Drygt en vecka har gått sedan hantverkare blev en del i hushållsnäratjänster och redan nu har byggbranschen märkt positiva effekter som följd av det. Från ett totalfryst läge på privatmarknaden, har nu fler och fler tagit kontakt med byggföretagen för att diskutera byggprojekt som tidigare lagts på is.
Bengt-Erik Persson på byggföretaget EBAB tror att ROT-avdraget kommer att få betydande effekter för traktens alla typer av hantverkare. För sin egen del har han redan anat en viss lättnad i det tidigare mycket spända marknadsläget.
-Det har faktiskt märkts av lite grann och de som har tagit kontakt med oss frågar mycket om hur det fungerar med ROT-avdraget, vad de kan göra avdrag för. Och det är ganska enkelt att svara på – det är arbetskostnaden, säger Bengt-Erik.
Någon jätterusning efter hantverkartjänster hade EBAB inte räknat med. Men efter nyår tror han det kan bli än mer att stå i för egen del.
-Jag tror att ROT-avdraget kan väcka liv i marknaden igen under kommande år. Det finns så pass mycket pengar att spara vid t ex en rust eller tillbyggnad nu så att man kan genomföra de planer man har för sitt hus, påpekar Bengt-Erik.
Upplevelserum toppar
Köket brukar ibland kallas för husets hjärta och den plats som man lägger mest möda och pengar på. Men på senare år har faktiskt den givna ettan på önskelistan halkat ner en placering eller två. Husägare är idag mer måna om att unna sig avkoppling från vardagens stress. Så kallade upplevelserum – eller badrum som vi traditionellt kallar dem – har fått högre status i våra hem.
-Man vill ju ha en plats där man kan uppleva välbefinnande, en plats att koppla av helt enkelt. Bara i år har vi haft hundratals arbeten med just badrum och vissa av kunderna vill slå till på stort. Vi har byggt badrum stora som vardagsrum med kaklade väggar, bubbelbad och rejäla duschkabiner med alla möjliga effekter. Man vill helt enkelt ha sitt egna SPA där hemma, förklarar Bengt-Erik.
Oavsett storlek eller standard på badrummen så är det ändå nära på 50 % av totalkostnaden som utgör direkt arbetskostnad. Mellan tummen och pekfingret, bör understrykas. Här finns alltså ganska mycket pengar att spara för den som önskar lyxa till det lite där hemma.
-Ett ”lyxbadrum” får man räkna med en totalkostnad på ca 250 000 kr. Mellan 40-50 % av den summan utgörs av arbetskostnad och innebär en ganska rejäl prissänkning på tack vare ROT-avdraget, säger Bengt-Erik.
I kronor räknat innebär det mellan 50 000-60 000.
Men även för ett standardbadrum, med en totalkostnad på 100 000 kr, så är arbetskostnaden procentuellt densamma. Alltså mellan 40-50 % av totalkostnaden..
Byggåret 2009
Privatmarknaden har varit stendöd under senhösten, kommenterade snickaren Jocke Anderbert i en tidigare intervju med LindeNytt. När vi tar ny kontakt med honom en dryg vecka senare, så är det faktiskt en avsevärd skillnad mot det bättre. Sedan nyheten om ROT-avdraget så har också han fått fler påringningar.
-Det har ringt en fyra-fem personer och frågat om kostnader och avdrag, så visst finns anledning att tro att 2009 blir ett betydligt bättre år än vad man trodde för bara några veckor sedan, kommenterar Anderbert.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.