den att stanna en stund, så att han kunde ta ett par bilder med sin kamera.
-Jag ylade som en varg – då stannade den upp bakom en stor snödriva. Sedan tittade den nyfiket fram och såg att det inte alls var hans kompisar som ropade. Då fick den bråttom iväg, berättar Stig Johansson.
Men mötet var inte över med detta. Bara en minut senare dök vargen upp igen, då den nyfiket närmade sig gårdens kvigor. Stig ylade på nytt och den här gången fick vargen tydligen nog av Stigs vargdialekt och satte fart söderut.
-Det är inte första gången jag har mött varg på gården. Senast var 2005. Då gick en varg precis utanför sovrumsfönstret, berättar Stig Johansson i Danshyttan.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Du kanske har fått ett flygblad i brevlådan från Socialdemokraterna den senaste tiden? Där står det att de satsar på vårdcentralerna i Lindesberg, Frövi och Storå. Det ironiska är att de fram till nu har försökt montera ner sjukvården, inte bara i Lindesberg utan i hela den norra länsdelen.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.