Drygt en vecka har gått sedan hantverkare blev en del i hushållsnäratjänster och redan nu har byggbranschen märkt positiva effekter som följd av det. Från ett totalfryst läge på privatmarknaden, har nu fler och fler tagit kontakt med byggföretagen för att diskutera byggprojekt som tidigare lagts på is.
Bengt-Erik Persson på byggföretaget EBAB tror att ROT-avdraget kommer att få betydande effekter för traktens alla typer av hantverkare. För sin egen del har han redan anat en viss lättnad i det tidigare mycket spända marknadsläget.
-Det har faktiskt märkts av lite grann och de som har tagit kontakt med oss frågar mycket om hur det fungerar med ROT-avdraget, vad de kan göra avdrag för. Och det är ganska enkelt att svara på – det är arbetskostnaden, säger Bengt-Erik.
Någon jätterusning efter hantverkartjänster hade EBAB inte räknat med. Men efter nyår tror han det kan bli än mer att stå i för egen del.
-Jag tror att ROT-avdraget kan väcka liv i marknaden igen under kommande år. Det finns så pass mycket pengar att spara vid t ex en rust eller tillbyggnad nu så att man kan genomföra de planer man har för sitt hus, påpekar Bengt-Erik.
Upplevelserum toppar
Köket brukar ibland kallas för husets hjärta och den plats som man lägger mest möda och pengar på. Men på senare år har faktiskt den givna ettan på önskelistan halkat ner en placering eller två. Husägare är idag mer måna om att unna sig avkoppling från vardagens stress. Så kallade upplevelserum – eller badrum som vi traditionellt kallar dem – har fått högre status i våra hem.
-Man vill ju ha en plats där man kan uppleva välbefinnande, en plats att koppla av helt enkelt. Bara i år har vi haft hundratals arbeten med just badrum och vissa av kunderna vill slå till på stort. Vi har byggt badrum stora som vardagsrum med kaklade väggar, bubbelbad och rejäla duschkabiner med alla möjliga effekter. Man vill helt enkelt ha sitt egna SPA där hemma, förklarar Bengt-Erik.
Oavsett storlek eller standard på badrummen så är det ändå nära på 50 % av totalkostnaden som utgör direkt arbetskostnad. Mellan tummen och pekfingret, bör understrykas. Här finns alltså ganska mycket pengar att spara för den som önskar lyxa till det lite där hemma.
-Ett ”lyxbadrum” får man räkna med en totalkostnad på ca 250 000 kr. Mellan 40-50 % av den summan utgörs av arbetskostnad och innebär en ganska rejäl prissänkning på tack vare ROT-avdraget, säger Bengt-Erik.
I kronor räknat innebär det mellan 50 000-60 000.
Men även för ett standardbadrum, med en totalkostnad på 100 000 kr, så är arbetskostnaden procentuellt densamma. Alltså mellan 40-50 % av totalkostnaden..
Byggåret 2009
Privatmarknaden har varit stendöd under senhösten, kommenterade snickaren Jocke Anderbert i en tidigare intervju med LindeNytt. När vi tar ny kontakt med honom en dryg vecka senare, så är det faktiskt en avsevärd skillnad mot det bättre. Sedan nyheten om ROT-avdraget så har också han fått fler påringningar.
-Det har ringt en fyra-fem personer och frågat om kostnader och avdrag, så visst finns anledning att tro att 2009 blir ett betydligt bättre år än vad man trodde för bara några veckor sedan, kommenterar Anderbert.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.