Behovet av jourhem till hemlösa katter är otroligt stort. Foto: Privat

Stor brist på jourhem för hemlösa missar

Antalet hemlösa katter i Sverige är stort, något som den lokalt förankrade föreningen Hemlösa Tassar märker av. Just nu har man 98 katter inskrivna, vilket är rekordmånga, och behovet av jourhem är mycket stort.
– Vi har bara tre jourhem i Lindesberg, och behovet är mycket större än så, berättar föreningens ordförande Melissa Andersson.

Så många som 150 000 katter befaras vara hemlösa i Sverige, något som bland annat föreningen Hemlösa Tassar försöker stävja genom att ta hand om utsatta katter och placera ut dem i nya, kärleksfulla hem. Den från början Karlskogagrundade föreningen, som nu har mycket av sin verksamhet i Lindesberg, tar årligen emot ungefär 250 katter som efter karantän adopteras ut i nya hem. För tillfället har man rekordmånga katter inskrivna, då hela 98 missar letar en ny, trygg familj, och antalet jourhem är alldeles för få.

– Som jourhem tar man hand om en katt tills den har fått ett nytt hem. Föreningen står för mat, veterinärvård och kattsand, medan jourhemmet ger den kärlek och trygghet som behövs. Det blir som en länk mellan oss och det nya hemmet, eftersom de vet vilka behov katten har bland annat, berättar Melissa.

Föreningens ordförande Melissa Andersson är bosatt i Lindesberg, där hon hjälper hemlösa katter. Foto: Privat

Varför det är så otroligt många katter som behöver komma in i värmen just nu kan Melissa inte ge något definitivt svar på, men hon har några teorier.

– Dels så brukar det i regel öka efter sommaren, jag vill egentligen inte tro att sommarkatter fortfarande existerar men vi ser tyvärr att det finns sådana fall. Men sedan tror jag att behovet kanske alltid har funnits, men att man tidigare har skjutit vilda katter istället för att som nu höra av sig till oss, säger Melissa.

Att föreningens verksamhet gör en viktig skillnad för de fyrbenta individerna märks, bland annat på de smått hisnande 750 000 kronor som de spenderade på veterinärvård, bara under 2020.

– Det är hemskt att det behövdes, men helt fantastiskt att det gick vägen! Vi har fantastiska företag och privatpersoner som sponsrar oss, och det är vi så otroligt tacksamma för, säger Melissa.

Även om behovet av jourhem är stort just nu, så är behovet av jourhem som kan tänka sig att ta emot en lite skyggare katt ännu större menar Melissa.

– De individerna behöver i regel längre tid på sig, och det kräver en hel del tålamod. Men vi finns med som stöd hela vägen, vi är bara ett samtal bort. Som jourhem kan man få ta emot allt ifrån en kattfamilj med mamma och ungar, till en äldre katt eller bara kattungar. Man blir en pusselbit i att katten får det hem som den behöver och det är ett viktigt jobb, säger hon.

Bästa vännerna Lee och Tobbe hamnade tillslut i samma hem, där de nu får spendera livet tillsammans. Foto: Privat

Melissa berättar även glädjande nyheter för alla som undrat hur det gick för katten Lee, som hittades på Granngårdens lager i början av året.

– Hon och hennes kompis Tobbe kom till sitt nya hem i april, och de har gjort otroliga framsteg sedan dess. De hamnade verkligen i helt rätt hem, och dessutom tillsammans, det är en väldigt fin kärlekshistoria. Det är jätteroligt med solskenshistorier, men det är fortfarande ett mysterium vart hon kom ifrån, säger Melissa.

Vill du veta om föreningen och vad det innebär att vara jourhem? Läs mer HÄR.

Publicerad 21 oktober 2021 klockan 13:54

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Säsongens sista hemmamatch inom Elitseriens grundserie spelades under lördagen. Trots ett bra spel hos hemmalaget Linde Volley som slutade med en tidig setseger, så höll även Lund en bra nivå på spelet och avgjorde i ett fjärde set. Foto: Timmy Lundegård

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf

Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.

15 februari 2025 klockan 18:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Vy från Kristinavägen. Bild: LIBO

Här bygger LIBO 69 lägenheter i centrala Lindesberg

Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta bostadsprojekt gå från plan till handling. Detta meddelar Lindesbergsbostäder på fredagen i ett pressmeddelande.

14 februari 2025 klockan 14:58 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Annons

Fästingsäsongen närmar sig – nu får ungdomar i länet gratis TBE-vaccin

Våren är på väg, och med den vaknar fästingarna till liv. För den som vistas ...

Sparbanken öppnar för ny omgång av ”Drömjobbet”

För fjortonde året i rad erbjuder Bergslagens Sparbank traktens unga entreprenörer ett riktigt...

Tre förslag att rädda skolan i Vedevåg

INSÄNDARE: När vi flyttade till Lindesberg 1967 var det en stad i kris. Bergbolagen som under några år på 50-talet...

Foto: Camilla Lagerman

Nytänkande innovatörer prisades för sina energismarta idéer

Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd gatubelysning, småskalig biogasproduktion och berglagring av värme var bara några av de smarta idéer som skulle kunna göra Lindesberg till en mer hållbar plats. Vann gjorde dock ett team smarta elever som kommit fram till att lägesenergin i vattnet i ett vattentorn skulle kunna nyttjas för att alstra ström.

