På lördag står Frövi Judo och Lindesberg arena värd för årets upplaga av Lag-SM i judo. Totalt 14 lag från hela Sverige är anmälda, och de regerande mästarna från Frövi Judo hoppas att få försvara sina medaljer inför en fullsatt arena. Även om laguppställningen i sin helhet fortfarande är hemlig, avslöjar Björn Nyberg att olympiern Anna Bernholm kommer hem för att tävla för Frövis räkning.
– Vårat damlag är lite favorittippat eftersom de är regerande mästare och har vunnit fem år i rad, men det är många bra tjejer med i år, säger Björn.
Klockan 10.00 på lördag startar judofesten, och nu står det klart att 14 lag kommer att ställa upp i årets Lag-SM, 6 damlag och 8 herrlag. Även i år kommer hemmalagen att ställas mot de stora rivalerna från Stockholm, SPIF.
– Det är de bästa lagen i Sverige som kommer hit, det ser ut att bli en jämn och bra tävling. Vi tror ju att olympiern Marcus Nyman kommer, han brukar aldrig missa ett lag-SM, säger Björn.
De kompletta laglistorna blir dock inte officiella förrän efter invägningen på fredag kväll, och då varje lag får ha dubbel uppsättning i varje viktklass vet man inte riktigt vem som tävlar.
– En kvart innan varje match ska det vara inlämnat, så det är lite rävspel också, skrattar Björn.
Det som dock står klart är att Frövi Judo får hem sin storstjärna Anna Bernholm, som kommer att tävla för klubbens räkning på lördag. Dessutom ställer Ingrid Nilsson upp, som bland annat vann guld på Ungdoms-OS i somras. På herrsidan lånar man hem Christoffer ”Big Chris” Eejkestorm, som är en mycket välkänd profil inom judon.
– Vi har ju ett ungt, ganska blandat lag på herrsidan, så vi är med för att kämpa väl och som vanligt ska vi väl klara av det, men det är bra lag med i år, det ska bli spännande, säger Björn och avslutar:
– Passa på att komma och titta, det blir mycket hög standard på judon i arenan på lördag!
Klockan 10.00 på lördag inleds mästerskapet med en match mellan Stockholms Judoklubb-SPIF på matta 1 och IK Södra – Lindome Judoklubb på matta 2.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Om två veckor arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Under sommaren har arrangören, Lindessjöns fiskevårdsområdesförening, vid flera tillfällen provfiskat längs sträckor långt nedströms de platser som tilldelats allmänheten. Som vanligt har fångsterna sedermera flyttats upp till de fiskeland som ligger runt Loppholmarna, de så kallade barnlanden.
– Allt ser bra ut, som det ser ut just nu, kommenterar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns FVO.