På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av Lag-SM i judo. Totalt 14 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Även om laguppställningen i sin helhet fortfarande är hemlig, avslöjar Björn Nyberg att olympiern Anna Bernholm kommer hem för att tävla för Frövis räkning.
– Vårat damlag är lite favorittippat eftersom de är regerande mästare och har vunnit fem år i rad, men det är många bra tjejer med i år, säger Björn.
Klockan 10.00 på lördag startar judofesten, och nu står det klart att 14 lag kommer att ställa upp i årets Lag-SM, 6 damlag och 8 herrlag. Även i år kommer hemmalagen att ställas mot de stora rivalerna från Stockholm, SPIF.
– Det är de bästa lagen i Sverige som kommer hit, det ser ut att bli en jämn och bra tävling. Vi tror ju att olympiern Marcus Nyman kommer, han brukar aldrig missa ett lag-SM, säger Björn.
De kompletta laglistorna blir dock inte officiella förrän efter invägningen på fredag kväll, och då varje lag får ha dubbel uppsättning i varje viktklass vet man inte riktigt vem som tävlar.
– En kvart innan varje match ska det vara inlämnat, så det är lite rävspel också, skrattar Björn.
Det som dock står klart är att Frövi Judo får hem sin storstjärna Anna Bernholm, som kommer att tävla för klubbens räkning på lördag. Dessutom ställer Ingrid Nilsson upp, som bland annat vann guld på Ungdoms-OS i somras. På herrsidan lånar man hem Christoffer ”Big Chris” Eejkestorm, som är en mycket välkänd profil inom judon.
– Vi har ju ett ungt, ganska blandat lag på herrsidan, så vi är med för att kämpa väl och som vanligt ska vi väl klara av det, men det är bra lag med i år, det ska bli spännande, säger Björn och avslutar:
– Passa på att komma och titta, det blir mycket hög standard på judon i arenan på lördag!
Klockan 10.00 på lördag inleds mästerskapet med en match mellan Stockholms Judoklubb-SPIF på matta 1 och IK Södra – Lindome Judoklubb på matta 2.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Att starta en vårdcentral i privat regi innebär både utmaningar och möjligheter. För ägare Mia Konradsson och vårdcentralschef Hanna Hellberg har det första året på Idun vårdcentral i Storå handlat om problemlösning, nya arbetssätt och att bygga upp en verksamhet från grunden. Nu börjar rutinerna sätta sig och patienterna blir fler.
– Vi arbetar mycket med att lösa problem och hitta tydliga vägar. Det är tuffa utmaningar och det vi älskar att jobba med det. Det är vår hobby, säger Mia konradsson med ett leende.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.