12 februari 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Lindeskolan tystnade för att hedra offren i Örebro

Det har nu gått en vecka sedan våldsdådet på Risbergska skolan i Örebro, som krävde 11 människors liv. Under tisdagen hölls en nationell tyst minut för att hedra de som föll offer för det fasanfulla dådet. I Lindesberg samlades ett hundratal elever och lärare vid Lindeskolan för att skänka en tanke till de som aldrig återvände hem från skolan tisdagen den 4 februari.

11 februari 2025 klockan 17:39 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Därför skenar taxan för hämtning av hushållsavfall
Efter LindeNytts artikel om det nya sopsorteringssystemet som ska införas i Lindesbergs kommun under andra halvan av 2025, har läsare reagerat på ...
11 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Från cancersjukdom till uppfyllda drömmar med egen butik
I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan Falkensjö, där de i slutet av förra året öppnade...
10 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Misstänkt grovt rattfylleri i centrala Lindesberg
Natten till söndag stoppade en polispatrull en personbil i centrala Lindesberg. Föraren, en man i 70-årsåldern, uppges ha varit ordentligt på...
10 februari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

FotoFredag: En solig dag vid ett vattenfall

Förra veckan besökte jag ett av Kilsbergens högsta vattenfall. Inför resan dit var jag dock lite orolig att det inte skulle vara så aktivt just nu, men efter både regn och snö så är de flesta vattendragen aktiva även fast det är vinter.

9 februari 2025 klockan 18:20 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

LIF Lindesberg flög fram i de tre matcherna som spelades. Över 1 000 personer fick se herrlaget ta sin första seger sedan december. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg stoltserar med triss i hemmasegrar

LIF Lindesbergs Publikkrona blev en stor succé där tre matcher hade fritt inträde. Förutom det klassiska LIF-arrangemanget som fanns runt lördagen så blev det en minst sagt lyckad dag sett till sporten. Farmarlaget LIF Blå värmde upp de tidiga besökarna medan damerna följde upp med ett riktigt sekunddrama. Allt för att herrarna skulle sätta punkt med en efterlängtad seger.
– Skönt att få komma ur mörkret som vi har varit i, säger Anton Flood.

8 februari 2025 klockan 20:23 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Guldsmedshytte SK missar slutspelet: ”Tråkigt”

Till fredagskvällen var det fri entré till Enkronasmatchen där Guldsmedshytte SK tog sig an tabelltvåan ...

bildspel Nu sjösätter kulturskolans elever dramat på M/S Aurora

För åttonde gången sätter Kulturskolan Garnalia i Lindesberg upp sin årligen återkommande musikal...

Foto: Camilla Lagerman

Dagen efter dådet i Örebro – här erbjuds stöd i kommunen

Det är dagen efter den fruktansvärda skolskjutningen i Örebro, som tog minst 11 människors liv. I Lindesbergs kommun vajar den svenska flaggan på halv stång utanför kommunhuset, samt vid kommunens samtliga skolor, för att visa sitt deltagande. Under onsdagen arbetas det på flera håll i kommunen för att öka tryggheten, men också för erbjuda en plats att kunna tända ljus och prata om det inträffade.

5 februari 2025 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Församlingshemmet håller öppet efter dådet i Örebro

Med anledning av de fruktansvärda händelserna på Campus Risbergska i Örebro igår, tisdag, meddelar ...

Så arbetar kommunens skolor efter dådet i Örebro

Efter tisdagens skjutning vid Campus Risbergska i Örebro, där ett tiotal personer omkom, beslutade Barn- ...

Lindesbergs lasarett i stabsläge efter skolskjutning i Örebro

Strax efter lunchtid på tisdagen larmades polis till Campus Risbergska skolan i Örebro med ...

Nu står Storå på tur

INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya v...

Medaljregn över Frövi judo under helgens Svenska mästerskap

7 guld, 8 silver och 6 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skå...

Polisen tog körkortet efter vansinnesfärd i centrum

En man i 25-årsåldern blev under natten till söndag stoppad av en polispatrull sedan han framfört en ...

Tillsammans med ett gäng nyanställda medarbetare invigde Mia Konradsson nya Freya vårdcentral i Frövi. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral

På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i privat regi och med Mia Konradsson bakom rodret. Efter att de två band(ag)en klippts – ett vid trappan och ett vid handikapprampen – bjöd Mia in till öppet hus, där alla fick möjlighet att se sig omkring i de nyrenoverade lokalerna.

31 januari 2025 klockan 18:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Orion och Jupiter
Under det nya årets första dagar följde jag utvecklingen kring årets första meteorsvärm - Kvadrantiderna - som passerade Sverige och hade sin "...
31 januari 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

LIBO växer i Frövi – köpte 49 lägenheter
Det kommunägda fastighetsbolaget Lindesbergsbostäder AB, LIBO, växer i Frövi. Nyligen blev det klart att man nu övertar flera fastigheter från f...
31 januari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Varnar för höga flöden
Linde energi uppmanar nu allmänheten till att vara extra försiktig om man vistas nära vattendrag - eller har egendom i anslutning till dessa. - ...
31 januari 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-01-29

2025-01-28

2025-01-28

2025-01-27

2025-01-27

2025-01-27

2025-01-24

2025-01-24

2025-01-23

2025-01-23

2025-01-23

2025-01-23

2025-01-22

2025-01-22

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-02-16 22:24