Martin Henriksson. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Stor besvikelse i Vedevåg över hanteringen av skolfrågan

Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden lade Lillemor Bodman (M) fram ett nytt sparförslag för sitt partis räkning. Ett förslag som senare avslöjades innehålla bland annat en punkt om att lägga ned hela Vedevågsskolan. I Vedevåg är nu besvikelsen och frustationen stor, framförallt över nämndens ordförande.
– Att vara politiker är inget som är permanent, det är ett förtroende som man förtjänar, säger Martin Henriksson.

Under de senaste månaderna har de engagerade föräldrarna och ortsborna i Vedevåg arbetat hårt för att förhindra en flytta av årskurs 4-5 på skolan, som just då var förslaget från förvaltningen. Bland annat bjöd man in till två möten, för att diskutera frågan med de lokala politikerna. Många dök upp, men inte nämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).

– Jag bjöd in Lillemor till båda mötena vi hade på teatern. Första gången svarade hon inte, jag fick ingen respons överhuvudtaget, andra gången blev hon sjuk, och sådant kan ju hända. Men jag kan ju tycka att då hade hon kunnat vara transparent och själv kunnat komma med förslag om möten, säger Martin Henriksson.

Martin Henriksson (i mitten). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Under måndagen kom först ett besked, att skolan var räddad och skulle vara kvar i sin nuvarande form, något som andra lokala medier rapporterade om. Men några timmar senare fick man veta att det nu låg ett nytt förslag på bordet, att lägga ned hela skolan.

– Jag anser att är man kommunpolitiker ska man tjäna folket och inte ha en hemlig agenda, sedan förstår jag att de behöver ta tuffa beslut. Men när man inte ens vill försöka förankra det med oss i Vedevåg så blir det bara mer frågetecken, säger Martin.

Farhågan är nu att politikerna driver igenom förslaget, och att skolan helt försvinner från orten.

– På mötet sade alla politiker att de var emot centralisering, men jag skulle säga att de gör tvärtemot. De ser bara till det ekonomiska och inte till elevernas behov, man försummar glesbygden, säger Martin och avslutar:

– Om man nu stänger ner skolan, kommer man istället ha världens största förskola med en gymnastiksal. Samtidigt har man åtta år kvar av kontraktet på Bergknallen, jag ser inte hur man gör några besparingar.

Lillemor Bodman (M). Arkivfoto: Camilla Lagerman

Förstår du deras besvikelse över att du inte mött dem?

– Det förstår jag, men det kommer. Jag hade tänkt vänta till efter julledigheten, men jag kommer höra av mig, säger Lillemor Bodman (M).

Du var ju inbjuden till båda mötena i Vedevåg, men kom inte till något av dem. På den första inbjudan fick man inte ens någon respons?

– Det måste ha blivit något missförstånd med det mötet, jag vet att det var något med hembygdsföreningen. Jag vet inte om jag trodde att det var någon annan typ av möte, säger Lillemor.

Men till NA sade du att du inte hade blivit inbjuden?

– Ja, det var väl min upplevelse kanske, att det var en annan typ av möte. Men jag är osäker.

Vedevågsborna säger nu att förtroendet för kommunpolitikerna sviktar kraftigt, vad säger du om det?

– Nu kräver man att jag ska avgå, och det skulle jag ju kunna göra, men det ändrar ju ingenting. Problemet ligger ju kvar, bara med en annan ordförande. Vi måste göra saker, det värsta som kan hända är att vi inte gör någonting. Vi måste ta ansvar tillsammans, avslutar Bodman.

Publicerad 19 december 2024 klockan 14:27

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Polisen utreder misstänkt mordbrand i Fanthyttan

Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.

2 juli 2026 klockan 12:13 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Robin Bakker gjorde en långsam segerdefilering för att kunna vinka till Fornabodapubliken efter sin andra raka seger inom Bergslagsloppet. Denna gång med Y.Not Diamant. Foto: Anneli Lundegård

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.

2 juli 2026 klockan 09:15 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Mitt löfte till dig – vårdcentralerna och akuten

INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via ...

Lokal aktör tar över bruket i Guldsmedshyttan: ”Ge liv till området”

I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten ...

Foto: Pressbild Axfood

Willys etablerar ny butik i Lindesberg: ”Mycket glädjande”

Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.

30 juni 2026 klockan 14:05 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Per Eriksson öppnar nu för att sälja Göransonska Gården. Foto: Camilla Lagerman

Efter konkursen – nu vill ”ICA-Per” sälja Göransonska Gården

Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.

29 juni 2026 klockan 16:53 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Det blir en sommar med Martin på sjön igen
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin ...
29 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Regionstyret sviker landsbygden
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanf...
29 juni 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. ...
26 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På söndag öppnar Gun-Britt Svensson upp sin trädgård på 1900 kvadratmeter för allmän beskådan inom konceptet Tusen Trädgårdar. Foto: Timmy Lundegård

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.

25 juni 2026 klockan 13:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet

För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ...

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”

Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. ...

Man gripen misstänkt för inbrott på krog

Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna...

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Storå bibliotek har blivit utsatt för upprepade fall av skadegörelse. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.

17 juni 2026 klockan 12:55 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som...
17 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
16 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-16

2026-06-15

2026-06-15

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-12

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-07-03 00:32